Dzisiaj jest 29 mar 2024, 09:20


[1,6 TDI 105KM] Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Moderatorzy: rafaello, BRUNO55

Regulamin forum Problemy, usterki dotyczące Volkswagen Golf MK6.

Bezwzględnie należy przestrzegać poniższych zasad:
  1. Pojedynczy wątek może dotyczyć dokładnie jednego problemu/usterki (nie rozwiązujemy wielu problemów w jednym temacie).
  2. Pytania, porady, sugestie nie związane z tematyką problemu umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu (nie dyskutujemy na tematy poboczne w ramach danego tematu).
  3. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczyną jego powstania (o ile jest ci znana).
  4. W ramach nowego tematu zastosuj jeden z dostępnych prefixów - precyzujący model w którym wykryto problem lub którego opisana usterka dotyczy.
  5. Tak tytułuj opis swojego problemu aby identyfikował opisywaną w nim treść. Zabrania się używania wyrazów "Problem", "Usterka", "Pomocy" w tytule wątku - to jest oczywiste!

Pamiętaj:
  • Przed założeniem nowego tematu, sprawdź (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  • Szczegółowo opisz swój problem/usterkę (nie pomijaj żadnych informacji) - im więcej szczegółów, tym większe szanse na jego pozytywne i szybkie rozwiązanie.
  • Problemy/Usterki dotyczące Golf 7 znajdują się w dziale MK7
  • Jeżeli otrzymasz odpowiedź, poradę na opisany problem - odwdzięcz się przyznaniem pochwały. Tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Tom2016

Nieśmiały

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 11:42
  • Online: 1d 11h 42m 44s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI CAYC
  • Lokalizacja: Bydgoszcz

Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post29 lis 2016, 14:38

Witam. Mam nadzieję, że nie duplikuję postu, ale nigdzie nie znalazłem podobnego problemu.
Otóż problem polega na metalicznym stukaniu z komory silnika przy delikatnym przyspieszaniu na drugim i trzecim biegu. Po dodaniu gazu i zwiększeniu obrotów stukanie zanika.
Wszystkie wtryskiwacze sprawdzone i żadnych odchyłek. Auto podpięte pod VAG'a i żadnych błędów. Przebieg 160 000km, oryginalny.
Auto świeżo sprowadzone z Niemiec i co ciekawe problem pojawił się zaraz po zatankowaniu na polskiej stacji benzynowej :)

Dzisiaj jadę na wymianę filtra paliwa (minęło już 60k od ostatniej wymiany) + doleję Liqui Moly, żeby przeczyścić układ wtryskowy. Jak to nie pomoże to nie mam dalszych pomysłów. Podobno common rail 1.6 TDI są bardzo "czułe" na brudne paliwo, więc cała nadzieja, że w moim przypadku to będzie przyczyną stuków.
Offline

adrian_tls

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 17:00
  • Online: 7h 49m 43s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.6
  • Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post29 lis 2016, 17:08

tez tak mam, tylko na biegu jałowym
Offline

Tom2016

Nieśmiały

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 11:42
  • Online: 1d 11h 42m 44s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI CAYC
  • Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post01 gru 2016, 11:02

Witam.
Wczoraj dowiedziałem się jeszcze jednej rzeczy odnośnie stuków.
Przyczyną może być soft sterownika samochodu, który z jakiegoś powodu nie trzyma parametrów zapłonu i pojawia się spalanie stukowe. Rozwiązaniem jest podobno wgranie aktualnej wersji softu. W ASO taki zabieg ok. 350PLN.
Inną przyczyną może byż rozciągnięty pasek rozrządu, przez co też wpada w spalanie stukowe. Ale ta opcja jest podobno mniej prawdopodobna, ponieważ przy rozciągniętym pasku powinny się pojawić jakieś błędy.
Jeszcze innym powodem może być zacinający się wtryskiwacz, ale u mnie na teście wszystkie wtryski wyszły OK.
Mechanik polecił mi wlać Liqui Moly do przeczyszczenia układu wtryskowego. Jak to nie pomoże, to w planach mam wgranie nowej wersji softu do sterownika.
Offline

kamill

VIP

  • Posty: 2498
  • Rejestracja: 11 kwie 2012, 12:26
  • Online: 101d 5h 11m 35s
  • Pochwały: 27
  • Auto: MK6
  • Silnik: TDI

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post01 gru 2016, 11:16

Po zmianie softu będzie dużo rzadziej stukać, ale problem pozostanie. Przy dużym obciążeniu na pierwszym biegu, albo jak za długo sprzęgło przytrzymasz to wtedy stuknie. Dlatego też polecam soft zrobić.

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka
Offline

Tom2016

Nieśmiały

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 11:42
  • Online: 1d 11h 42m 44s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI CAYC
  • Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post01 gru 2016, 14:29

Przekopałem internet i właśnie przed chwilą znalazłem filmik na którym ktoś prezentuje bardzo podobne stuki do moich. Okazuje się, że jegomość miał uszkodzony wtryskiwacz. Zresztą jak czytam na wielu forach faktycznie jest mnóstwo kłopotów z tymi piezo 1.6TDI.
Zastanawia mnie tylko dlaczego diagnostyka nie wykrywa żadnych odchyłek w przypadku moich wtryskiwaczy. Możliwe jest, że jest piezo uszkodzony a na diagnostyce wtrysków nie wyjdzie?
Offline

koniuA4

Sympatyk

  • Posty: 55
  • Rejestracja: 14 lut 2016, 09:39
  • Online: 1d 15h 29m 53s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.6 TDI 105KM
  • Lokalizacja: Zabkowice Slaskie

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post03 gru 2016, 20:43

u mnie stukał przy 1300 obrotów jak dodawałem gazu. Jak masz uszkodzony wtryskiwacz to żadne wgrywanie softów ani chipowanie nie pomoże tak jak niektórzy bredzą na tym forum. U mnie po podłączeniu komputera nie vcds tyko coś porządnego 2 wtryski podlewały, jeden w szczególności. Kolega mi wymienił za 300zł sztuka używany i jest cacy już pół roku. Podobno tam gdzie regenerują wtryskiwacze powiedzieli że paliwa typu Verwa są zabójcze dla wtryskiwaczy bo to paliwo jest za bardzo suche, także po wymianie leję zwykłą ROPE. Nie wiem czy pic czy prawda ale tak robie.
koniu
Offline

Tom2016

Nieśmiały

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 11:42
  • Online: 1d 11h 42m 44s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI CAYC
  • Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post05 gru 2016, 14:51

No mi też to wygląda na uszkodzony wtryskiwacz. Jeszcze jest nadzieja w Liqui Moly Spülung. Słyszałem, że ten środek czasami pomoga jak jest tylko zabrudzony wtryskiwacz.
Offline

gimmesomo

Niemowa

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 18 paź 2017, 14:14
  • Online: 8m 30s
  • Auto: VW Polo 6R
  • Silnik: 1.6 TDI CAYA
  • Lokalizacja: LLB

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post06 mar 2018, 12:50

Trochę czasu minęło.. Tom2016 jak tam sytuacja ? Problem rozwiązany ?
Offline

Tom2016

Nieśmiały

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 11:42
  • Online: 1d 11h 42m 44s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI CAYC
  • Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post07 mar 2018, 12:12

Niestety problem nie rozwiązany.
Nie zauważyłem ani poprawy ani dalszego pogorszenia.
Najwyraźniej stuki slychać przy rozgrzanym silniku.
Offline
Awatar użytkownika

BRUNO55

Senior Moderator

  • Posty: 1129
  • Rejestracja: 20 mar 2016, 08:15
  • Online: 49d 14h 58m 42s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW GOLF VII Highline
  • Silnik: 1.4 TSI 103 KW CHPA
  • Lokalizacja: CRY

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post07 mar 2018, 12:32

Jak kupiłem Mk6 to nie podobał mi sie odgłos metalicznego pukania na wolnych obrotach tak jakby pukał jeden popychacz. Myślałem o różnych rzeczach ale dałem się namówić na zastosowanie Ceramizera http://allegro.pl/oryginalny-ceramizer- ... 35788.html. Ku mojemu zdziwieniu po jego zastosowaniu pukanie zniknęło i do dzisiaj przejechałem od tego momentu ok 15000 km i jest cicho. Ktoś już na forum pisał o zastosowaniu Ceramizera i podobnym skutkiem.
Obrazek
Alkohol niszczy skórę - głównie na kolanach i łokciach..
Offline

Maciek

Forumowicz

  • Posty: 881
  • Rejestracja: 02 paź 2016, 09:35
  • Online: 21d 46m 2s
  • Pochwały: 11
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CAYC 1.6TDI
  • Lokalizacja: Mikolajki

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post07 mar 2018, 15:08

A jeżeli odkręcisz korek wlewu oleju to nie słychać stuków mocniej?
Offline

Tom2016

Nieśmiały

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 11:42
  • Online: 1d 11h 42m 44s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI CAYC
  • Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post08 mar 2018, 12:02

Maciek pisze:A jeżeli odkręcisz korek wlewu oleju to nie słychać stuków mocniej?


Tego jeszcze nie próbowalem, ponieważ stuków nie słychać na postoju przy włączonym silniku.
Stukanie pojawia się przy rozgrzanym silniku podczas jazdy i dzieje się to tylko w momencie, jak np. jadę na dwójce, redukuję do trójki i po dodaniu lekko gazu stuka metalicznie. Ale jak już dodam więcej gazu i samochód wejdzie na wyższe obroty to przestaje pukać.
Inny przykład redukacja z trójki na czwórkę, lekkie dodanie gazu i wtedy "klekocze".
Albo zatrzymam samochód zaciągne ręczny hamulec i wtedy próbuję ruszyć z dwójki, to słychać wyraźne metaliczne klekotanie.
Offline

Fabian123

Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 20 mar 2018, 06:53
  • Online: 2h 20m 31s
  • Auto: octawia 1.6tdi
  • Silnik: CAYC
  • Lokalizacja: Kielce

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post20 mar 2018, 06:58

Ja mam dokładnie takie same objawy jak Ty. mam Octawie 1,6tdi 105KN CAYC i jestem bezradny. wiesz już co to było??? Też wymieniłem olej, filtry, stosowałem Liqui Moly Spulung 2666 i nic nie pomaga, Soft silnika też zmieniłem. Dalej Dupa...
Offline

Maciek

Forumowicz

  • Posty: 881
  • Rejestracja: 02 paź 2016, 09:35
  • Online: 21d 46m 2s
  • Pochwały: 11
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CAYC 1.6TDI
  • Lokalizacja: Mikolajki

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post20 mar 2018, 09:05

Fabian a w jakim stanie wtryski?
Offline

Tom2016

Nieśmiały

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 11:42
  • Online: 1d 11h 42m 44s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI CAYC
  • Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post20 mar 2018, 12:48

Fabian123 pisze:Ja mam dokładnie takie same objawy jak Ty. mam Octawie 1,6tdi 105KN CAYC i jestem bezradny. wiesz już co to było??? Też wymieniłem olej, filtry, stosowałem Liqui Moly Spulung 2666 i nic nie pomaga, Soft silnika też zmieniłem. Dalej Dupa...


Fabian123 czy wymieniałeś jakoś ostatnio rozrząd?
Offline

Fabian123

Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 20 mar 2018, 06:53
  • Online: 2h 20m 31s
  • Auto: octawia 1.6tdi
  • Silnik: CAYC
  • Lokalizacja: Kielce

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post20 mar 2018, 18:35

Rozrząd wymieniałem niedawno. a czemu o to pytasz ?? a wtryski niby oki bo komp nic nie pokazuje że któryś ma odchyłkę...

-- 20 mar 2018, 18:58 --

Auto kupiłem nie wyczuwając niczego. Od razu zrobiłem rozrząd i się zaczęła cała ta akcja z tym stukaniem przy dodawaniu gazu. Pierwszy typ dali na złej jakości paliwo. Kazali zmienić paliwo, następnie komp i żadnych błędów. Następnie chemiczne czyszczenie wtrysków Liqui moly. Potem zmiana softu a teraz to już chyba tylko mi ASO zostaje i dobry elektronik bo nic się nie zrobi...
Offline

Maciek

Forumowicz

  • Posty: 881
  • Rejestracja: 02 paź 2016, 09:35
  • Online: 21d 46m 2s
  • Pochwały: 11
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CAYC 1.6TDI
  • Lokalizacja: Mikolajki

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post20 mar 2018, 20:01

a nie stuka ci jaki kolwiek osprzet zwiazany z rozrzadem?
Offline

Fabian123

Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 20 mar 2018, 06:53
  • Online: 2h 20m 31s
  • Auto: octawia 1.6tdi
  • Silnik: CAYC
  • Lokalizacja: Kielce

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post20 mar 2018, 20:22

tego nie wiem, nie jestem mechanikiem żebym stwierdził co stuka...
Offline

Fabian123

Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 20 mar 2018, 06:53
  • Online: 2h 20m 31s
  • Auto: octawia 1.6tdi
  • Silnik: CAYC
  • Lokalizacja: Kielce

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post20 mar 2018, 21:42

Tom2016 pisze:
Fabian123 pisze:Ja mam dokładnie takie same objawy jak Ty. mam Octawie 1,6tdi 105KN CAYC i jestem bezradny. wiesz już co to było??? Też wymieniłem olej, filtry, stosowałem Liqui Moly Spulung 2666 i nic nie pomaga, Soft silnika też zmieniłem. Dalej Dupa...


Fabian123 czy wymieniałeś jakoś ostatnio rozrząd?

Tom2016 bardzo prosze o jakiś kontakt do Ciebie. Mój numer telefonu to 667959345
Offline

tomek777

Niemowa

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 10 lip 2018, 20:46
  • Online: 14m 31s
  • Auto: Skoda Octavia III
  • Silnik: 1.6 tdi
  • Lokalizacja: Radzyń Podlaski

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post10 lip 2018, 20:48

Witam. Czy ktoś już wiec co to są za stuki w silniku?? U mnie jest to samo. Co z tym robić??
Offline

Kerdis8

Nowicjusz

  • Posty: 3
  • Rejestracja: 30 cze 2018, 11:40
  • Online: 4h 11m 9s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI
  • Lokalizacja: war-maz

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post13 lip 2018, 22:45

U mnie jest tak samo... Stuki pojawiają się przy ruszaniu jak dodam za dużo gazu na pół sprzęgle
może ktoś sobie z tym poradził i da znać?
Offline

zarix

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 25 kwie 2018, 22:45
  • Online: 17m 42s
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.6 TDI
  • Lokalizacja: lubuskie

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post22 sie 2018, 23:07

Witam
Widzę że masa ludzi ma problemy z tym metalicznym odgłosem. Ja też miałem taki problem. Komputer pokazywał że z wtryskami wszystko ok. A ja na niskich obrotach na biegach 1-3 miałem bardzo metaliczne odgłosy i w dodatku rano miałem problemy z odpalaniem. Musialem długo kręcić i jeszcze mi falowały obroty (tylko rano). Oddałem cały układ wtyskowy do pompiarza. Okazało się że pompa paliwa jak i wtryski były wcześniej przegrzane i nie mieszczą się w normach. Przez pompę miałem problem rano z odpaleniem, a przez wtryski był ten dźwięk.

Wszystko mi zregenerowali i teraz auto pracuje cichutko i bardzo dobrze.

Jedyne co zauważam to czasem jak czekam na światłach lub na postoju to czuć takie wibracje, auto chodzi bardzo równo ale jakieś wibracje są. Nie wiem czego to wina.

No ale co do tych dźwięków metalicznych to wina układu wtryskowego ...
Offline

Tom2016

Nieśmiały

  • Posty: 20
  • Rejestracja: 29 lis 2016, 11:42
  • Online: 1d 11h 42m 44s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: 1.6 TDI CAYC
  • Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post29 sie 2019, 20:06

Witam Wszystkich!

W końcu (po bardzo długim czasie) udało się rozwiązać problem z metalicznymi stukami.
Źródłem problemu były uszkodzone 4 wtryskiwacze CONTINENTAL.

Odczyty z kompa nie pokazywały nieprawidłowości.
Wymontowałem 4 wtryskiwacze i oddałem do serwisu Bosch'a w Gdańsku do sprawdzenia. Okazało się, że 4 sztuki nie trzymają parametrów, najbardziej przy małych ciśnieniach.

Pojawił się natomiast nowy problem :-(
Kupiłem nowe 4 wtryski, zamontowałem je i wymieniłem filtr paliwa. Żadnego stukania i moc silnika nie do poznania.
Ale...z jakiegoś powodu silnik nierówno pracuje i nie ma odcięcia przy 2500 obrótów na postoju. Jak go wkręcam na postoju na wysokie obroty to zaczyna bardzo nierówno chodzić. Podczas jazdy tego nie odczuwam, tylko jak odejmuję gaz to na chwilę "zafaluje obrotami" i jest OK dalej.

Proszę o pomoc co to może być:
1) Dlaczego nie ma odcięcia przy 2500 RPM i dlaczego nierówno pracuje silnik? Przy starych wtryskach było odcięcie obrotów na postoju.
2) Czy może być wina filtra paliwa (babka w sklepie wcisnęła mi jakiś "badziew")?
3) W puszcze filtra znalazłem kilka malutkich opiłków, czy możliwe, że uszkodziłem nowe wtryski przez opiłkowanie pompy?
Offline

Michalstdg

Nowicjusz

  • Posty: 15
  • Rejestracja: 04 maja 2019, 10:57
  • Online: 2d 1h 31m 40s
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.6 TDI 105 km CAYC
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post05 wrz 2019, 20:34

Problem rozwiązany ?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Offline

greg

Stały Bywalec

  • Posty: 340
  • Rejestracja: 09 kwie 2014, 15:54
  • Online: 13d 17h 22m 3s
  • Pochwały: 3
  • Auto: Golf VI OCTAVIA
  • Silnik: CAYC 1.5 DADA
  • Lokalizacja: Tychy

Re: Metaliczne stuki z silnika przy wolnych obrotach

Post22 cze 2020, 22:07

?
Następna

Wróć do Problemy / Usterki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 8 gości