Dzisiaj jest 28 mar 2024, 10:37


Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Tematyka związane z zakupem zarówno nowego jak i używanego samochodu.

Moderator: rafaello

Regulamin forum Zakup samochodu nowego jak i używanego, co i gdzie kupić, na co zwrócić uwagę, czego unikać, gdzie dostać dobry rabat itp.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

wlado78

Aktywny

  • Posty: 192
  • Rejestracja: 03 maja 2014, 14:56
  • Online: 6d 1h 47m 28s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf 5
  • Silnik: BSE
  • Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Kupno Golfa 6

Post15 lip 2016, 19:33

no jak tam jest klimatronik dwustrefowy :)
moze nawet czterostrefowy
Offline
Awatar użytkownika

Mars

Stały Bywalec

  • Posty: 498
  • Rejestracja: 01 kwie 2014, 23:39
  • Online: 14d 2h 12m 39s
  • Auto: VW Golf 6 GTD
  • Silnik: 2.0 TDI 170km
  • Lokalizacja: PL

Re: Kupno Golfa 6

Post15 lip 2016, 19:41

Tego odradzam odrazu,bylem w gubinie po auto jak szukalem i byl to golf GTD,ktory mial byc bezwypadkowy...na miejscu okazalo sie ze bezwypadkowy moze byl ale jak wyjechal z fabryki...Ogolnie aut z gubina sie nie kupuje, mozna poczytac w internecie o tym. Druga sprawa to pakiet r line,przod i progi sa ale gdzie tylni zderzak? Jesli mieszkasz blisko gubina to mozesz sprawdzic ale jak dla mnie to bedzie bity na 98%
Offline
Awatar użytkownika

ryba113

VIP

  • Posty: 792
  • Rejestracja: 11 lip 2014, 06:14
  • Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
  • Online: 68d 16h 54m 22s
  • Pochwały: 13
  • Auto: VW Golf 6 Bifuel
  • Silnik: BGU 1.6 74 kW
  • Lokalizacja: CT NO EL

Re: Kupno Golfa 6

Post15 lip 2016, 19:52

Jak na moje oko to szczeliny na lewej stronie nie pasują. W środku bieda + , gałka coś bardzo wytarta jak na 160 tys. Fotele naleśniki bez podlokietnika z tylu i to w odpustowym kolorze , 2x elektryka, multi kiera i to na tyle z wypasu.
Offline
Awatar użytkownika

lukasik69

Stały Bywalec

  • Posty: 367
  • Rejestracja: 15 mar 2014, 10:14
  • Online: 9d 5m 30s
  • Pochwały: 7
  • Auto: VW Golf 6 i Golf 7.5
  • Silnik: 2.0 tdi i 1.4 tsi
  • Lokalizacja: Slask

Re: Kupno Golfa 6

Post15 lip 2016, 20:06

to jest chyba jakaś wersja bluemotion z pakietem aerodynamicznym i dlatego taki zderzak i progi. Na 100% to nie r line :lol:
Handlarze mają ludzi za debili... :banghead:
Offline

wlado78

Aktywny

  • Posty: 192
  • Rejestracja: 03 maja 2014, 14:56
  • Online: 6d 1h 47m 28s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf 5
  • Silnik: BSE
  • Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Kupno Golfa 6

Post15 lip 2016, 20:10

i halogeny przecimgielne ma :)
Offline
Awatar użytkownika

tberent

Banned

  • Posty: 1869
  • Rejestracja: 20 sie 2015, 13:51
  • Online: 39d 15h 15m 40s
  • Pochwały: 29
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CBCD
  • Lokalizacja: Lodzkie

Re: Kupno Golfa 6

Post15 lip 2016, 21:07

lukasik69 pisze:to jest chyba jakaś wersja bluemotion z pakietem aerodynamicznym i dlatego taki zderzak i progi. Na 100% to nie r line :lol:
Handlarze mają ludzi za debili... :banghead:

Panowie to nie tak. Mu na forum znamy specyfikacje i konfigurację pakietów i gryzie nas w oczy jakąś sciema handlarzy. Ale to My. My się znamy . Zwykły ludź nie odruznia tego i cieszy się z wszystkiego co jest. Ja kiedyś goniłem po zderzak 70km i handlarz owi się pomyliły kolory czarny z szarym.
Offline
Awatar użytkownika

szumek5837

Stały Bywalec

  • Posty: 300
  • Rejestracja: 16 sie 2012, 08:39
  • Lokalizacja: Koszalin
  • Online: 11d 8h 7m 38s
  • Pochwały: 2
  • Auto: Renault Laguna Coupe
  • Silnik: FR4T 2.0T
  • Lokalizacja: Koszalin

Re: Kupno Golfa 6

Post15 lip 2016, 21:24

@wasylief
Wejdź sobie zawsze na takie mobile.de i zobacz po ile chodzą zadbane egzemplarze z normalnym przebiegiem.. a potem pomyśl skąd musi wynikać cena podobnych aut w PL..

Za 25 klocków to szukaj zadbanej Polówki...
Offline
Awatar użytkownika

lukasik69

Stały Bywalec

  • Posty: 367
  • Rejestracja: 15 mar 2014, 10:14
  • Online: 9d 5m 30s
  • Pochwały: 7
  • Auto: VW Golf 6 i Golf 7.5
  • Silnik: 2.0 tdi i 1.4 tsi
  • Lokalizacja: Slask

Re: Kupno Golfa 6

Post15 lip 2016, 22:38

tberent pisze:Panowie to nie tak. Mu na forum znamy specyfikacje i konfigurację pakietów i gryzie nas w oczy jakąś sciema handlarzy. Ale to My. My się znamy . Zwykły ludź nie odruznia tego i cieszy się z wszystkiego co jest. Ja kiedyś goniłem po zderzak 70km i handlarz owi się pomyliły kolory czarny z szarym.


Częściowo masz rację tylko dlaczego zawsze się mylą na swoją korzyść ? :) Jeśli nie wie czy to climatronik to niech wpisze klimatyzacja i będzie ok ale fajniej wygląda jak wpisze climatronik. Wszystkie auta są serwisowane ASO po prawie każdy choć raz tam był :)
szumek5837 pisze:Wejdź sobie zawsze na takie mobile.de i zobacz po ile chodzą zadbane egzemplarze z normalnym przebiegiem.. a potem pomyśl skąd musi wynikać cena podobnych aut w PL..

Za 25 klocków to szukaj zadbanej Polówki..


To się nazywa szukanie okazji których nie ma bo nikt nie sprzedaje super auta za minimalną kasę :D
Offline

wlado78

Aktywny

  • Posty: 192
  • Rejestracja: 03 maja 2014, 14:56
  • Online: 6d 1h 47m 28s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf 5
  • Silnik: BSE
  • Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Kupno Golfa 6

Post16 lip 2016, 11:01

racja
za 25 tysiaków to tylko golf V
Offline

Pavvel

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 04 kwie 2017, 23:37
  • Online: 11m 23s
  • Auto: -
  • Silnik: -
  • Lokalizacja: -

Re: Czy warto kupić to auto. Tu prosimy o ocenę konkretnego

Post05 kwie 2017, 08:51

Jak generalnie z tym DSG w GTI? Bac sie +100k przebiegu? Szukajac auta, nie patrze praktycznie na modele z wiekszym przebiegiem.
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Czy warto kupić to auto. Tu prosimy o ocenę konkretnego

Post17 kwie 2017, 11:37

Pavvel pisze:Jak generalnie z tym DSG w GTI? Bac sie +100k przebiegu? Szukając auta, nie patrze praktycznie na modele z wiekszym przebiegiem.


Chciaż skrzynie ręczne sa w GTI rzadkością to dla mnie auto sportowe musi dawać przyjemność, ja decyduje kiedy i na jakim biegu jadę, kiedy zmieniam i przy jakich obrotach
A DSG utrzymuje 1200 obr/min jadąc jednostajnie, samo nie wie jaki bieg włączyć i bez trybu sport zamula jak 1.4.
Ta skrzynia niszczy dwumas utrzymując tak niskie obroty w dieslu na przykład
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2017, 13:12 przez Marras, łącznie zmieniany 2 razy
Offline

soil

Nieśmiały

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 12 mar 2014, 22:04
  • Online: 29d 4h 36m 22s
  • Auto: VW GOLF V GT DSG
  • Silnik: 2.0 TDI 125kW BMN
  • Lokalizacja: B-B

Re: Czy warto kupić to auto. Tu prosimy o ocenę konkretnego

Post17 kwie 2017, 11:53

Pavvel pisze:Jak generalnie z tym DSG w GTI? Bac sie +100k przebiegu? Szukajac auta, nie patrze praktycznie na modele z wiekszym przebiegiem.


Z DSG jak z silnikiem, jak ktoś nie dba to ma problem - nie ma znaczenia czy to 50k czy 180k przebiegu

Marras pisze:A DSG utrzymuje 1200 obr/min jadac hednistajnie, samo nie wie jaki bieg właczyc i bez trybu sport zamula hak 1.4.
Ta skrzynua niszczy dwumas


:despair: :lol: =D>
Offline

krzysi3k

Nowicjusz

  • Posty: 10
  • Rejestracja: 18 mar 2017, 11:24
  • Online: 1d 11h 1m 14s

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post20 kwie 2017, 20:04

Czy ktoś może się wypowiedzieć na temat http://moto-zakup.pl/ lub http://www.autotesto.pl/ ? Czy korzystał ktoś z was z ich usług? Czy ma to sens, a jeśli tak to w jakim przypadku?
Z góry dzięki za pomoc
Offline
Awatar użytkownika

puceek

Aktywny

  • Posty: 135
  • Rejestracja: 27 lut 2016, 00:15
  • Online: 4d 22h 40m 17s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf 6 GTI 35 DSG
  • Silnik: 2.0 TFSI
  • Lokalizacja: dkl

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post20 kwie 2017, 21:08

Ogolnie te raporty sa OK, ale w mojej opinii lepiej podzwonic bezposrednio po rzeczoznawcach samochodowych, najlepiej z z tytulem bieglego sadowego i wszelkimi uprawnieniami. Wystarczy wpisac w wyszukiwarke haslo "rzeczoznawcy + miasto", w ktorym znajduje sie auto, podzwonic po wszystkich i zapytac czy i w jakiej cenie sprawdza Ci auto, wraz z wykonaniem raprtu, zdjeciami, opinia, a na koniec wycenia dany egzemplarz.

Jest to troche absorbujace zajecie, ale w ten sposob uzyskasz najlepsza jakosc. Ewentualnie popros na forum kogos z danej lokalizacji, zeby ogladnal auto i pojechal nim na stacje diagnostyczna oraz sprawdzil miernikiem. Efekt bedzie podobny, a koszta nizsze (wedle ustalen, ale najczesciej dobra flaszka) :).

Powodzenia!

---------

Przy okazji odpowiem na pytanie odnosnie przebiegu 100+ tys w Golfie GTI, w kontekscie skrzyni DSG - taki przebieg nie robi na aucie i skrzyni zadnego wrazenia! W GTI mamy mniejszy moment obrotowy niz w niektorych dieslach (GTD, Passat, A3), a przeciez auta z tymi silnikami lataja po 300 tys bez zadnego problemu i remontu. Jedyne co moze bedzie trzeba wymienic, to kolo dwumasowe.

Dla silnika przebieg ten nie robi rowniez zadnego wrazenia - jesli kupimy auto od osoby znajacej zasady dbalosci o jednostke napedowa i osprzet (duze prawdopdobienstwo w przypadku GTI) i jesli wymienimy wadliwy rozrzad (napinacz, pasek, slizgi - komplet), nie ma sie czego bac. Warto zwrocic uwage na interwaly czasu od wymiany do wymiany oleju i jesli nasz do wyboru oferte z mniejszym przebiegiem, ale serwisowana co 30 tys i oferte z wyzszym przebiegiem, ale serwisowana co 10-15 tys, z pewnoscia warto wybrac te druga opcje.
Offline

Powerrek

Niemowa

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 22 sie 2017, 23:10
  • Online: 24m 57s
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0TDI
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Kilka pytan przed zakupem

Post22 sie 2017, 23:16

Witam mam w planie zakupic golfika mk 6 GTD i tu nasuwa sie pytanie czy posiada on DPF ;( ? JESLI jakis rocznik nie miał to ktory chcialbym tez poznac wady tego auta jak spisuje sie skrzynia automatyczna czy lepiej manual ? jak z czesciami ( cenowo ) moze ktos podac np koszty sprzegła rozrzadu itd ? Jakie koszta usuniecia DPF i co sie z tym wiąże
Offline

michael_1

Aktywny

  • Posty: 110
  • Rejestracja: 18 lip 2015, 19:07
  • Online: 8d 19h 7m 41s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0TDI
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytan przed zakupem

Post23 sie 2017, 07:00

Wszystkie mają dpf. Za dużo autoswiata się naczytales. Teraz kazde auto ma DPF i da się z tym żyć.

A jak nie chcesz to wystarczy wyciąć i po problemie.

Szukaj czytaj i znajdziesz konkrety na forum :D
Offline

TomiGTD

Nowicjusz

  • Posty: 7
  • Rejestracja: 29 sie 2017, 08:28
  • Online: 1d 1h 23m 20s
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CFFB
  • Lokalizacja: Chrzanów

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post30 sie 2017, 18:29

Witam.
Zamierzam kupić golfa 6 GTD lub GTI rocznik 2010-2012.
rocznie przejadę około 10 tyś km więc raczej benzynka.
zastanawiam sie na GTI z przebiegiem około 100 tyś sprowadzę z Niemiec bo mieszka tam mój kolega.

mam pytania:
czy w silnikach od 2010 roku nie ma już problemów z rozrządem i nadmiernym spalaniem oleju?
podobno w 2011 została poprawiona większość wad. tylko nie wiem czy była zmiana oznaczeń silnika i od konkretnego miesiąca szły serie poprawione fabrycznie?
średnie spalanie przy normalnej miasto i trasa 70/30 jeździe wyjdzie koło 8-9l ?
Offline

bielas89

Niemowa

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 02 wrz 2017, 18:48
  • Online: 3h 43m 46s

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post02 wrz 2017, 18:58

Witam drodzy forumowiecz:)

Interesuje się zakupem golfa 6 lecz nie wiem kompletnie jaki silnik wybrać, które sa najmniej awaryjne ? interesuje mnie benzyna i ewentualnie do jakich najlepiej zamontować LPG czytałem ze 1.6 MPI (102 KM) jest atrakcyny a wy co polecicie?
Na co zwrocic szczegolna uwagę przy zakupie tego auta.

Pozdrawiam
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post16 wrz 2017, 18:20

Mam 2 pytania.

1. Oglądałem Golfa Plusa z 2010 roku ( czerwiec). Nieco dziwny, podświetlenie zegarów białe, wnętrze na czerwono ale radio RCD 310 było stare, znaczy podświetlone na niebiesko z niebieskimi napisami.
Czy tak może być?
Egzemplarze z 2011 miały już radyjko czarne z białymi napisami

2. Przy silniku TDI dopisek "Blue Motion" świadczy o tym ze auto ma tzw "stop & start" czyli wyłączanie silnika na postoju ?
Czy wersje bez tego oznaczenia nie miały tego systemu?
Czy może od jakiegoś momentu (np od 2012 roku) wszystkie były z tym ustrojstwem?
Wyłączyć można przez VCDS ?
Offline

Urb

Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 29 lis 2018, 22:00
  • Online: 4h 4m 3s
  • Auto: Toyota
  • Silnik: Verso
  • Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post29 lis 2018, 22:41

Witam,

noszę się z zamiarem kupna auta i moim wielkim faworytem jest Golf VI GTi.
Czas nagli a wiadomo że pośpiech to nie jest dobry doradzca, zwłaszcza jak nie za wiele się człowiek zna;)
W związku z czym zwracam się o pomoc do fachowców ;)

Gdzie szukać? Może znacie jakiś sprawdzonych sprzedawców? Ew. Ja sprawdzić historie auta (w salonie podając vin dostanę takie informacje?).

Póki co tylko jestem w stanie wypatrzeć cos na Allegro czy olx, ale jest opcji tak niewiele, zwłaszcza w mojej okolicy :/

Budżet:
najlepiej 40k
Max 43k

Bardzo proszę o jakiekolwiek wsparcie

Dzięki
Urb
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post30 lis 2018, 16:46

Urb pisze:Witam,

noszę się z zamiarem kupna auta i moim wielkim faworytem jest Golf VI GTi.

Budżet:
najlepiej 40k
Max 43k

Bardzo proszę o jakiekolwiek wsparcie

Dzięki
Urb


Ja wypowiadam sie co do realiów rynku niemieckiego a nie "chorego" Polskiego. Dlaczego tak sądze ? Bo u nas można wszystko sprowadzić, byle jak naprawić i wszystko otrzyma przegląd rejestracyjny. bez względu na to czy za granica bylo jako odpad/złom czy jako rozbity bez prawa rejestracji pojazd.

Za 10 tys Euro czy 42 tys zł to możesz kupić niezłego Golfa 6 ale nie wersje GTI.

A pomyślałeś o rezerwie finansowej na wypadek ewentualnych wymian/napraw/modyfikacji ? Rozrząd, opony itp. ?

Pytanie czy zadowolisz sie przebiegiem 220 tys km czy wolisz mniejszy
Offline

Urb

Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 29 lis 2018, 22:00
  • Online: 4h 4m 3s
  • Auto: Toyota
  • Silnik: Verso
  • Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post30 lis 2018, 16:51

Marras pisze:
Urb pisze:Witam,

noszę się z zamiarem kupna auta i moim wielkim faworytem jest Golf VI GTi.

Budżet:
najlepiej 40k
Max 43k

Bardzo proszę o jakiekolwiek wsparcie

Dzięki
Urb


Ja wypowiadam sie co do realiów rynku niemieckiego a nie "chorego" Polskiego.

Za 10 tys Euro czy 42 tys zł to możesz kupić niezłego Golfa 6 ale nie wersje GTI.

A pomyślałeś o rezerwie finansowej na wypadek ewentualnych wymian/napraw/modyfikacji ? Rozrząd, opony itp. ?

Pytanie czy zadowolisz sie przebiegiem 220 tys km czy wolisz mniejszy


Jasne ze zdaje sobie sprawę ze kupno auta to nie jest koniec wydatków a początek :) także moja odpowiedz brzmi... tak, jestem gotów :) oczywiście naprawy chciałbym zminimalizować, ale wiadomo ze mowa o aucie +/- 10 letnim wiec nie wymagam bóg wie czego... zależy mi tylko aby auto nie było po jakimś dzwonie mocniejszym a i żeby nie był zajechany... jeśli takich nie ma to pewnie pare groszy dołożę lub zastanowię się nad inna opcja. Problem tylko w czasie a ten wiadomo nie jest dobrym doradzca.
Offline

zagus10

Niemowa

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 30 lis 2018, 19:28
  • Online: 22m 9s
  • Auto: Golf
  • Silnik: 1.4
  • Lokalizacja: Stalowa Wola

Golf VII 1.4 tsi 140KM DSG

Post30 lis 2018, 19:31

Witam wszystkich, przymierzam sie do kupna golfa VII i znalazlem ciekawa oferte golfa 1.4 tsi 140M DSG 170tys km przebiegu, stad moje pytanie, jezeli nie byla robiona skrzynia biegow to czy warto takowe auto kupic, w moim budzecie wiem ze moze byc ciezko o takie auto ale uparcie szukam i kilka ofert znalazlem a ta tez wydaje sie byc ciekawa :) prosze o pomoc
Offline

Urb

Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 29 lis 2018, 22:00
  • Online: 4h 4m 3s
  • Auto: Toyota
  • Silnik: Verso
  • Lokalizacja: Wrocław

Re: Zakup samochodu używanego - porady ogólne

Post13 gru 2018, 18:24

Cześć, jaka decyzje podjąłeś?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Offline

vwstachu

Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 24 kwie 2019, 09:52
  • Online: 1h 23m 24s
  • Lokalizacja: Wz

Kupno golf VI 1.6 tdi

Post24 kwie 2019, 09:55

Cześć, chciałbym kupić golfa VI lub seat Leon 2 lift 1.6 tdi. Oglądałem już kilka samochodów i praktycznie każdy coś tam kombinowany, jeden mniej drugi bardziej, co niestety od razu go dyskwalifikuje. Na co zwrócić uwagę w golfie VI? Czemu niektóre golfy mają spryskiwacze, a nie mają lamp xenonowych? Czy lampy firmy Lens to jest jakiś tani chiński zamiennik?
Jak bardzo wierzyć i jak zweryfikować przebiegi ok 160000km? Gdzie niektóre pojazdy naprawdę w środku jak nowe. Czy budżet ok 25-26k zł to jest przyzwoita kwota na takie auto? Ogólnie będę bardzo wdzięczny za każdą, najmniejszą radę. Pozdrawiam

Ps. A może ktoś z Was sprowadza z zagranicy golfy i chciałby mi przedstawić swoją ofertę?

Czy pakiet gt, był montowany fabrycznie? Na aucie są zderzaki, oraz progi inne niż standardowe.
PoprzedniaNastępna

Wróć do Zakup samochodu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości