Dzisiaj jest 20 kwie 2024, 14:34


[1.4 TSI 122KM] [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Moderatorzy: rafaello, BRUNO55

Regulamin forum Problemy, usterki dotyczące Volkswagen Golf MK6.

Bezwzględnie należy przestrzegać poniższych zasad:
  1. Pojedynczy wątek może dotyczyć dokładnie jednego problemu/usterki (nie rozwiązujemy wielu problemów w jednym temacie).
  2. Pytania, porady, sugestie nie związane z tematyką problemu umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu (nie dyskutujemy na tematy poboczne w ramach danego tematu).
  3. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczyną jego powstania (o ile jest ci znana).
  4. W ramach nowego tematu zastosuj jeden z dostępnych prefixów - precyzujący model w którym wykryto problem lub którego opisana usterka dotyczy.
  5. Tak tytułuj opis swojego problemu aby identyfikował opisywaną w nim treść. Zabrania się używania wyrazów "Problem", "Usterka", "Pomocy" w tytule wątku - to jest oczywiste!

Pamiętaj:
  • Przed założeniem nowego tematu, sprawdź (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  • Szczegółowo opisz swój problem/usterkę (nie pomijaj żadnych informacji) - im więcej szczegółów, tym większe szanse na jego pozytywne i szybkie rozwiązanie.
  • Problemy/Usterki dotyczące Golf 7 znajdują się w dziale MK7
  • Jeżeli otrzymasz odpowiedź, poradę na opisany problem - odwdzięcz się przyznaniem pochwały. Tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post31 sie 2012, 15:27

32 tys przebiegu i nic się nie dzieje. Zamiast się nasłuchiwać trzeba jeździć. Jeżeli rozrząd będzie mówił do widzenia, to raczej ciężko tego nie zauważyć?
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post20 wrz 2012, 23:55

Jak tam Wasze rozrządy? Komuś coś się ostatnio posypało?
Offline

Zioowo

Sympatyk

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 08:12
  • Online: 11h 4m 48s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post21 wrz 2012, 07:53

obecnie kolega z pracy jest w trakcie (auto 3 tydzien w ASO) wymiany rozciągniętego łańcucha, wariatora oraz napinacza w CAVD'09, przebieg 45K, objawy to: wibracje na biegu jałowym + terkot poranny.

p.s. jest już nawet strona o rozrządzie 1.4 TSI :) --> http://www.vwtsi.pl
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post21 wrz 2012, 08:19

Te wibracje na biegu jałowym to rozrząd? U mnie się pojawiają od czasu do czasu i czuć to dosyć znacznie na fotelu, ale są tylko od czasu do czasu. Zazwyczaj po przejechaniu kilku km na zimnym silniku podczas stania na światłach. Ten terkot jest niepokojący dopiero wtedy jak jest tak głośny jak na filmikach w necie?
Offline

Zioowo

Sympatyk

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 08:12
  • Online: 11h 4m 48s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post21 wrz 2012, 08:33

Wibracje na biegu jałowym na rozgrzanym silniku = rozciągnięty łańcuch.
Offline
Awatar użytkownika

tompear

Administrator

  • Posty: 159
  • Rejestracja: 28 lut 2012, 18:40
  • Online: 1d 6h 38m 12s
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI 160KM
  • Lokalizacja: Gliwice

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post21 wrz 2012, 08:38

Zioowo pisze:obecnie kolega z pracy jest w trakcie (auto 3 tydzien w ASO) wymiany rozciągniętego łańcucha, wariatora oraz napinacza w CAVD'09, przebieg 45K, objawy to: wibracje na biegu jałowym + terkot poranny.

p.s. jest już nawet strona o rozrządzie 1.4 TSI :) --> http://www.vwtsi.pl


Wibracje czy poszarpywanie? To spora i istotna różnica. Ja mam poszarpywanie na zimnym silniku, też nie zawsze występuje i brak w tym jakiejkolwiek reguły. Terkotania nie mam, przynajmniej tak twierdzi Kakaruto, który często nasłuchuje sam od siebie i wg jego wiedzy mój silnik działa jak żyleta.
Offline

Zioowo

Sympatyk

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 08:12
  • Online: 11h 4m 48s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post21 wrz 2012, 08:43

ja miałem wibracje, (poszarpywania to miałem jak padł wtryskiwacz:)), które odczuwałem siedząc w aucie, po wymienie łańcucha się skończyły (wymiana była w 2011), kolega z pracy również ma dokładnie takie same wibracje (sam sprawdzałem) - obecnie auto jest ASO - diagnoza mechaników to rozciągnięty łańcuch (+ przy okazji wariator i napinacz)


"Osoba zajmująca się dbaniem o zachowanie odpowiedniego poziomu jakości aut VW – Frank Tuch powiedział, że zły łańcuch rozrządu w silnikach 1.4 TSI to wynik zbyt wysokiego marginesu tolerancji poziomu jakości. Dostawca problematycznych części zbyt optymistycznie określił czas graniczny zużycia łańcucha. Producent wadliwej części przetestował używane auto z silnikiem 1.4 TSI, test wykazał, że łańcuch zostawia na zębach drobne rysy, a dodatkowo powstają opiłki.

Łańcuch zużywa się, to nie podlega wątpliwości. Auta z wadliwym elementem stanowią niewielki procent w ogólnej produkcji. Po wykryciu wady części zostały zmodyfikowane, dzięki czemu problem w autach z nowym łańcuchem nie występuje. Wyciągnięte łańcuchy powodowały problemy, a także awarie silników."


źródło: http://www.auto-swiat.pl/1-czy-vw-rozwi ... w-rozrzadu

z tą różnicą, że według mnie wszystkie 1.4 TSI do końca 2010 mają rozciągające się łańcuchy, problem w tym, że te wibracje po jakimś czasie zostają zakwalifikowane przez użytkowników aut za normę lub zwyczajnie tego nie czują, potem już tylko kolizja tłoków z zaworami :).
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post21 wrz 2012, 09:23

To u mnie raczej poszarpywanie. Wrażenie jest takie jakby działał od czasu do czasu jakiś masaż w fotelu ;) Przebieg 34 tys km.

Jestem ciekaw jak te wszystkie wibracje/ poszarpywania wpływają na elementy silnika, a dokładnie na poduszki, itd.?
Offline

mareksy

Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 sie 2012, 19:24
  • Online: 2h 58m 16s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.4 TSI 122 KM CaXa
  • Lokalizacja: wwa

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post26 wrz 2012, 10:21

MAPUS pisze:Mishale1- spokojnie męcz serwis ile się da jak nie wiedzą niech spytają kolegów z Niemiec. Bierz zlecenia naprawy podpisane i z datą. Jak mówią, że tak powinno być to niewiedzą co jest. Możesz żądać wpisów w książce gwarancyjnej. Jak mówią, że nie ma usterki to niech wypiszą na zleceniu naprawy usterki nie wykryto. Wszystko kiedyś się możne przydać jak gwarancji już nie będzie.


Zlecenie naprawy czyli co ? bo trochę się pogubiłem a przegląd niebawem
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post03 paź 2012, 14:59

Podjechałem dzisiaj do salonu, żeby zobaczyć jak odpalają inne tsi. Odpaliłem sobie tsi 1.4 122 z nalotem 180 km i tam stukot był jeszcze większy niż w moim, więc panowie chyba jesteśmy już przewrażliwieni przez te wszystkie fora ;)
Offline

mareksy

Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 sie 2012, 19:24
  • Online: 2h 58m 16s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.4 TSI 122 KM CaXa
  • Lokalizacja: wwa

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post06 paź 2012, 09:44

a Pomożecie co to jest to zlecenie naprawy tzn gdy oddaje samochód do serwisu mówie że coś jest nie tak i jest pisemko jakieś czy może wpis do książki gwarancyjnej ?
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 26m
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post06 paź 2012, 18:15

mareksy pisze:a Pomożecie co to jest to zlecenie naprawy tzn gdy oddaje samochód do serwisu mówie że coś jest nie tak i jest pisemko jakieś czy może wpis do książki gwarancyjnej ?


Podczas oddania auta w ASO zgłaszasz usterki (najlepiej poproś o obecność mistrza który będzie się zajmował Twoim autem). Następnie doradca serwisowy spisuje Twoje uwagi właśnie na zleceniu naprawy, które otrzymujesz. Po naprawach sprawdzasz czy wszystkie uwagi przez Ciebie zgłoszone zostały poprawione, a jeżeli coś nie jest wyjaśniasz. Jeżeli otrzymujesz odpowiedź w stylu "nie wiemy jak naprawić", "ten typ tak ma" itp. Najlepiej poproś na piśmie że zgłoszona przez Ciebie usterka nie została poprawiona i poproś o zanotowanie uwagi serwisu co do niemożliwości naprawy - inaczej mówiąc niech spiszą (lub Ty) że danej usterki nie udało się naprawić bo... Jak coś się przydarzy po upływie gwarancji będzie Ci łatwiej uzyskać partycypację w kosztach naprawy.

Jeżeli będziesz chciał to ci również wpiszą co zostało zrobione podczas wizyty w ASO w książce serwisowej - w moim przypadku zrobili to na ostatniej stronie opatrzone pieczątką i podpisem doradcy.
My TSI
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post25 paź 2012, 15:05

W przedmiocie rozrządu. Ilu z Was wymieniało rozrząd? Przy jakim przebiegu? Czym dokładnie się to objawiało? Czy nastąpiła poprawa? Jakie macie przebiegi na nowym rozrządzie i czy nadal jest lepiej?
Offline

pawkos

Nieśmiały

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 26 paź 2012, 22:23
  • Online: 0s
  • Auto: VW Jetta
  • Silnik: 1.4 TSI 118kW
  • Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post28 paź 2012, 20:51

To jest dobre pytanie. Pewnie wielu z nas chciałoby wiedzieć o skali tego problemu. Ja również jestem zainteresowany. :o
Offline

KS123

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 16 lis 2012, 15:59
  • Online: 0s
  • Auto: VW GOLF Variant
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post15 sty 2013, 12:54

Witam,
czy poza tym terkotaniem po odpaleniu spotkał sie ktoś z terkotaniem aczkolwiek b cichym ale slychać cały czas ?
odpalam silnik dzwięk jest normalny, silnik pracuje ale jak sie wsłuchać to stale słychac cichutkie terkotanie
czy to jest normalne? czy też może swiadczyć o łancuchu
mam tak w 1,4 TSI 122km Variant rok produkcji 2011
nagrałem dzwiek ale na filmiku to jest tak spotęgowany hałas jak by traktor pracował
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 26m
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post15 sty 2013, 13:25

KS123 pisze:Witam,
czy poza tym terkotaniem po odpaleniu spotkał sie ktoś z terkotaniem aczkolwiek b cichym ale slychać cały czas ?
odpalam silnik dzwięk jest normalny, silnik pracuje ale jak sie wsłuchać to stale słychac cichutkie terkotanie
czy to jest normalne? czy też może swiadczyć o łancuchu
mam tak w 1,4 TSI 122km Variant rok produkcji 2011
nagrałem dzwiek ale na filmiku to jest tak spotęgowany hałas jak by traktor pracował


A czy sprawdzałeś inne tematy związane z terkotaniem?
Na podstawie powyższego opisu, Twoje terkotanie bardziej pasuje do innych tematów.

https://www.google.pl/search?q=google&i ... tQaS74CgDA
My TSI
Offline

KS123

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 16 lis 2012, 15:59
  • Online: 0s
  • Auto: VW GOLF Variant
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post15 sty 2013, 13:53

dzwięk ewidentnie to praca silnika, takie "pyr, pyr, pyr" nie sa to efekty zwiazane z klimatyzacja lub czyms co sie obija i powoduje rezonans
Offline

mareksy

Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 sie 2012, 19:24
  • Online: 2h 58m 16s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.4 TSI 122 KM CaXa
  • Lokalizacja: wwa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post30 sty 2013, 11:47

Witam Serdecznie
niedługo bliża się 45k w moim golfie więc przegląd , zmieniłem z LL na serwis co 15k km , oraz olej na 5w40 motula , jednak nadal nie zbyt ufam silnikowi TSI , planuje jak jeden z użytkowników forum na swoj koszt sprawdzenie rozrządu , tylko nie wiem zbytnio co mam powiedzieć tym "specom" w serwisie

ogólnie to wystarczy abym dał im znać aby sprawdzili cały rozrząd ? szczególnie napinacz rozrządu ?

podczas serwisu poproszę również o wpisanie w uwagach stuki podczas odpalania zimnego i ciepłego silnika
nie wiem do końca czy to takie o których mówicie ale lepiej się zabezpieczyc
Offline

kompakt

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 31 sty 2013, 15:30
  • Online: 0s
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post31 sty 2013, 15:36

Ja opiszę swoją sytuacje..
Samochód: VW Golf 6, 1.4 TSI 122 KM, CAXA, 2009

W czerwcu 2012 roku zgłosiłem w ASO usterkę rozciągniętego łańcucha (formularz składania reklamacji).
Zostałem zaproszony do ASO, gdzie na swój koszt sprawdzili samochód. Okazało się, że wszystko 'niby' ok. Było to 1,5 roku po upływie gwarancji.
Tydzień temu stała się rzecz, która pewnie i tak się wydarzyć miała.. łańcuch nie wytrzymał i zrobił demolkę w silniku.
Pierwsza propozycja ASO -> wymiana silnika, gdyż łańcuch (który zgłaszałem im w czerwcu) zrobił to, co zrobił..
Koszt? Jedyne 20 000 zł za nowy silnik (sic!)

Jako, że mam pisma - nie odpuszczę im tego tematu.
Samochód jest unieruchomiony i nic z nim nie można zrobić..

Czy ktoś ma/miał podobny problem?
Offline

MAPUS

Sympatyk

  • Posty: 54
  • Rejestracja: 12 sie 2012, 21:45
  • Online: 2h 57m 58s
  • Auto: VW golf 6
  • Silnik: CAXA TSI
  • Lokalizacja: OLSZTYN

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post31 sty 2013, 18:13

Po wymianie w sierpniu 2012 r. całego rozrządu i nastawnika faz rozrządu, OK. Nic się nie dzieje oby nie zapeszyć. Wymiana w ramach dobrej woli VW, po 6 miesiącach utraty gwarancji. Koszt 600 zł. Gwarancja na części 2 lata.
Offline

MAPUS

Sympatyk

  • Posty: 54
  • Rejestracja: 12 sie 2012, 21:45
  • Online: 2h 57m 58s
  • Auto: VW golf 6
  • Silnik: CAXA TSI
  • Lokalizacja: OLSZTYN

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post31 sty 2013, 18:18

A co do tego terkotania to nie da się tego przeoczyć. Przy uruchamianiu silnika ewidentnie słychać, że przez 2-3 sekundy łańcuch obija się o obudowę silnika. U mnie występowało to jak silnik był gorący przy następnym uruchomieniu.
Offline

mareksy

Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 sie 2012, 19:24
  • Online: 2h 58m 16s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.4 TSI 122 KM CaXa
  • Lokalizacja: wwa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post01 lut 2013, 13:14

kompakt pisze:Ja opiszę swoją sytuacje..
Samochód: VW Golf 6, 1.4 TSI 122 KM, CAXA, 2009

W czerwcu 2012 roku zgłosiłem w ASO usterkę rozciągniętego łańcucha (formularz składania reklamacji).
Zostałem zaproszony do ASO, gdzie na swój koszt sprawdzili samochód. Okazało się, że wszystko 'niby' ok. Było to 1,5 roku po upływie gwarancji.
Tydzień temu stała się rzecz, która pewnie i tak się wydarzyć miała.. łańcuch nie wytrzymał i zrobił demolkę w silniku.
Pierwsza propozycja ASO -> wymiana silnika, gdyż łańcuch (który zgłaszałem im w czerwcu) zrobił to, co zrobił..
Koszt? Jedyne 20 000 zł za nowy silnik (sic!)

Jako, że mam pisma - nie odpuszczę im tego tematu.
Samochód jest unieruchomiony i nic z nim nie można zrobić..

Czy ktoś ma/miał podobny problem?



nie wiem czy nawiązywałeś do mojego posta odnośnie sprawdzenia rozrządu ( póki co mój golf do końca czerwca na gwarancji ) liczę na to iż kiedy odkryją iż łańcuch jest rozciągnięty bądź cokolwiek innego mu dolega to poprawią to jeszcze na gwarancji
Offline

kompakt

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 31 sty 2013, 15:30
  • Online: 0s
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post04 lut 2013, 15:13

Lepiej zgłoś od razu, powołaj się na ww pisma.
Jak tego teraz nie naprawisz, to potem Ci powiedzą, że Twój problem.
Z tego co wyczytałem to VW AG się w Niemczech przyznał do wady, ale akcji serwisowej nie ogłosili.
Widzę, że jesteś z Warszawy - więc można zrobić jakąś większą akcję, zebrać kilka osób i opisać/przedstawić nasze przypadki w odpowiednich mediach.
Offline

Lewart_waw

Gadatliwy

  • Posty: 237
  • Rejestracja: 06 gru 2012, 18:02
  • Online: 2d 11h 27m 49s
  • Pochwały: 3
  • Auto: Golf R
  • Silnik: 2.0 TFSI 300 ++
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post04 lut 2013, 15:22

kiedyś miałem to samo z Scirocco 1.4 TSI 160km.
pojechałem do VW zasady i zgłosiłem problem, po dwóch dniach zadzwonili i powiedzieli ze jest juz wszystko w porządku i nić się nie dzieje
po tygodniu to sama nadal tyrkocze przy odpalaniu, jadę wk..wiony do ASO wychodzi mechanik i odpalamy po dwu godziny postoju, i cisza nie za terkotał, mechanik stwierdził ze łańcuszek do wymiany, wymienili na gwarancji i było o.k
dopóki nie zaczęły występować chwilowe braki mocy ale to już jest inna usterka
więc polecam ASO zasade wiedzą o co chodzi i wymieniają na gwarancji
Offline

mareksy

Nowicjusz

  • Posty: 12
  • Rejestracja: 17 sie 2012, 19:24
  • Online: 2h 58m 16s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.4 TSI 122 KM CaXa
  • Lokalizacja: wwa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post05 lut 2013, 13:15

kompakt pisze:Lepiej zgłoś od razu, powołaj się na ww pisma.
Jak tego teraz nie naprawisz, to potem Ci powiedzą, że Twój problem.
Z tego co wyczytałem to VW AG się w Niemczech przyznał do wady, ale akcji serwisowej nie ogłosili.
Widzę, że jesteś z Warszawy - więc można zrobić jakąś większą akcję, zebrać kilka osób i opisać/przedstawić nasze przypadki w odpowiednich mediach.



WW pisma?
PoprzedniaNastępna

Wróć do Problemy / Usterki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości