Dzisiaj jest 28 mar 2024, 15:45


Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Moderator: flo

Regulamin forum Moduły elektroniczne, sterowniki, sygnalizacja (kontrolki, buczki, wyświetlacze), instalacje, wiązki, piny, wtyczki, ładowanie, rozruch, immobiliser, alarm, centralny zamek, moduł komfortu, czujniki.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę

Uwaga
- Prośby o kodowanie i diagnostykę logów lub błędów zamieszczaj w dziale Diagnostyka i kodowanie
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post27 gru 2021, 17:29

Od 2 lat nie potrafię ogarnąć tematu z autem ojca.

Golf Sportsvan 2016, silnik 1.4 TSI 150 koni

1. Objawy

Po półtora roku użytkowania padł fabryczny akumulator. Dealer stwierdził ze wszystko jest ok i był niedoładowany, reklamacji nie uznaje. Zresztą prywatnie wszyscy twierdzili że ASO raczej nigdy nie uznawało takiej reklamacji baterii. Fabryczny Exide EFB na śmietnik

Zakupiony akumulator Moll, jeden z lepszych i po półtorej roku podobny problem, nawet latem akumulator ciągle niedoładowany, wyświetla się komunikat, aż do momentu gdy wszystko gaśnie i koniec. Akumulator Moll stoi na taborecie, podładowany nadal trzyma prąd

Zakupiony trzeci akumulator Varta, jak najbardziej zgodny z parametrami które sa wymagane i po ponad roku te same cyrki. Jeden dzień trasa 160 km, na drugi 20 km, na trzeci trasa 40 km, po kolejnych 2 dniach komunikat „podładuj akumulator”. Owszem na dworze od 4 dni jest między minus 5 a minus 11 stopni ale auto stoi w murowanym, chociaż nieogrzewanym garażu.

2. Diagnoza

Najpierw wmawianie że ojciec mało jeździ. Co bywało prawdą. Ale sytuacja gdzie po 50 kilometrowej trasie do serwisu gdy wyświetlił się komunikat „doładuj baterię” auto w ASO odmawia rozruchu jest śmieszna.

Zmierzono że:

- prąd nie ucieka
- nie jest przyczyną dodatkowy alarm
- tłoczenie że alternator jest dobry i że sterownik sam dobiera prąd ładowania, czasami nawet 14,7
- wmawianie że tak jest z nowoczesnymi autami

3. Co dalej?

Ja uznaję że alternator jest wadliwy lub sterownik. Mój elektryk specjalizujący się w Vw obstaje ze wszystko jest ok.
Według nich kupić czwarty akumulator albo zezłomować auto

Pomocy, co jest grane?
Offline
Awatar użytkownika

Bansuj

Aktywny

  • Posty: 190
  • Rejestracja: 11 gru 2018, 15:34
  • Online: 15d 7h 9m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: Golf VI + Golf VII
  • Silnik: CAXA + CXSA 1.4 TSI
  • Lokalizacja: Brunszwik

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post27 gru 2021, 17:42

Domyślam się że auto posiada start-stop i w każdym przypadku po wymianie akumulatora została wykonana jego adaptacja? I że Moll i Varta były przeznaczone dla aut ze start-stop?
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post27 gru 2021, 17:44

Bansuj pisze:Domyślam się że auto posiada start-stop i w każdym przypadku po wymianie akumulatora została wykonana jego adaptacja? I że Moll i Varta były przeznaczone dla aut ze start-stop?


Tak auto posiada ten system, akumulator zgodny z systemem start&stop (zawsze jest on odłączany po uruchomieniu silnika przyciskiem przez kierowcę) i dokonana tzw. Validacja czy adaptacja
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post30 gru 2021, 08:49

Widzę że nikt takich problemów nie miał.
ten konkretny egzemplarz tak ma więc skoro nie wiadomo dlaczego zezłomować
Offline

marcinchemical

Nowicjusz

  • Posty: 8
  • Rejestracja: 11 lip 2020, 11:54
  • Online: 10h 55m 28s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: DBKA 1.6 tdi
  • Lokalizacja: malopolska

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post02 sty 2022, 20:52

Cześć, nie miałem tak, ale właśnie obserwuję koniec swojego akumulatora i dzięki temu czegoś tam się dowiedziałem.
Mam AGMa, a nie EFB.

1. BMS zarządza ładowaniem akumulatora.
- jak stwierdza konieczność ładowania, to daje 14.5 do 15.0 V (S-S nie działa, komunikat: duże zapotrzebowanie na energię)
- jak stwierdza, że nie trzeba ładować, to daje około 13,1-13,5 V (SS jest dostępny).

2. Poziom naładowania akumulatora utrzymywany jest na około 80%. Zapas 20% to rezerwa na ładowanie z rekuperacji (zapobiega to przeładowaniu aku). Ponoć też jest tak, że 80% naładowania jest najkorzystniejsze dla żywotności. Mimo to w ASO na przeglądzie mówili mi, że mam niedoładowany akumulator.

3. Info sprzeczne, ale coś może w tym być:
jak wyłączysz SS to niektórzy twierdzą, że wtedy nie masz ładowania z rekuperacji (podczas hamowania silnikiem). Ja SS nie wyłączam, chyba że kończę jazdę po autostradzie (chcę olejowania turbiny - jedyne źródło chłodzenia) albo jeżdżę tylko po mieście (wiem, że nie zdążę naładować akumulatora).

4. Jeden zimny start silnika potrzebuje mniej więcej 30 minut ładowania (to tak na oko).

5. Przeciętna długość życia aku z SS (EFB, AGM) to między 3 a 5 lat. I nie chodzi o postarzanie aut, teorie spiskowe itp. - zmienił się cel stosowania akumulatora. Oprócz rozruchu, akumulator pełni funkcję bufora energii. Jest poddawany częstym i dużym prądom. W dodatku te konstrukcje akumulatorów nie lubią wysokiej temperatury.

Nie jestem specjalistą, to info które zdobyłem. Zakładam też, że elektryk pomierzył i posprawdzał typowe rzeczy jak klemy, kable prądowe z alternatora itp. Patrząc na to, co napisałeś, to ja faktycznie bym nie wierzył, że 6 czy 12 miesięcy życia akumulatora jest normalne, ale wygląda na to, że Twój elektryk może mieć rację co do ładowania (jak pojawia się napięcie ładowania, to alternator ładuje). Na Twoim miejscu poszukałbym w 3 kierunkach:
- może masz coś nie tak z oprogramowaniem BMSu (może ASO Ci zupdejtuje soft w imię perypetii z aku),
- rozważyłbym odłączenie tego alarmu dodatkowego (może w trakcie pomiaru uciekającego prądu jest okej, ale wariuje np. w nocy),
- sprawdź, czy nie możesz stosować tam AGMu - one pozwalają na mniej więcej 2-3 razy więcej rozruchów niż EFB zanim padną.

-- 02 sty 2022, 20:56 --

aaa jeszcze jedno, a próbowałeś pojechać do dobrego, specjalistycznego sklepu z akumulatorami? Oni czasami wiedzą zdecydowanie więcej. Potrafią też zdiagnozować akumulator, (a nie tylko je wymienić), dać aku na zastępstwo na czas diagnostyki akumulatora itd. To mógłbym z czystym sumieniem polecić.


Autor postu otrzymał pochwałę
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post03 sty 2022, 10:57

marcinchemical pisze:Cześć, nie miałem tak, ale właśnie obserwuję koniec swojego akumulatora i dzięki temu czegoś tam się dowiedziałem.

aaa jeszcze jedno, a próbowałeś pojechać do dobrego, specjalistycznego sklepu z akumulatorami? Oni czasami wiedzą zdecydowanie więcej. Potrafią też zdiagnozować akumulator, (a nie tylko je wymienić), dać aku na zastępstwo na czas diagnostyki akumulatora itd. To mógłbym z czystym sumieniem polecić.


Serdeczne podziękowania za ciekawe spostrzeżenia.

Zastosuje porady, udam sie do dwóch innych specjalistów oprócz ASO i swojego elektryka.

Piszesz: "Poziom naładowania akumulatora utrzymywany jest na około 80%. Zapas 20% to rezerwa na ładowanie z rekuperacji (zapobiega to przeładowaniu aku). Ponoć też jest tak, że 80% naładowania jest najkorzystniejsze dla żywotności. Mimo to w ASO na przeglądzie mówili mi, że mam niedoładowany akumulator."

U mnie to samo. Czy zarówno EFB jak i AGM maja rekuperację?
czyżby było błędem wyłączanie "Start&Stop" ? mam teraz nowe auto i także odłączam zaraz po ruszeniu

Zabawne ale znajomy ma golfa Plusa, potrafi nie używać go miesiąc, auto stoi pod blokiem i pomimo mrozów, schodzi, odpala i odjeżdża co u mnie jest nierealne
Offline
Awatar użytkownika

greg2

Senior Moderator

  • Posty: 1004
  • Rejestracja: 04 cze 2013, 15:45
  • Online: 132d 12h 32m 47s
  • Pochwały: 23
  • Auto: Golf VII GTI
  • Silnik: 2.0 TSI
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post03 sty 2022, 12:28

Jak mierzyli ze prad nie ucieka, to czy podali Ci ile pradu auto pobiera w stanie uspienia?
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post04 sty 2022, 09:37

greg2 pisze:Jak mierzyli ze prad nie ucieka, to czy podali Ci ile pradu auto pobiera w stanie uspienia?



Tak, teraz już nie pamiętam ale niewiele chyba 12 mA. Mówił elektryk że ok
Offline

hans5

Aktywny

  • Posty: 166
  • Rejestracja: 22 sie 2012, 09:52
  • Online: 19d 23h 47m 31s
  • Auto: VW Golf VI
  • Silnik: CGGA 1.4 80 KM
  • Lokalizacja: wlkp

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post04 sty 2022, 14:04

Nie kupuj syfu Varta ,Bosch, itp - każdy kto prowadzi sklep z akumulatorami powie ci że to chińszczyzna z nalepkami firmy. Podjedź do porządnego sklepu z aku i ci dobiorą dobry, ja ostatnio zmieniłem na koreański.

-- 04 sty 2022, 15:07 --

hans5 pisze:Nie kupuj syfu Varta ,Bosch, itp - każdy kto prowadzi sklep z akumulatorami powie ci że to chińszczyzna z nalepkami firmy. Podjedź do porządnego sklepu z aku i ci dobiorą dobry, ja ostatnio zmieniłem na koreański.

Mogę polecić sklep Gromadzka 34, 61-655 Poznań
Offline
Awatar użytkownika

amargro

VIP

  • Posty: 477
  • Rejestracja: 09 sie 2016, 06:48
  • Online: 18d 21h 27m 41s
  • Pochwały: 58
  • Auto: VW Golf 7 DSG
  • Silnik: CZDA 1.4TSI 150KM
  • Lokalizacja: mazowieckie - WWL

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post04 sty 2022, 19:20

Ta konkretnie, to stara akcja serwisowa, ale moze w aucie Twojego ojca w ASO przeoczyli ją, albo podobną.
mk7-problemy-usterki/akcje-serwisowe-vw-dla-mk7-t3054.html#p45794
Offline
Awatar użytkownika

bastek_m

Nieśmiały

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 29 sie 2020, 07:38
  • Online: 2d 5h 57m 56s
  • Auto: WV Golf 7 Variant
  • Silnik: 1.6 TDI
  • Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post06 sty 2022, 17:50

Hej. Nie podpowiem nic w kwestii przyczyny tak krótkiej żywotności aku w samochodzie Twojego ojca, bo przyczyn może być kilka i niezbędna jest porządna diagnoza. Natomiast powiem coś na temat wyboru akumulatora, w moim golfiku po prawie 7 latach skończył się fabryczny AGM i długo zastanawiałem się jaki wybrać, grzebałem w necie, oglądałem porady na YT i jak na początku chciałem kupić Varte, tak po wszystkich tych poradach i artykułach stwierdziłem, że należy postawić na nasz polski produkt firmy ZAP i wybrałem konkretnie ten model -> http://katalog.zap.pl/akumulator-agm-sp ... -02-prid54
Aku kupiłem w sierpniu zeszłego roku i po wymianie skończyły się wszystkie typowe problemy, takie jak wysokie napicie ładowania, problemy z uruchamianiem silnika już w kolejnym dniu, błędy komputera. Mieliśmy już tej zimy mrozy poniżej -10 st. a silnik odpala na dotyk i nie ma znaczenia czy po postoju jedno czy kilkudniowym. Na pewno ktoś powie, że to w końcu nowy aku, zgoda i sam jestem ciekaw jak długo będzie tak pracował ale dla mnie pierwszorzędną kwestią była nasza produkcja, a i ZAP daje 2 lata gwarancji. Jeżdżąc po mieście wieczorem poziom naładowania jest na poziomie 80%, a następnego dnia rano po "odpoczynku" rośnie do 90%, zobaczymy jak będzie po dwóch okresach zimowych.
Teraz jeszcze powiem co nieco na temat systemu start-stop, wyłączam go tylko wtedy, gdy dojazd do skrzyżowania lub ronda wymaga podjeżdżania co kilkadziesiąt sekund, w innych przypadkach działa tak, jak producent to wymyślił i nie zgadzam się, że to spowoduje szybsze zużycie elementów silnika, ale każdy ma prawo do swoich przyzwyczajeń lub przekonań.

Pozdrawiam
Offline

tropheus92

Nieśmiały

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 10 lis 2018, 13:07
  • Online: 2d 19h 3m 21s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Jetta
  • Silnik: 1.4 Tsi 125KM

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post07 sty 2022, 19:29

Co do tego ZAPa to Varta tylko w innym opakowaniu ;) obecnie wszystkie AGM powstają na zlecenie różnych firm w fabryce Varty i różnią się tylko cena i etykietą ;)
Offline
Awatar użytkownika

bastek_m

Nieśmiały

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 29 sie 2020, 07:38
  • Online: 2d 5h 57m 56s
  • Auto: WV Golf 7 Variant
  • Silnik: 1.6 TDI
  • Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post08 sty 2022, 07:17

tropheus92 pisze:Co do tego ZAPa to Varta tylko w innym opakowaniu ;) obecnie wszystkie AGM powstają na zlecenie różnych firm w fabryce Varty i różnią się tylko cena i etykietą ;)

Poczytaj sobie o ZAP Sznajder Batterien S.A. to może przestaniesz wypisywać głupoty ;).
Offline

tropheus92

Nieśmiały

  • Posty: 25
  • Rejestracja: 10 lis 2018, 13:07
  • Online: 2d 19h 3m 21s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Jetta
  • Silnik: 1.4 Tsi 125KM

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post08 sty 2022, 07:29

Nie muszę czytać, wystarczy mi widok tych akumulatorów wracających na gwarancji ;)
Offline

klocc

Nieśmiały

  • Posty: 38
  • Rejestracja: 15 maja 2020, 11:35
  • Online: 13h 4s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.6 TDI
  • Lokalizacja: śląsk

Re: Problem z akumulatorem – z ładowaniem lub inna przyczyna

Post26 kwie 2022, 16:13

Czy stan naładowania akumulatora w golfie7 z 2016 można sprawdzić w ustawieniach na zegarach, czy tylko przez podpięcie miernika/komputera diagnostycznego?

Wróć do Elektryka i Elektronika

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości