Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:34


[1.4 TSI 140PS] pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Moderator: flo

Regulamin forum Problemy, usterki dotyczące Volkswagen Golf MK7.

Bezwzględnie należy przestrzegać poniższych zasad:
  1. Pojedynczy wątek może dotyczyć dokładnie jednego problemu/usterki (nie rozwiązujemy wielu problemów w jednym temacie).
  2. Pytania, porady, sugestie nie związane z tematyką problemu umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu (nie dyskutujemy na tematy poboczne w ramach danego tematu).
  3. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczyną jego powstania (o ile jest ci znana).
  4. W ramach nowego tematu zastosuj jeden z dostępnych prefixów - precyzujący model w którym wykryto problem lub którego opisana usterka dotyczy.
  5. Tak tytułuj opis swojego problemu aby identyfikował opisywaną w nim treść. Zabrania się używania wyrazów "Problem", "Usterka", "Pomocy" w tytule wątku - to jest oczywiste!

Pamiętaj:
  • Przed założeniem nowego tematu, sprawdź (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  • Szczegółowo opisz swój problem/usterkę (nie pomijaj żadnych informacji) - im więcej szczegółów tym większe szanse na jego pozytywne i szybkie rozwiązanie.
  • Problemy/Usterki dotyczące Golf 6 znajdują się w dziale MK6
  • Jeżeli otrzymasz odpowiedź, poradę na opisany problem - odwdzięcz się przyznaniem pochwały. Tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Maylo

Nieśmiały

  • Posty: 48
  • Rejestracja: 16 mar 2016, 21:04
  • Online: 22h 20m 49s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 150KM
  • Lokalizacja: W-wa

pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post12 paź 2016, 18:46

Podczas wrzucania pierwszego biegu przy uruchomionym silniku w 95% przypadków bieg ciężko wchodzi, z oporem, tak jakby na 2 raty. Co ciekawe, kiedy sprzęgło jest wciśnięte cały czas, pierwsze włączenie jedynki wchodzi z ww. oporem, ale już każde kolejne (nie puszczając sprzęgła) jest płynne.

Jedynka wchodzi płynnie za pierwszym razem tylko w 3 przypadkach: przy wyłączonym silniku; kiedy po wciśnięciu sprzęgła uruchamia się system start-stop; kiedy włącza się jedynkę dosłownie tuż przed zatrzymaniem auta (np. tuż przed zatrzymaniem się na światłach).

Nie wiem czy to ma jakiś związek, ale dodatkowo wrzucaniu wstecznego towarzyszy zgrzytanie i szarpnięcie o różnym nasileniu (w ok. 20%-30% przypadków). Nie ma znaczenia, że auto się nie toczy, że przytrzymam wciśnięty lewarek 1-2s zanim wrzucę bieg.
Ponadto czasem przy redukcji do trójki bieg ten wchodzi z większym oporem (w ok. 30% przypadków ale tylko gdy po redukcji na szafie jest powyżej 2 tys obr.).

Czy też się z tym spotykacie w swoich autach?
Niebawem będę jechał do ASO z innymi bolączkami, które są opisane na forum (skrzypienie z przedniego zawiasu przy pokonywaniu poprzecznych nierówności, odgłos "świerszcza" przy wkręcaniu na obroty) i zastanawiam się czy problem z biegami też dołożyć do listy czy może się czepiam i TTTM?
Offline
Awatar użytkownika

jarekgk

Forumowicz

  • Posty: 523
  • Rejestracja: 17 paź 2015, 05:28
  • Online: 59d 5m 55s
  • Pochwały: 31
  • Auto: VW GOLF VII i VII FL
  • Silnik: 2.0TDI CRLB 1.4 CZDA
  • Lokalizacja: łódzkie

Re: Problem z wrzucaniem pierwszego biegu

Post12 paź 2016, 19:35

Wygląda to na niesprawne sprzęgło. Auto dużo ma przebiegu?
Offline

Maylo

Nieśmiały

  • Posty: 48
  • Rejestracja: 16 mar 2016, 21:04
  • Online: 22h 20m 49s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 150KM
  • Lokalizacja: W-wa

Re: Problem z wrzucaniem pierwszego biegu

Post12 paź 2016, 20:12

9 500 km
Przed chwilą zrobiłem krótką trasę i zauważyłem, że jeżeli przytrzymam sprzęgło ok. 3s zanim wrzucę jedynkę, to bieg wchodzi lżej (tzn. też jest na 2 raty, ale opór na lewarku jest mniejszy).
Wrzucanie kolejnych wyższych biegów w trakcie jazdy jest bezproblemowe.
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

  • Posty: 2398
  • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
  • Lokalizacja: Katowice
  • Online: 190d 15h 44m 38s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
  • Lokalizacja: katowice

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post13 paź 2016, 08:44

Odszukaj na forum jest temat i film z instrukcją regulacji linek biegów, powinno pomóc :D
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Offline

greg

Stały Bywalec

  • Posty: 340
  • Rejestracja: 09 kwie 2014, 15:54
  • Online: 13d 17h 22m 3s
  • Pochwały: 3
  • Auto: Golf VI OCTAVIA
  • Silnik: CAYC 1.5 DADA
  • Lokalizacja: Tychy

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post13 paź 2016, 09:14

sprawdź wysprzęglik :)
Offline

Maylo

Nieśmiały

  • Posty: 48
  • Rejestracja: 16 mar 2016, 21:04
  • Online: 22h 20m 49s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 150KM
  • Lokalizacja: W-wa

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post13 paź 2016, 16:18

Dzięki za opinie. Z tego co piszecie wynika, że coś jest na rzeczy.
Sam nic nie będę grzebał bo autko jest na gwarancji. Zgłoszę to zatem przy najbliższej wizycie w ASO.
Offline

Maylo

Nieśmiały

  • Posty: 48
  • Rejestracja: 16 mar 2016, 21:04
  • Online: 22h 20m 49s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 150KM
  • Lokalizacja: W-wa

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post22 paź 2016, 18:01

Update: W ASO mechanik podczas jazdy próbnej stwierdził, że faktycznie dziwnie chodzi skrzynia. Wczoraj odebrałem samochód (regulacja cięgien skrzyni) ale niestety poprawy żadnej nie odczułem. W poniedziałek jadę na poprawkę (ciekawe co wymyślą...)
Dziś miałem okazję przejechać się Golfem z tego samego rocznika, z 3x większym przebiegiem, z tym że z silnikiem 1,4 125 KM (ja mam 150) i tam lewarek pracuje zdecydowanie lżej (szczególnie przy redukcji przy wyższych obrotach silnika biegi wchodzą płynnie, bez żadnego oporu)
Ponad co od razu odczułem to, że sprzęgło lepiej sprężynuje przy puszczaniu pedału niż w mojej maszynie... :-k
Offline

Maylo

Nieśmiały

  • Posty: 48
  • Rejestracja: 16 mar 2016, 21:04
  • Online: 22h 20m 49s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 150KM
  • Lokalizacja: W-wa

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post29 sty 2017, 20:52

Kolejna regulacja wg. zaleceń VWi problem z redukcją został wyeliminowany
Offline

mateo

Nowicjusz

  • Posty: 2
  • Rejestracja: 12 lip 2017, 21:53
  • Online: 14m 16s
  • Auto: Seat Leon III ST
  • Silnik: 1.4 TSI 125KM
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post12 lip 2017, 22:11

Czy po kolejnej regulacji ustąpił Ci tylko problem z redukcją do trójki czy również opór przy wrzucaniu jedynki?
Mam dokładnie taki sam problem z jedynką w swoim samochodzie od nowości (Maj 2017). Skrzynia jest po jednej regulacji linek wybieraka robioną przez serwis w ramach gwarancji i mimo że przez tydzień wydawało mi się, że jest lepiej, to po dłuższym czasie stwierdzam, że sposób w jaki ten bieg wchodzi jest nieakceptowalny. Jedynka jak ruszam z postoju często nie chce się wbić i albo muszę użyć dużo siły albo z powrotem do pozycji neutralnej lub innego biegu i znowu próba wrzucenia. Inne biegi wchodzą poprawnie i gdy samochód się toczy to i jedynka wrzuca się płynnie.
Offline

Darek83

Nowicjusz

  • Posty: 11
  • Rejestracja: 01 kwie 2017, 21:20
  • Online: 23h 41m 33s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.2 TSI 110KM

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post09 wrz 2017, 15:13

mateo pisze:Czy po kolejnej regulacji ustąpił Ci tylko problem z redukcją do trójki czy również opór przy wrzucaniu jedynki?

Rozmawiałem jakiś czas temu z użytkownikiem Maylo, mówił że po tej regulacji wrzucanie jedynki nie zmieniło się, jedynie problem z redukcją do trójki został wyeliminowany i nie ma zgrzytania wstecznego.
W moim samochodzie było podobnie, właściwie jeszcze jest ale wraz z przebiegiem kilometrów (8500 km) problem trochę ustąpił ale mimo wszystko włączanie jedynki czasem jest mniej komfortowe jak pozostałych biegów, trzeba lekko dopychać lewarek żeby bieg wszedł do końca, tak jak to napisał Maylo bieg wchodzi "na 2 raty". Zaraz po zakupie samochodu byłem też z tym w ASO ale po tej regulacji też nie czułem znaczącej poprawy. Dodatkowo u mnie sporadycznie trzeba wysprzęglić żeby wszedł bieg wsteczny. Widzę że masz już chyba wersję po liftingu (Maj 2017) a problemu nadal nie poprawili.
Na forach Skody lub Seata też piszą o tych samych problemach w skrzyniach manualnych silników 1,2 TSI lub 1,4 TSI ale mimo wszystko jest też duża część użytkowników , którzy od początku nie mieli żadnych problemów z biegami.
Offline

Maylo

Nieśmiały

  • Posty: 48
  • Rejestracja: 16 mar 2016, 21:04
  • Online: 22h 20m 49s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 150KM
  • Lokalizacja: W-wa

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post14 wrz 2017, 21:57

Darek83 pisze:Rozmawiałem jakiś czas temu z użytkownikiem Maylo, mówił że po tej regulacji wrzucanie jedynki nie zmieniło się, jedynie problem z redukcją do trójki został wyeliminowany i nie ma zgrzytania wstecznego.

Dokładnie tak.
Poszedłem za radą użytkownika Darek83 i używając nieco większej siły oraz dynamiki ruchu do wrzucania "jedynki" lewarek nie stawia aż takiego oporu i bieg udaje się wrzucić w większości przypadków o wiele płynniej.
Badając ten problem miałem okazję przejechać się kilkoma Golfami: w niektórych problem ten występował, w innych skrzynia pracowała wzorcowo.
Offline

Maylo

Nieśmiały

  • Posty: 48
  • Rejestracja: 16 mar 2016, 21:04
  • Online: 22h 20m 49s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 150KM
  • Lokalizacja: W-wa

Re: pierwszy bieg ciężko wchodzi - pozostałe OK

Post04 mar 2019, 16:24

Małe uaktualnienie tematu tak dla potomnych - przy 40 tys. km na gwarancji wymieniono komplet sprzęgła - problemu z wrzucaniem jedynki to nie rozwiązało. Jedynie póki co trójka nie haczy tak jak przed wymianą.
Dla zobrazowania problemu polecam ten film: https://www.youtube.com/watch?v=j-ynlIGvDEM

Wróć do Problemy / Usterki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości