09 lip 2016, 19:51
Jaki jest cel jeżdżenia na innych tablicach mając oryginalne?
IMHO
Jedynym wytłumaczeniem jest napis "nowożeńcy" "młoda para" każdy inny będzie mi się kojarzył z próbą orżnięcia stacji benzynowej, zajumania samochodu, uniknięcia kary za przekroczenie prędkości na fotoradarze.
Merytorycznie
Aleksander Herzog -Prokuratura
i Prawo 4, 2006
VI. Wykroczenia związane z tablicami rejestracyjnymi
Jeżeli zatem odmówić tablicom rejestracyjnym charakteru dokumentu w rozumieniu prawa karnego, a także znaku identyfikacyjnego – co uczynił Sąd Najwyższy – jak również uznać, że tablice rejestracyjne nie mogą być uznane za mienie w rozumieniu tychże przepisów – to jedynej ochrony prawnej doznają one w przepisach Kodeksu wykroczeń, a mianowicie art. 94 i 97 k.w., co już także wcześniej wskazywano. Przypomnijmy, że art. 94 k.w. typizuje w § 2 wykroczenie polegające na prowadzeniu pojazdu na drodze publicznej mimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu. Karze grzywny przewidzianej w tym przepisie podlegać zatem będzie kierujący, który prowadzi pojazd bez tablic rejestracyjnych lub taki, który z innych powodów nie został dopuszczony do ruchu (na przykład z uwagi na stan techniczny), zaś dla ukrycia tego stanu rzeczy posługuje się na przykład tablicami rejestracyjnymi pochodzącymi z innego pojazdu[24]. Z kolei w piśmiennictwie podnosi się, że w przypadku, gdy pojazd był dopuszczony do ruchu, ale sprawca z różnych przyczyn (na przykład w celu nierozpoznania w czasie wyłudzania paliwa na stacji benzynowej) posłużył się innymi tablicami, zachowanie takie należy traktować jako wykroczenie z art. 97 k.w.[25]. Przepis ten ma charakter blankietowy i stanowi, że sprawca, który wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych, podlega karze grzywny do 3.000 zł albo karze nagany.
Por. wyroki SN z dnia 30 sierpnia 2000 r., V KKN 263/00, LEX nr 50949 czy z dnia 6 maja 2003 r., III KK 118/03, Prok. i Pr. 2003, dodatek „Orzecznictwo”, nr 11, poz. 15.