Dzisiaj jest 29 mar 2024, 13:39


Fotele elektryczne MK.7.0

Moderator: flo

Regulamin forum Moduły elektroniczne, sterowniki, sygnalizacja (kontrolki, buczki, wyświetlacze), instalacje, wiązki, piny, wtyczki, ładowanie, rozruch, immobiliser, alarm, centralny zamek, moduł komfortu, czujniki.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę

Uwaga
- Prośby o kodowanie i diagnostykę logów lub błędów zamieszczaj w dziale Diagnostyka i kodowanie
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

Fotele elektryczne MK.7.0

Post08 lip 2020, 10:18

Witam
Czy ktoś dokładał fotele w elektryce do MK 7.0
Dużo z tym roboty.
Czy wystarczy podciągnąć zasilanie, czy jest jakiś moduł do foteli.
Może ktoś wspomoże schematem z ELSY ?

Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi :pub:
Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
Offline
Awatar użytkownika

amargro

VIP

  • Posty: 477
  • Rejestracja: 09 sie 2016, 06:48
  • Online: 18d 21h 27m 41s
  • Pochwały: 58
  • Auto: VW Golf 7 DSG
  • Silnik: CZDA 1.4TSI 150KM
  • Lokalizacja: mazowieckie - WWL

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Post08 lip 2020, 11:26

Brałem udział w montażu elektrycznych foteli z Audi A3 do Octavii 3... a, że to VAG'owskie bliźniaki to zapewne analogiczne w Golfie 7, z tym że know-how ogarniał właściciel Octavii i posiłkował się tym:
https://octavia.team/temat/998-wymiana-foteli-w-octavii-3/
a ja pomagałem w montażu... pamiętam że dokładaliśmy gotową wiązkę przewodów zamówioną przez niego i wpinaliśmy się do skrzynki bezpieczników.


Autor postu otrzymał pochwałę
Offline
Awatar użytkownika

flo

Senior Moderator

  • Posty: 379
  • Rejestracja: 07 sie 2013, 13:21
  • Online: 6d 52m 49s
  • Pochwały: 37
  • Auto: Golf 7 2016
  • Silnik: CZCA
  • Lokalizacja: Wrocław

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Offline
Awatar użytkownika

Dansli

Sympatyk

  • Posty: 55
  • Rejestracja: 23 lis 2018, 09:22
  • Online: 8d 13h 30m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: GOLF 6R. GOLF4 4mot.
  • Silnik: 2.0 CRZA. 1.9 ARL
  • Lokalizacja: Wisła

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Post09 lip 2020, 11:58

Wg schematu pasażer ma elektrycznie sterowane tylko oparcie? :shock:
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Post10 lip 2020, 21:56

Postanowiłem się podzielić moimi spostrzeżeniami na ten temat, może komuś się kiedyś jeszcze przyda ;)

Siedzenia elektryczne w MK7 występują w kilku wariantach:
- regulacja elektryczna oparcia i przesuwanie całego fotela wzdłużne (tak to napiszę) + pamięć ustawień fotela dla 3 kierowców
- regulacja elektryczna oparcia i przesuwanie całego fotela wzdłużne (tak to napiszę)
- regulacja elektryczna tylko oparcia

Do tego fotel może mieć elektrycznie regulowany odcinek lędźwiowy, masaż (nie wiem czy występuje w fotelu pasażera bo się z takim nie spotkałem), no i oczywiście podgrzewane i nie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Dobra jak mamy podstawy objaśnione to do sedna.
Pacjent to siedzenia GTI z auta z USA (z Nowy Jork-u i to nie żart, znalazłem bilet parkingowy :lol: )
Wersja elektryczna najprostsza, a więc tylko z regulacją oparcia + grzane.

Obrazek

Obrazek


Z uwagi że były właściciel wymontował z nich AirBag-i, fotel (na razie kierowcy) został rozebrany na czynniki pierwsze bo będzie montowana z mojego fotela z auta poducha (wszystko pasuje P&P).
Tapicerka jest już wypięta od gąbki z matami grzewczymi i zostanie wyprana (będzie jak nowa), nie mam zdjęć bo jakoś nie robiłem :oops:
Po rozebraniu postanowiłem sprawdzić czy silnik działa i czy oparcie się składa i rozkłada.
Podłączyłem zasilanie do całego mechanizmu elektrycznego z prostego zasilacza warsztatowego (napięcie 12V) i jak widać ze zdjęć poniżej wszystko jest OK, oparcie w dwóch skrajnych pozycjach, jak by silnik nie działał to ręcznie tego się nie da przestawić (na szczęście VW umożliwia wymianę samego silnika na nowy jak by stary kiedykolwiek odmówił posłuszeństwa).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Sama instalacja jest dość prosta, dwa przewody od silniczka oparcia wpięte w kostkę 8 pinową do modułu regulacji elektrycznej fotela i dwa dodatkowe jako zasilanie, czyli plus i masa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szkoda że moje fotele nie mają silników do przesuwania wzdłużnego bo pewnie z nich 4 przewody by były wpięte tylko do elektrycznego przełącznika z dwoma przełącznikami, a nie jak w moich jednym i tyle.
Zasilanie w aucie bierzemy z bezpiecznika F45 (który jest oryginalnie przypisany do zasilania siedzeń) w skrzynce bezpieczników pod kierownicą, masę podłączamy do jednego z kilku punktów masowych na wewnętrznej stronie progu.

Obrazek

Obrazek


Nie wiem czy tak robi VW ale moim zdaniem jest to najprostsza metoda podłączenia i do tego instalacja jest zabezpieczona bezpiecznikiem 15A, a więc nie powinno się nic dziać. Nie wiem tylko czy zasilanie jest stałe, czy po kluczyku.


Jeszcze jedna ważna sprawa odnośnie foteli, występują one z czarną lub czerwoną kostką przyłączeniową (kostki są rożne), pod samym fotelem jest wpięta wiązka która spina wszystkie elementy elektryczne, jak maty grzewcze, czujnik zajętości miejsca, silniczki elektryczne (jeżeli są takie) itp, i ona występuje w kilku wersjach (każda ma nr VW i można sobie sprawdzić ją w ETKA). A więc przed kupnem drugich foteli dobrze jest sprawdzić jakie mamy w aucie kostki, no chyba że ktoś się zna i sobie przepnie wiązki ze starych foteli do nowych z innymi kostki (ja tak własnie robię).

No to chyba tyle, jeżeli ktoś by miał jakieś pytania to zapraszam, jeżeli tylko będę potrafił odpowiedzieć to postara się odpisywać.
Pozdrawiam
Tomasz_W-wa


Autor postu otrzymał pochwałę
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Post16 lip 2020, 22:08

Ostatnio ciut mniej czasu na dłubanie.
Zakupione graty do wykonania wiązki siedzeń, z uwagi że u mnie w fotelach w aucie są czarne kostki, a w tych od GTI czerwone, postanowiłem te czerwone wykorzystać tylko na instalację elektryki siedzeń no i może wepnę jeszcze w nią wiązkę do Footwell light tylnego rzędu bo teraz są wpięte do czarnych kostek.

Obrazek

Dzisiaj przetestowałem wiązkę testową na aucie czy siedzenia będą działać z bezpiecznika F45, wszystko OK
Prąd jest stały z tego bezpiecznika, a więc nie trzeba załączać zapłonu żeby ustawiać fotel ;)
Ale żeby wszystko było ładnie trzeba będzie jednak dodać pin z wiązką do skrzynki bezpieczników, a nie jak na testy wpiąć przejściówkę.

https://www.youtube.com/watch?v=zHAxodGiDvU

No i jeszcze dziś udało mi się wyprać tapicerkę od strony kierowcy ;)

Obrazek

Pewnie jutro zabiorę się za drugi fotel 8-)

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Post20 lip 2020, 12:40

Z uwagi że nie lubię rzeźbić w aucie bez wcześniejszego rozeznania się co i jak, kupiłem całą skrzynkę bezpieczników tą z pod kierownicy gdzie będę się wpinał przewodem plusowym do zasilania silniczków oparć w fotelach.
Zapłaciłem z kosztem wysyłki 35 zł (rachunek na którymś ze zdjęć), a więc śmieszne pieniążki jak bym miał coś spierniczyć przy montażu gdzie nie miał bym wcześniejszego podglądu tyłu skrzynki.
W aucie skrzynka bezpieczników jest w takim miejscu że jest bardzo mało miejsca, a więc chyba lepiej sobie zobaczyć wszystko na "sucho" na drugim egzemplarzu, do tego w skrzynkach bezpieczników przeważnie są zastosowane specjalne szyny zapinające piny, a więc wolę na spokojnie sobie obadać ;)

Jeżeli chodzi o bezpiecznik F45 i dołożenia jednego z pinów (drugi jest bo to jest szyna z pinami na stałe (tzw. grzebień)), pin ten nie jest zabezpieczany żadną szyną, pin jest wpinany od tyłu skrzynki i jego zapinki (czytaj wąsy) trzymają go na miejscu.
Wszystko starałem się pokazać na zdjęciach poniżej ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


No to teraz tylko zabierać się za montaż wiązki i siedzeń 8-)
Ale chyba nie dam rady przed wyjazdem wakacyjnym :o

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
Offline

koniu15

Nieśmiały

  • Posty: 29
  • Rejestracja: 01 lip 2020, 21:05
  • Online: 2d 19h 30m 36s
  • Auto: Volkswagen sportsvan
  • Silnik: 2.0 150KM
  • Lokalizacja: śląskie

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Post20 maja 2023, 16:24

Ktoś wie jak zakodować grzanie foteli w radiu bez wymiany panelu ? Wiem że można bo mam szybę grzana a panel zwykły. A zakodowanie BCM u chyba sobie poradzę
Offline
Awatar użytkownika

jarekgk

Forumowicz

  • Posty: 523
  • Rejestracja: 17 paź 2015, 05:28
  • Online: 59d 9m 31s
  • Pochwały: 31
  • Auto: VW GOLF VII i VII FL
  • Silnik: 2.0TDI CRLB 1.4 CZDA
  • Lokalizacja: łódzkie

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Post17 paź 2023, 08:40

flo pisze:Jak zawsze służę schematami :)
https://www.easypaste.org/file/y5xRqGfw ... df?lang=pl

Czy mógłbyś jeszcze raz podesłać schemat siedzenia elektrycznego kierowcy dla golf 7 poliftowy? Plik jest niedostępny.
Offline
Awatar użytkownika

flo

Senior Moderator

  • Posty: 379
  • Rejestracja: 07 sie 2013, 13:21
  • Online: 6d 52m 49s
  • Pochwały: 37
  • Auto: Golf 7 2016
  • Silnik: CZCA
  • Lokalizacja: Wrocław

Re: Fotele elektryczne MK.7.0

Post17 paź 2023, 15:03

Podesłałem link na PW, ale to jest do wersji 7.0, do 7.5 nie mam, choć podejrzewam, że niczym się nie różni

Wróć do Elektryka i Elektronika

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości