Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 19:54


Demontaż lusterka bocznego - wymiana kierunków LED

Fotoporady, manuale, instrukcje "krok po kroku"

Moderator: BRUNO55

Regulamin forum Instrukcje, foto porady, manuale opisujące krok po kroku co należy wykonać, aby samemu naprawić, zmienić, wymienić, zakodować ...

Uwaga:
  1. Nie prowadzimy tutaj dyskusji, a jedynie prosimy o dodatkowe wyjaśnia lub zamieszczamy własne uwagi, spostrzeżenia o których warto wspomnieć.
  2. Zmiany w instrukcji autor wprowadza bezpośrednio w poście zawierającym instrukcję - nie piszmy postów z informacją co należy zrobić inaczej niż w instrukcji.
  3. Za pomocą nowego postu autor powinien poinformować o wprowadzeniu zmian w instrukcji.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

yogi_at_pozen

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 27 lip 2014, 00:26
  • Online: 1d 4h 12m 42s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Golf 6 Variant
  • Silnik: 2.0 TDI CFHC
  • Lokalizacja: Poznan

Demontaż lusterka bocznego - wymiana kierunków LED

Post06 gru 2014, 18:50

Podobny temat już istnieje na forum ale dotyczy demontażu lusterka o innej konstrukcji: http://forum.golf6.pl/vw-instrukcje/demontaz-zewnetrznego-lusterka-bocznego-wymiana-kierunkow-t347.html

Mój Golf posiada lusterka jak poniżej, ze światłem LED w dolnej części:
Obrazek

Potrzebne narzędzia: dwa klucze TORX, chyba 9 i 10, płaski śrubokręt lub specjalne łyżki montażowe (ja używałem takich http://www.jula.pl/catalog/motoryzacja/pielegnacja-samochodu/narzedzia-samochodowe/pozostale-narzedzia-samochodowe/nylonowe-dzwignie-do-podwazania-600000/ z JULI.

Nowy moduł LED w ASO kosztował mnie 128 PLN, ale widziałem też na alledrogo używane za ca.40-60PLN.

1) !!! UWAGA: jeśli posiadasz lusterko podgrzewane, przy wypinaniu nie szarpnij za mocno, bo kabelki od grzania nie są zbyt długie.
Żeby wypiąć lusterko, należy maksymalnie opuścić je w dół. Następnie, najlepiej palce obu dłoni wsunąć między górną krawędź lusterka a obudowę. Postarać się rozłożyć palce na całej szerokości górnej krawędzi lusterka i delikatnie i miarowo ciągnąć do siebie i lekko w dół (tak jakbyście chcieli lusterko jeszcze bardziej obniżyć).
Lusterko powinno się wypiąć.
Obrazek

Przed odpięciem kabli od grzania, sugeruję zrobić zdjęcie ich ułożenia - u mnie w obu lusterkach, czerwony kabel był "do wewnątrz samochodu" ale nie gwarantuje, że tak samo będzie u Ciebie.

2) Następnie musimy wypiąć silnik regulacji lusterka. Na zdjęciu zaznaczono trzy śruby, które należy odkręcić.
Obrazek

3) Po odkręceniu, silnik należy delikatnie wyjąc uważając na podłączony od tyłu kabel, który również należy odpiąć.
Obrazek

Tak wygląda kostka silnika w lewym lusterku:
Obrazek
, a poniżej kostka z prawego dla porównania:
Obrazek

4) Najtrudniejsza część czyli zdjęcie górnej obudowy.
Na zdjęciu poniżej widać dwa zatrzaski:
Obrazek

Prawy zatrzask można odpiąć od wewnątrz (pokazane poniżej) a z lewym zatrzaskiem będziemy musieli walczyć bezpośrednio podczas ściągania obudowy.
Obrazek
Na zdjęciu żółtą linią zaznaczyłem poziomy plastikowy fragment który jest częścią obudowy zewnętrznej.
Czerwony zatrzask należy delikatnie płaskim śrubokrętem pociągnąć do siebie i w tym samym czasie pociągnąć obudowę do góry.

Kiedy mamy prawy zacisk wstępnie poluzowany możemy przystąpić do zdjęcia obudowy.
Należy płaski śrubokręt (albo specjalną plastikową łyżkę) wsunąć pomiędzy obudowę górna (polakierowana) i lampę kierunkowskazu - pod lewym zatrzaskiem jest miejsce gdzie można wsunąć śrubokręt (podkreślone zieloną linią)

Kiedy przednie dwa zatrzaski puszczą, należy obudowę podnieść do góry i podczas podnoszenia, przednią część obudowy należy delikatnie odchylić w stronę tyłu samochodu tak by wyskoczyła z zatrzasków pokazanych niżej.
Obrazek

5) Po zdjęciu górnej obudowy, należy usunąć plastik zaznaczony na zielono:
Obrazek

W tym celu, z drugiej strony lusterka należy ścisnąć dwa zaczepy i wypchnąć je do tyłu:
Obrazek

A następnie dolną część po prostu wysunąć do tyłu - tutaj są takie dwie "prowadnice" zaznaczone na poprzednim obrazku na czerwono.

6) Odkręcamy lampę kierunkowskazu - 4 śruby na poniższym rysunku:
Obrazek

7) Mając panel LED w garści, należy jakimiś szczypcami delikatnie wypiąć kostkę - kostka ma dwa bolce ułożone "| --", więc nie ma możliwości pomyłki przy ponownym montażu.
Jeszcze należy odchylić jeden zatrzask i wypchnąć moduł LED do przodu tak by odpiąć go od czarnej plastikowej dolnej obudowy.
Obrazek

Przy montażu sugeruję najpierw podłączyć kostkę do panelu LED a dopiero później przykręcić ten dolny plastik, bo później będzie ciężko ponieważ jest tam bardzo mało miejsca.


Autor postu otrzymał pochwałę

Wróć do MK6

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości