Dzisiaj jest 25 kwie 2024, 21:25


[ALL] Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Moderator: rafaello

Regulamin forum Serwisowanie samochodu, klimatyzacji, dobór oleju, wycieraczek itp. materiałów eksploatacyjnych, czyli bieżące sprawy eksploatacyjne.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę

Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

więcej niż 98 oktanów
5
4%
98 oktanów
19
17%
95 oktanów
40
35%
mniej niż 95 oktanów
0
Brak głosów
Diesel Premium
30
26%
Diesel zwykły
20
18%
 
Liczba głosów : 114

  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

lyngso

Aktywny

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 17 sty 2014, 18:11
  • Online: 8d 20h 12m
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM
  • Lokalizacja: lubuskie

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post11 cze 2014, 10:26

Witam

Do Golfa wg zeleceń producenta Pb95 :) przeważnie z Orlenu. Do POLO było lane takie samo i przez 5 lat autko spisywało się na medal.
Długodystansowy dostaje ON Verwa albo Diesla z za zachodniej granicy :)

Pozdrov
Na dalekie dystanse Audi A6 C7
Wokół komina Golf 7
Offline
Awatar użytkownika

cairalan

Gadatliwy

  • Posty: 215
  • Rejestracja: 31 sty 2014, 11:38
  • Online: 24d 14h 49m 55s
  • Auto: VW Golf MK6 GTI USA
  • Silnik: 2.0 TSI CCTA
  • Lokalizacja: Szczecin

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post28 lip 2014, 11:19

W 95% Verva ON, auto ladnie odpala i nigdy nie mialem problemow z tym paliwem. Jak jestem na innej stacji czy BP czy Shell to staram sie zatankowac premium diesla a jesli nie to jesli ma byc normalny diesel to tylko na sprawdzonych, markowych stacjach ;)
Offline

kamill

VIP

  • Posty: 2498
  • Rejestracja: 11 kwie 2012, 12:26
  • Online: 101d 5h 11m 35s
  • Pochwały: 27
  • Auto: MK6
  • Silnik: TDI

Re: Odp: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post28 lip 2014, 11:32

Czym się różni premium diesel od zwykłego? Poza cena oczywiście :)
Offline
Awatar użytkownika

cairalan

Gadatliwy

  • Posty: 215
  • Rejestracja: 31 sty 2014, 11:38
  • Online: 24d 14h 49m 55s
  • Auto: VW Golf MK6 GTI USA
  • Silnik: 2.0 TSI CCTA
  • Lokalizacja: Szczecin

Re: Odp: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post28 lip 2014, 11:43

kamill pisze:Czym się różni premium diesel od zwykłego? Poza cena oczywiście :)


Ja od poczatku leje Verve ON. Polecal mi to moj znajomy ktory pracuje ponad 8 lat na stacji Shell i Verva ON jest odrobine jakosciowo lepsza niz zwykly diesel powiedzmy z Orlenu. Chodzi glownie o dodatki uszlachetniajace i srodki myjace. Od poczatku leje Verve ON i auto zachowuje sie naprawde dobrze, wiec nie odczuwam potrzeby aby to zmieniac. Auto moze nie dostanie kopa jesli chodzi o osiagi bo to nie o to chodzi. Silnik natomiast powinien odrobine odczuc ta zmiane. Zwlaszcza po dluzszym okresie uzytkowania. Pozyjemy, zobaczymy! ;) Nie reklamuje oczywiscie drozszego paliwa i nie mowie, ze tansze jest duzo gorsze. Polegam na opinii kogos, kto mial/ma stycznosc z tym tematem i na tym co zaobserwowalem jesli chodzi o zachowanie auta ;)
Offline

kamill

VIP

  • Posty: 2498
  • Rejestracja: 11 kwie 2012, 12:26
  • Online: 101d 5h 11m 35s
  • Pochwały: 27
  • Auto: MK6
  • Silnik: TDI

Re: Odp: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post28 lip 2014, 13:54

To nie pytajcie co ja leje :p i tez jezdzi i nic sie nie psuje :)
Offline
Awatar użytkownika

cairalan

Gadatliwy

  • Posty: 215
  • Rejestracja: 31 sty 2014, 11:38
  • Online: 24d 14h 49m 55s
  • Auto: VW Golf MK6 GTI USA
  • Silnik: 2.0 TSI CCTA
  • Lokalizacja: Szczecin

Re: Odp: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post28 lip 2014, 14:24

kamill pisze:To nie pytajcie co ja leje :p i tez jezdzi i nic sie nie psuje :)


Najwazniejsze ze sie nie psuje :) Ja mieszkam w malym miescie i tutaj w cholere jest malych, niefirmowych stacji gdzie na prawde strach lac paliwo. Kij wie co w srodku jest :P
Offline

Skiba29

Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 12 sie 2015, 12:24
  • Online: 5h 8m 17s
  • Auto: VW golf 6 Passat B6
  • Silnik: 1.6tdi. 2.0tdi 170KM

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post07 wrz 2015, 03:24

BartekG pisze:Witam!
Przez rok czasu lałem disla Bp Ultimate. Ale raz byłem zmuszony zatankować na Orlenie i wlałem Verve to zauważyłem, że auto całkiem inaczej (o wiele lepiej) zaczęło zachowywać się szczególnie przy wyprzedzaniu i pod górę. Już od kilku miesięcy tankuję tylko Verve na Orlenie i z czasem okazało się że nawet jest, co prawda niewiele, ale niższe spalanie (najczęściej jeżdżę tą samą trasą).


Podobnie jak kolega, także zauważyłem że na Verwie z Orlenu robie więcej kilometrów,
Offline
Awatar użytkownika

KUBA46

Aktywny

  • Posty: 166
  • Rejestracja: 28 sty 2015, 16:07
  • Online: 8d 21h 24m 56s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: TDI
  • Lokalizacja: Plock

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post07 wrz 2015, 10:55

Leje głównie verve ON, chociaż ostatnio zdarza się Vpower ON. Pomiędzy tymi dwoma różnicy na razie nie dostrzegam. Natomiast pomiędzy zwykłym, a premium wg mnie jest spora:
-lepiej pali po dłuższym postoju
-mniej kopci przy odpalaniu(wydech na przelocie)
-cichsza praca silnika
Offline

lkgh

Stały Bywalec

  • Posty: 462
  • Rejestracja: 24 lis 2013, 17:15
  • Online: 12d 6h 55m 49s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 2.0 TDI 175koni
  • Lokalizacja: Haarlem

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post04 sie 2016, 12:17

kakaruto pisze:Przez pierwsze 7 miesięcy od nowości lałem tylko 95 z shell w zdecydowanej większości przypadków z tej samej stacji.
Od mniej więcej lutego tego roku leje 98 Ultimate z BP (również staram się z tej samej stacji).

Moje wnioski
Żadnej różnicy w mocy pomiędzy 95 a 98 nie widzę. Nie porównywałem ilości przejechanych kilometrów na tej samej ilości paliwa - bo to akurat moim zdaniem jest niemierzalne, mimo wszystko wydaje mi się że wyniki będą mocno zbieżne.
Dlaczego zatem leje 98 skoro różnicy nie widać - bo mam nadzieje że to co mówią i piszą o paliwach premium jest prawda, a zatem są "przyjaźniejsze" dla silnika niż te zwykłe, a co za tym idzie, silnik dłużej zachowa swoje oryginalne właściwości.
Wybór na BP padł tylko dla tego że na Shellu nie ma paliwa o liczbie oktanowej równiej 98 ;) - a ten Racing to jednak lekka przesada cenowa :roll:


Bujda :)
Lanie paliwa 98 oktanowego do silnika ktory spala 95 nie ma sensu. Ngdy nie bedzie palil mniej, nie zajedziesz wiecej ani silnik nie bedzie czysty. Jesli chodzi o dodatki uszlachetniajace......sa, ale ich zawartosc jest znikoma i moim zdaniem nie ma ona wplywu na jakosc paliwa.

Jesli chodzi o diesla....to uklad paliwowy jest zaprojektowany na zwykle paliwo....wiec lanie tam czegos innego ( paliwa premium??????????) nie ma sensu :D
Jako ciekawostke moge powiedziec ze w polsce sa tylko dwie rafinerie produkujace paliwo na polski rynek

Wazne zeby nie stosowac sie do regolu CCC.....choc jak masz pecha to nawet na renomowanej stacji zaciagniesz wode ze zbiornika :D

-- 04 sie 2016, 13:22 --

mistrz pisze:Shell twierdzi, że nowe paliwa to oszczędność jednego litra na baku (średnio liczone). Myślisz że odczujesz te 10-15km więcej? :) Dla mnie to nadal to samo 95 co wcześniej, po prostu dział marketingu chciał o sobie przypomnieć :)

Wysyłane z mojego MB526 za pomocą Tapatalk 2


Ale wytlumacz mi to jakim cudem?????? Ilosc paliwa jaka zuzyjesz zalezy od czasu otwarcia wtryskiwaczy, chcesz mi powiedziec ze one czuja roznice i same sie na krocej otwieraja??? :D Please :P
Offline
Awatar użytkownika

tberent

Banned

  • Posty: 1869
  • Rejestracja: 20 sie 2015, 13:51
  • Online: 39d 15h 15m 40s
  • Pochwały: 29
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CBCD
  • Lokalizacja: Lodzkie

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post04 sie 2016, 15:05

lkgh pisze:
Ale wytlumacz mi to jakim cudem?????? Ilosc paliwa jaka zuzyjesz zalezy od czasu otwarcia wtryskiwaczy, chcesz mi powiedziec ze one czuja roznice i same sie na krocej otwieraja??? :D Please :P


Zabielają mąką :)
Offline

lkgh

Stały Bywalec

  • Posty: 462
  • Rejestracja: 24 lis 2013, 17:15
  • Online: 12d 6h 55m 49s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 2.0 TDI 175koni
  • Lokalizacja: Haarlem

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post04 sie 2016, 15:57

no chyba. Generalnie temat paiw premium to chwyt marketingowy i nic wiecej :D
Offline

seba

Stały Bywalec

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 11:49
  • Online: 43d 15h 2m 55s
  • Pochwały: 16
  • Auto: VW Golf 7 FL
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM CZDA
  • Lokalizacja: Wielkopolskie

Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post04 sie 2016, 18:57

tberent pisze:Ale wytlumacz mi to jakim cudem?????? Ilosc paliwa jaka zuzyjesz zalezy od czasu otwarcia wtryskiwaczy, chcesz mi powiedziec ze one czuja roznice i same sie na krocej otwieraja??? :D Please :P


Może takim, że w tym samym czasie otwarcia wtryskiwaczy silnik wykona lepszą pracę, czyli zamiast wciskać gaz powiedzmy przez 10s będziesz go wciskał np. przez 9,9s żeby pokonać ten sam dystans. Tak sobie myślę. 🤔


Wysłane z telefonu.
Offline
Awatar użytkownika

Muti

VIP

  • Posty: 796
  • Rejestracja: 29 lip 2014, 20:39
  • Lokalizacja: Poznań Zielona Góra
  • Online: 19d 13h 53m 3s
  • Pochwały: 15
  • Auto: MK7.5 R
  • Silnik: 2.O TSI DJHA
  • Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post04 sie 2016, 21:30

Z mojego doświadczenia. Na 98 auto się lepiej zbiera, rowniej chodzi, płynniej się zmienia biegi i nie szarpie tak.
Co do paliwa shella jak to możliwe.. Otóż prosto.. Jeżeli paliwo jest bardziej wartościowe /kaloryczne, to aby uzyskać tę samą pracę zużywa się mniej paliwa. Także Ty jako kierowca wciskasz mniej gazu uzyskując większą moc.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Offline

lkgh

Stały Bywalec

  • Posty: 462
  • Rejestracja: 24 lis 2013, 17:15
  • Online: 12d 6h 55m 49s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 2.0 TDI 175koni
  • Lokalizacja: Haarlem

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 06:26

Muti pisze:Z mojego doświadczenia. Na 98 auto się lepiej zbiera, rowniej chodzi, płynniej się zmienia biegi i nie szarpie tak.
Co do paliwa shella jak to możliwe.. Otóż prosto.. Jeżeli paliwo jest bardziej wartościowe /kaloryczne, to aby uzyskać tę samą pracę zużywa się mniej paliwa. Także Ty jako kierowca wciskasz mniej gazu uzyskując większą moc.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka



Muti, Seba, proponuje najpierw zapoznac sie z budowa silnika I zasada dzialania ukladu wtryskowego bo sorry, ale gadacie glupoty. :D

Jak macie auto na wtrysku to kolokwialnie mowiac dodajac gazu sterujesz iloscia powietrza ktore jest zasysane do cylindrow. Komputer na tej podstawie wie jak bardzo chcesz przyspieszyc I odpowienio przelicza ile paliwa moze spalic dla takiej ilosci powietrza. Po tym obliczeniu steruje czasem otwarcia wtryskiwaczy zeby mieszanka byla odpowiednia I tyle.

I nie ma tutaj znaczenia czy w aucie zaprojektowanym do spalania benzyny 95 oktanowej nalejesz 95 czy 98, tak samo jak nie ma znaczenia czy w dieslu zatankujesz zwyklego czy "premium".

PS. Powiedz mi jeszcze jak paliwo "premium" wplywa na plynnosc zmiany biegow haha. Mowisz ze mniej hacza?

To forum jest kopalnia wiedzy, juz nie raz sie przekonalem ze jest bardzo pomocne, jednak prosze, nie wrzucajmy tutaj teori spiskowych wymyslonych przez jakiegos PR-owca dbajacego o odpowiedni stan konta bankowego shella czy BP. Zawodowo zajmuje sie projektowaniem rafinerii I innych zakladow petrochemicznych, wiem jakie instalacje sa w polsce w Plocku i Gdansku :)

-- 05 sie 2016, 07:29 --

seba pisze:
tberent pisze:Ale wytlumacz mi to jakim cudem?????? Ilosc paliwa jaka zuzyjesz zalezy od czasu otwarcia wtryskiwaczy, chcesz mi powiedziec ze one czuja roznice i same sie na krocej otwieraja??? :D Please :P


Może takim, że w tym samym czasie otwarcia wtryskiwaczy silnik wykona lepszą pracę, czyli zamiast wciskać gaz powiedzmy przez 10s będziesz go wciskał np. przez 9,9s żeby pokonać ten sam dystans. Tak sobie myślę. 🤔


Wysłane z telefonu.


Lepsza prace?? Czyli co, lepiej sie spali? :)
Offline
Awatar użytkownika

Muti

VIP

  • Posty: 796
  • Rejestracja: 29 lip 2014, 20:39
  • Lokalizacja: Poznań Zielona Góra
  • Online: 19d 13h 53m 3s
  • Pochwały: 15
  • Auto: MK7.5 R
  • Silnik: 2.O TSI DJHA
  • Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 06:52

Generalnie proponuję zapoznać się z zasadą działania współczesnego silnika, a nie prawie że gaznikowego. . Zapytam tak... Po co robi się softy pod 95 i 98? Podpowiem.. Zapłon.. Stukowce.. Przestawiacz walka. Jak się zapoznasz, to możemy podyskutować

Co do płynności zmiany biegów. Tsi 1.8 i 2.0. Jakbyś pojezdzil takim, to byś wiedział o co chodzi. Problem jest znany i opisany też np na ocp i leonclubie. W odczuciu wygląda to jakbyś nie umiał puszczać z sprzęgła po zmianie biegu. Po adaptacji przepustnicy problem znika na kilkaset km,później wraca i jest to samo. Na 98 problem maleje.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Offline

lkgh

Stały Bywalec

  • Posty: 462
  • Rejestracja: 24 lis 2013, 17:15
  • Online: 12d 6h 55m 49s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 2.0 TDI 175koni
  • Lokalizacja: Haarlem

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 07:09

dalsza dyskusja nie ma sensu :)
Offline

haka21

Aktywny

  • Posty: 178
  • Rejestracja: 16 lis 2014, 17:30
  • Online: 18d 18h 11m 1s
  • Pochwały: 14
  • Auto: Golf6
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122km
  • Lokalizacja: Silesia Stela

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 07:34

lkgh pisze:dalsza dyskusja nie ma sensu :)


Zgoda w stu procentach dalsza dyskusja nie ma sensu.

Poza tym wszystko wiadomo: zarówno benzyna 95 jak i 98 się pali ......wiec?

Warto też dodać ze samochód ma migacz na każdym rogu i gdy lampki migaja to autko jedzie w bok ;)
Offline
Awatar użytkownika

Muti

VIP

  • Posty: 796
  • Rejestracja: 29 lip 2014, 20:39
  • Lokalizacja: Poznań Zielona Góra
  • Online: 19d 13h 53m 3s
  • Pochwały: 15
  • Auto: MK7.5 R
  • Silnik: 2.O TSI DJHA
  • Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 07:46

Racja. Ja to sprawdziłem w praktyce.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Offline

lkgh

Stały Bywalec

  • Posty: 462
  • Rejestracja: 24 lis 2013, 17:15
  • Online: 12d 6h 55m 49s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 2.0 TDI 175koni
  • Lokalizacja: Haarlem

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 07:49

Muti pisze:Racja. Ja to sprawdziłem w praktyce.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka



hahahahaha wiadomo :D Bazujesz na wskazaniu komputera, czy lejesz pod korek zeby sprawdzic ile Ci spalil? buhahahahah

Caly czas sie zastanawiam jak komputer w waszych autach rozpoznaje ze zatankowales 98 skoro mape masz ustawiona na 95
Offline
Awatar użytkownika

Muti

VIP

  • Posty: 796
  • Rejestracja: 29 lip 2014, 20:39
  • Lokalizacja: Poznań Zielona Góra
  • Online: 19d 13h 53m 3s
  • Pochwały: 15
  • Auto: MK7.5 R
  • Silnik: 2.O TSI DJHA
  • Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 07:52

Jeżeli tego nie rozumiesz, to sorry. Wyobraź sobie, że "computer" reguluje sobie przyspieszenie zapłonu, przestawia wałki. Dobrze widać to w blokach. Zapraszam, to sam zobaczysz :)
W 1.2 i 1.4 tsi nie było różnicy. W 2.0 po sofcie jest różnica.
NzTT
Offline

lkgh

Stały Bywalec

  • Posty: 462
  • Rejestracja: 24 lis 2013, 17:15
  • Online: 12d 6h 55m 49s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 2.0 TDI 175koni
  • Lokalizacja: Haarlem

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 07:59

rozumiem ze zmienia sobie mieszanke na uboga I bogata w zaleznosci czy ostro przyspieszasz czy tylko sie toczysz ze stala predkoscia, ale odpowiedz mi prosze na moje bardzo proste pytanie.

Skad Komputer wie ze akurat tym razem zalales mu 98 oktanowa benzyne skoro mape ma wgrana na 95 oktanowa. Jest tam jakis czujnik ktory sobie bada jaka benzyne aktualnie ma w baku? Odpowiedz na to proste pytanie a przyznam Ci racje :)
Offline
Awatar użytkownika

Muti

VIP

  • Posty: 796
  • Rejestracja: 29 lip 2014, 20:39
  • Lokalizacja: Poznań Zielona Góra
  • Online: 19d 13h 53m 3s
  • Pochwały: 15
  • Auto: MK7.5 R
  • Silnik: 2.O TSI DJHA
  • Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 08:01

Na podstawie czujników spalania stukowego na każdym cylindrze dynamicznie reguluje zapłon. A czemu może bardziej przyspieszyć na 98, to zapewne już wiesz.

NzTT
Offline

lkgh

Stały Bywalec

  • Posty: 462
  • Rejestracja: 24 lis 2013, 17:15
  • Online: 12d 6h 55m 49s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 2.0 TDI 175koni
  • Lokalizacja: Haarlem

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 08:04

hahaah, dobra, gadka nie ma sensu bo mylisz pojecia :D
Offline
Awatar użytkownika

Muti

VIP

  • Posty: 796
  • Rejestracja: 29 lip 2014, 20:39
  • Lokalizacja: Poznań Zielona Góra
  • Online: 19d 13h 53m 3s
  • Pochwały: 15
  • Auto: MK7.5 R
  • Silnik: 2.O TSI DJHA
  • Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 08:05

To chętnie się dowiem.

NzTT
Offline

lkgh

Stały Bywalec

  • Posty: 462
  • Rejestracja: 24 lis 2013, 17:15
  • Online: 12d 6h 55m 49s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 2.0 TDI 175koni
  • Lokalizacja: Haarlem

Re: Jakie paliwo lejecie do waszych Golfów

Post05 sie 2016, 09:00

jak czujnik spalania stukowego takie wykryje to komp zmieni kat zaplonu....tyle

Pytam sie Ciebie jeszcze raz....skad komputer wie ze zalales paliwo 98 zamiast 95, bo czujnik spalania stukowego tego mu nie powie :D
PoprzedniaNastępna

Wróć do Serwis i eksploatacja

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości