Dzisiaj jest 20 kwie 2024, 10:40


[1.4 TSI] Czyszczenie dolotu i zaworów

Fotoporady, manuale, instrukcje "krok po kroku"

Moderator: BRUNO55

Regulamin forum Instrukcje, foto porady, manuale opisujące krok po kroku co należy wykonać, aby samemu naprawić, zmienić, wymienić, zakodować ...

Uwaga:
  1. Nie prowadzimy tutaj dyskusji, a jedynie prosimy o dodatkowe wyjaśnia lub zamieszczamy własne uwagi, spostrzeżenia o których warto wspomnieć.
  2. Zmiany w instrukcji autor wprowadza bezpośrednio w poście zawierającym instrukcję - nie piszmy postów z informacją co należy zrobić inaczej niż w instrukcji.
  3. Za pomocą nowego postu autor powinien poinformować o wprowadzeniu zmian w instrukcji.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Arek_VI

VIP

  • Posty: 1318
  • Rejestracja: 26 cze 2012, 19:54
  • Online: 10d 16h 14m 40s
  • Pochwały: 62
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: TSI 122
  • Lokalizacja: Wroclaw

[1.4 TSI] Czyszczenie dolotu i zaworów

Post21 cze 2015, 22:47

W dniu dzisiejszym zrobiłem pełny serwis układu dolotowego w moim 1.4 TSI CAXA.
Ilość nagaru oraz oleju zgromadzonego w układzie mnie nieco poraziła. Samochód ma przebieg 127 000 km i jest raczej ponadstandardowo zadbany ( szybsze wymiany oleju i filtrów, oleje low saps). Niestety nie robiłem zdjęć bo warunki ku temu są w tym silniku fatalne. Dolot jest od strony kabiny a zawory są tak głęboko położone, że aby pokazać ich stan należałoby użyć jakiejś dobrej kamerki endoskopowej.
W skrócie praca polega na:

1. Częściowym spuszczeniu płynu chłodniczego aby opróżnić intercooler.
2. Demontażu rury powietrza doładowanego wraz z przepustnicą i dokładnym oczyszczeniu z depozytu olejowego + wymiana uszczelki pod przepustnicą.
3. Demontażu górnej części dolotu wraz z intercoolerem i dokładnym wymyciu depozytu olejowego + wymiana uszczelek.
4. Demontażu dolnej części kolektora dolotu i dokładnym wyczyszczeniu z nagaru i depozytu olejowego + wymiana uszczelki.
5. Czyszczenie i wymycie kolektora dolotowego wraz z zaworami z nagaru.
6. Demontaż wtryskiwaczy wraz z ich czyszczeniem i wymianą kompletu uszczelek.

Całość prac zajmuje wiele godzin (dla amatora jak ja), w praktyce cały dzień. Z tego najwięcej czasu poświęcić trzeba czyszczeniu kolektora i zaworów. W 1.4 TSI zawory siedzą dużo głębiej niż w 1.8 i 2.0 TSI a poza tym mają stałą przegrodę a nie demontowalną i jest naprawdę niewiele miejsca na operowanie narzędziami, pędzelkami i szmatkami. Praca bardzo ciężka i niewygodna, gdyż praktycznie leży się na silniku aby mieć dostęp do kanałów kolektora. Zwracam uwagę, iż jeden z zaworów jest zawsze otwarty i trzeba uważać aby nie zalać cylindra syfem z czyszczenia. Ten otwarty czyścimy na końcu po przestawieniu układu zaworowego - czego nie udało się zrobić ręcznie, gdyż koła pasowe nie drgnęły i musiałem na ułamek sekundy włączyć rozrusznik. Po wyczyszczeniu całego dolotu demontaż wtryskiwaczy, ich mycie (totalnie zasyfione nagarem) i wymiana uszczelniaczy i podkładek sprężystych.
Efekt (szczególnie w psychice właściciela) znakomity. Silnik odmłodzony o dobre parę lat. Cały dolot czyściutki bez grama oleju. Pełny serwis wtryskiwaczy wykonany. Po skończonej pracy silnik odpalił cichutko i na VCDS zero missfire - pełny sukces.
Polecam wykonanie pracy samodzielnie bo i tak nikt tego dla nas porządnie nie zrobi. Bardzo dużo zabawy. Koszt samych części to ok. 400,00 zł + zakup kompletu narzędzi do serwisowania wtryskiwaczy za ok. 210,00 zł. Według mnie warto.


Pochwały przyznane za posta: 2
Ostatnio zmieniony 09 lis 2015, 12:13 przez Arek_VI, łącznie zmieniany 1 raz
Offline

misieq

Niemowa

  • Posty: 1
  • Rejestracja: 02 mar 2022, 15:05
  • Online: 4h 3m 39s

Re: [1.4 TSI] Czyszczenie dolotu i zaworów

Post04 mar 2022, 20:48

Witam, czy mogę prosić o nazwę, model tego zestawu do wymiany orignów na wtryskiwaczu?
Offline

fazer

Sympatyk

  • Posty: 93
  • Rejestracja: 31 mar 2018, 15:54
  • Online: 10d 17h 6m 28s
  • Auto: VW GOLF 6
  • Silnik: 1.4 TSI CAXA
  • Lokalizacja: Białystok

Re: [1.4 TSI] Czyszczenie dolotu i zaworów

Post27 mar 2023, 09:50

witam
Będzie może manual z czyszczenia ?
pozdrawiam

Wróć do MK6

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości