Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:45


[MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Fotoporady, manuale, instrukcje "krok po kroku"

Moderator: BRUNO55

Regulamin forum Instrukcje, foto porady, manuale opisujące krok po kroku co należy wykonać, aby samemu naprawić, zmienić, wymienić, zakodować ...

Uwaga:
  1. Nie prowadzimy tutaj dyskusji, a jedynie prosimy o dodatkowe wyjaśnia lub zamieszczamy własne uwagi, spostrzeżenia o których warto wspomnieć.
  2. Zmiany w instrukcji autor wprowadza bezpośrednio w poście zawierającym instrukcję - nie piszmy postów z informacją co należy zrobić inaczej niż w instrukcji.
  3. Za pomocą nowego postu autor powinien poinformować o wprowadzeniu zmian w instrukcji.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

[MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post05 cze 2021, 15:02

Witam
Opis dla MK7.0 ale pewnie 7.5 również.
Środki do czyszczenia klimatyzacji używam od lat f. Wurth, nie jest to pianka tylko dość mocny środek w postaci płynnej, który nanosimy na parownik, po czyszczeniu używam również z tej samej firmy preparat odświeżający (taki neutralizator zapachów).
Do jednego czyszczenia w roku używam 1 całej butelki środka.
Jeżeli czyścimy klimę dwa razy w roku (wiosna i jesień) to środek wystarczy na dwa czyszczenia.
Oczywiście zawsze przy czyszczeniu klimatyzacji wymieniamy filtr kabinowy na Nowy.

Obrazek


Na początek wymieniamy filtr kabinowy na Nowy (są też filmiki na Youtube co i jak)
Po krótce wypinamy schowek pasażera naciskając dwie zapinki po rogach od góry, a następnie cały schowek bierzemy do dołu żeby wypiął się z prowadnicy po prawej stronie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dzięki wypięciu schowka mamy bardzo dobry dostęp do maskownicy/osłony filtra, którą wypina się przez pociągnięcie w dół trzech zapinek (nie trzeba używać dużej siły).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Filtr wyjmujemy ostrożnie bo mogą być na nim liście i inne zanieczyszczenia.
Nowy filtr wkładamy strzałką na dół.

Obrazek

Obrazek


Następnie wszystko składamy w odwrotnej kolejności.

Po tej czynności robimy proces osuszenia parownika.
Włączamy auto i ustawiamy na klimatroniku: siła nadmuchu na Max, temp na High, obieg zamknięty oraz nawiew na nogi, tak zostawiamy wszystko włączone na ok. 10 min.
Następnie zabieramy się za wypięcie piankowej maskownicy pod schowkiem (przykręcona jest dwoma nakrętkami plastikowymi, odkręcamy je palcami).

Obrazek

Obrazek


Po wypięciu maskownicy ukazuje nam się wiatrak zamontowany w nagrzewnicy na kanale ssącym.

Obrazek


Musimy go wymontować żeby mieć dostęp do kanału zasysania powietrza bezpośrednio do parownika.
Na szczęście VW tu wszystko przyszykował i nie potrzeba nam do tej czynności żadnych narzędzi.
Na początku odpinamy wtyczkę zasilania wiatraka.

Obrazek


Silnik wypina się przez delikatne odgięcie wypustki i przekręcenie całego silnika o kilka stopni w kierunku wskazówek zegara, silnik sam wyskakuje w dół.

Obrazek

Obrazek


Po wyjęciu silnika mamy bardzo dobry dostęp do kanału, który prowadzi do parownika, ja używam wężyka z zestawu Wurth-a, który przymocowałem do drutu z wieszaka na ubrania, dzięki czemu mam taką lance, która świetnie się sprawdza w takich kanałach. Na początku wsuwamy sobie lancę i przesuwając w różne strony (góra, dół, lewo prawo) wyczuwamy gdzie się znajduje cały parownik itp. Słychać i czuć jak jeździmy końcówką lancy po żeberkach parownika.
Jak już wszystko wiemy, operujemy tak lancą żeby spryskać w środku cały parownik (dozujemy środek czyszczący).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Po czyszczeniu składamy wszystko w odwrotnej kolejności.
Następnie włączamy auto i klimę z siłą nadmuchu na Max-a, temp. na Low oraz obieg zamknięty i nawiew na górną szybę, tak zostawiamy działające na ok. 10-15 min, pod autem powinno być mokro ze skroplin z parownika (przy okazji wypłucze nam to środek z zanieczyszczeniami).

Obrazek


Następnie znowu robimy proces osuszenia parownika.

Obrazek


Parownik został wyczyszczony, jeżeli jednak po 2 tygodniach, miesiącu znowu czuć nieprzyjemny zapach to świadczy że parownik został dość mocno zaniedbany i trzeba go wyczyścić z dwóch stron, drugą stronę czyścimy wypinając od dołu nagrzewnicy gumowy wężyk przez który wypływają nam skropliny na zewnątrz auta (pod podwoziem) i przez ten otwór wkładając lancę dozujemy środek na drugą stronę nagrzewniczki (parownika).

Na koniec stosujemy neutralizator zapachów ponieważ środek czyszczący jest dość mocy i przez dobre kilka dni dość mocno go czuć w aucie.

Obrazek


Ja wyjmuje do tej czynności zawsze wszystkie dywaniki z auta (tak jak przy ozonowaniu auta).

Obrazek


Jeżeli środek ma działać na całą kabinę ustawiamy go za przednim fotelem, jeżeli odświeżamy klimę to ma stać na środku przedniego dywanika pasażera.

Obrazek


Auto ma być zamknięte (drzwi i szyby) i działać, a na klimatroniku ustawiamy: siła nadmuchu na Max, temp. na Low oraz obieg zamknięty i nawiew na szybę (bez klimy).
Działać ma tak ok. 10 min.

Obrazek


Po 10 min otwieramy auto i przewietrzamy środek, usuwamy środek również z parownika przez włączenie i ustawienie klimatronika na: siła nadmuchu na Max, temp. na High oraz obieg zamknięty i nawiew na nogi.
Działać ma tak ok. 10 min.

Obrazek


Po tych czynnościach powinniśmy cieszyć się przez cały rok świeżym powietrzem z nawiewów.

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa


Pochwały przyznane za posta: 3
Offline

tatian

Aktywny

  • Posty: 154
  • Rejestracja: 03 paź 2017, 20:30
  • Online: 8d 1h 9m 20s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf MK7
  • Silnik: CRBC
  • Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post05 cze 2021, 21:10

Fajny manual. Środków tych używałem w seacie leonie, potem trochę zaniedbałem to ze względu na ozonowanie auta, ale czas chyba wrócić do podstaw, a z takim manualem to będzie o wiele łatwiej. Preparat nr 1 zawsze dsielolem na 2 auta.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post05 cze 2021, 21:35

Jeżeli parownik jest dość mocno zawalony grzybem to ozonowanie da efekt na bardzo krótki czas, tak jak by tylko działał na zewnętrzną warstwę grzyba, reszta przeżywa i śmierdzi za miesiąc z powrotem.
Na taki parownik podziała tylko chemia i najlepiej pod ciśnieniem.
Taki sprzęt mają profesjonalne firmy od klimy i tak czyści się w serwisach VW.

Jak by miał kompresor to już dawno bym zakupił np. od Wurth-a pistolet do czyszczenia klimy i nie kupował preparatu w puszkach tylko w bańkach 5 litrowych.

Obrazek

Obrazek

Z uwagi że mam dwa auta to pistolet po 2 latach się zwraca jak nic.
Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
Offline

tatian

Aktywny

  • Posty: 154
  • Rejestracja: 03 paź 2017, 20:30
  • Online: 8d 1h 9m 20s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf MK7
  • Silnik: CRBC
  • Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post05 cze 2021, 21:55

A ja mam kompresor, ale nie mam reszty. Chociaż kolega mi kiedyś mówił, że można to nawet swego rodzaju olejarką zrobić.
Tomek podaj link do tej bańki.
Już mam 300 zł.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
Offline
Awatar użytkownika

mr-fix

Gadatliwy

  • Posty: 239
  • Rejestracja: 14 kwie 2020, 15:34
  • Online: 5d 16h 45m 7s
  • Pochwały: 44
  • Auto: VW Golf MK7
  • Silnik: 2.0TDI CRLB
  • Lokalizacja: Śląsk

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post08 cze 2021, 18:49

Ostatnio znalazłem takie coś https://www.banggood.com/4_3-Inch-Monit ... 67874.html i jestem ciekaw na ile to ma sens.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post09 cze 2021, 14:17

Sprzęt z cyklu gadżet ale spoko, tylko zastanawiam się czy ma na końcu tej lancy lampkę (diodę) bo jak nie to możemy w monitorku zabaczyć ale ciemność He He

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
Offline

tatian

Aktywny

  • Posty: 154
  • Rejestracja: 03 paź 2017, 20:30
  • Online: 8d 1h 9m 20s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf MK7
  • Silnik: CRBC
  • Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post24 lip 2021, 18:42

Dzisiaj wreszcie zmobilizowałem się i przeprowadziłem operację identycznie jak opisał to Tomek powyżej. Trochę to pracochłonne i czasu zajęło, ale się udało.
Nie wiem jednak czy bez kamery inspekcyjnej bym sobie poradził tak w ciemno działać, ale przy jej pomocy było o wiele łatwiej.
Jak to wyglądało możecie zobaczyć tutaj https://youtu.be/jV552HrpxNc
Za tydzień myślę jeszcze zrobić ozonowanie i będzie komplet.

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 12 sie 2021, 19:41 przez tatian, łącznie zmieniany 1 raz
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post24 lip 2021, 18:45

Bravo.
Na pewno z kamerą widać co robisz i gdzie psikasz, bez niej robisz to na wyczucie, ale też daje efekt :mrgreen:

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa
Offline

psx

Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 30 sty 2024, 21:12
  • Online: 2h 50m 26s
  • Auto: G7
  • Silnik: DPCA
  • Lokalizacja: Katowice

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post09 mar 2024, 17:04

W temacie dbania o parownik... Czy w Golfie jest możliwość zakodowania wietrzenia parownika po wyłączeniu silnika?
Mam coś takiego fabrycznie w Volvo - około godzinę po wyłączeniu auta same w lato włączają się nadmuchy, aby przewietrzyć i osuszyć do końca parownik.
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 719
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 50m 21s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [MK7] Czyszczenie klimatyzacji/parownika

Post11 mar 2024, 13:17

Da radę tylko w tedy jest inny panel klimatyzacji podajże z przyciskiem REST zamiast OFF (tu przykład pod panel climatronic), częściej spotykany przy autach takich jak Passat czy Arteon.

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa


Autor postu otrzymał pochwałę

Wróć do MK7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość