Dzisiaj jest 28 mar 2024, 10:11


[MK7] Doposażenie w lusterko z Light Assist (Basic) część II

Fotoporady, manuale, instrukcje "krok po kroku"

Moderator: BRUNO55

Regulamin forum Instrukcje, foto porady, manuale opisujące krok po kroku co należy wykonać, aby samemu naprawić, zmienić, wymienić, zakodować ...

Uwaga:
  1. Nie prowadzimy tutaj dyskusji, a jedynie prosimy o dodatkowe wyjaśnia lub zamieszczamy własne uwagi, spostrzeżenia o których warto wspomnieć.
  2. Zmiany w instrukcji autor wprowadza bezpośrednio w poście zawierającym instrukcję - nie piszmy postów z informacją co należy zrobić inaczej niż w instrukcji.
  3. Za pomocą nowego postu autor powinien poinformować o wprowadzeniu zmian w instrukcji.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 718
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 18h 39m 4s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

[MK7] Doposażenie w lusterko z Light Assist (Basic) część II

Post08 kwie 2022, 17:39

KODOWANIE

Na początek trzeba do kodować w Gateway nowy sterownik (Gateway będzie go od razu pokazywać ze wszystkimi sterownikami ale będzie błąd źle zakodowanego modułu).

19 - CAN Gateway
- Select: Installation Listy
- Select:
- 20 - High Beam Assist
- Save coding

Obrazek


Następnie kodujemy lusterko:

- 20 - High Beam Assist
- Select Coding : 07

Coding:
LC, 0101000000000000000000 (Lampy halogenowe czyli zwykłe)
LC, 0202000000000000000000 (Lampy Bixenon)
LC, 0404000000000000000000 (Lampy LED)


Obrazek

Obrazek



Następnie zabieramy się za kodowanie świateł w BCM:

09 - Cent. Elect
- Select Security Access: 31347
- Select Coding : 07
- Select Long Coding Helper
- Select .. turn on a bit (IMAGEN)
- Byte 2, Bit 9-2 - 01 Lighting: Halogen Headlights with Light Assist (PR-8ID+8G1) (Lampy halogenowe czyli zwykłe)
- Byte 2, Bit 9-2 - 03 Lighting: Bi-Xenon Headlights with Light Assist (PR-8IG/8IP+8G1) (Lampy Bixenon)

Tutaj trzeba zaznaczyć że w BCM (np. w VCDS-e nie będzie wszystkich pokazanych opisów jak u mnie, ja mam dodane brakujące opisy w tym bajcie). Sterownik przyjmuje każdą wartość, a tylko sam program po prostu nie ma całkowitego opisu. Można na forum Ross Tech-a podesłać im info żeby w następnej wersji programu to uaktualnili.

Obrazek


Dlatego niektórzy będą musieli to wpisywać ręcznie:

- Byte 2, Bit 9-2 - 00 Lighting: Halogen Headlights w/o Light Assist (PR-8ID+8G0) - (HEX: 18, Binary: 00011000)
- Byte 2, Bit 9-2 - 01 Lighting: Halogen Headlights with Light Assist (PR-8ID+8G1) - (HEX: 19, Binary: 00011001)
- Byte 2, Bit 9-2 - 02 Lighting: Bi-Xenon Headlights w/o Light Assist (PR-8IG/8IP+8G0) (HEX: 1A, Binary: 00011010)
- Byte 2, Bit 9-2 - 03 Lighting: Bi-Xenon Headlights with Light Assist (PR-8IG/8IP+8G1) (HEX: 1B, Binary: 00011011)


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnie przechodzimy do Adaptation w BCM i włączamy:


I. Adaptacje dla MK7.0 (Security Access: 31347)

IDE08786-ENG116637-Assistance light functions-Menuesteuerung Fernlichtassistent,Not Present ,8 (Present) (Menu Asystenta świateł drogowych w menu radia)
IDE08786-ENG116639-Assistance light functions-Fernlichtassistent Reset,Active ,8 -> (not active) (żeby było na stałe)

Możemy się też pobawić:
IDE08786-ENG116638-Assistance light functions-Fernlichtassistent Zeitverzoegerungswert,0 ms,8 - (Wartość opóźnienia czasowego asystenta świateł drogowych)


II. Adaptacje dla MK7.5 (Security Access: 31347)

Fernlicht_assistent-Will Beam assistant: responsivity adjustable via BAP,present ,6 (present)
Fernlicht_assistent-Erweiterte_Fernlichtsteuerung,Basis ,6 (Basis: FLA) -extended control for High Beam.
Fernlicht_assistent-Menuesteuerung Fernlichtassistent,Not Present ,6 (present) -menu
Fernlicht_assistent-Menuesteuerung Fernlichtassistent Werkseinstellung,present ,6 (present) -menu
Fernlicht_assistent-Fernlichtassistent Reset,not active ,6 (NOT ACTIVE) ...with 'not active' the system will remember your last lights setting.



Tu jeszcze dodam że jeżeli ktoś dodawał sobie kamerę A5 w szybę z Light Assist i nie ma w menu asystenta świateł: Light Assist to może sobie również to włączyć w adaptacjach pokazanych u góry.

Sprawdzone u jarekgk z naszego forum ;)

Obrazek


Tak to wygląda u mnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Na koniec dwie rzeczy.

Pierwsza taka że jeżeli montujemy lusterko poliftowe bez ramkowe do przedlifta to maskownica kanału kabli przy lusterku jest za krótka, nie widać tego ja się siedzi w aucie, jak komuś to bardzo przeszkadza to można się pobawić i ze starej maskownicy lusterka ramkowego jakie mieliśmy w aucie odciąć ładnie ten kawałem i dołożyć, albo jak ktoś ma drukarkę 3D można sobie dodrukować brakującą część.

Druga to działanie lusterka, wszystko działa fajnie, szybkość przełączania świateł jest świetna, sensor bardzo szybko rozpoznaje przednie i tyle światła samochodów, lampy uliczne itp., do czego mogę się przyczepić to tylko przełączanie świateł jak na horyzoncie jest barrrdzo daleko auto, chodzi mi o bardzo długą drogę w linii prostej i pojawienie się auta na początku tej drogi, my je już widzimy ale świtała przełączają się dopiero po 1, 2 sekundzie, raczej nie ma możliwości oślepiania kierowcy tamtego auta bo jest on naprawdę bardzo daleko, ale lusterko mogłoby robić to szybciej.
Może da się to skorygować bo w adaptacjach samego lusterka są różne wartości i pewnie dało by radę dostroić to jeszcze.

No to tyle.
Proszę nie zadawać tu pytać, tylko utworzyć w innym dziale odpowiedni temat.
Chodzi o to żeby części na forum były chronologicznie.

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa


Pochwały przyznane za posta: 3

Wróć do MK7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości