Dzisiaj jest 28 mar 2024, 19:24


Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Regulamin forum Ubezpieczenie AC / OC, odszkodowania, procedury i porady prawne.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

Gooray

Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 22 lut 2015, 16:53
  • Online: 1d 11h 3m 42s
  • Lokalizacja: KRK

Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post08 sty 2016, 21:35

Witam,
Problem wydaje się błahy, ale co zrobić, jak po sprzedaży auta, zapomnieliśmy pofatygować się do wydziału komunikacji i do ubezpieczyciela, aby powiadomić ich o tym fakcie. Trzeba do końca życia płacić oc auta którego nie mamy? Bo jak udowodnić, że sprzedaliśmy, skoro umowa zginęła... Dla utrudnienia dodam, że kupujący nie pomoże, a wręcz przeciwnie. Pomoże ktoś?
Offline

wlado78

Aktywny

  • Posty: 192
  • Rejestracja: 03 maja 2014, 14:56
  • Online: 6d 1h 47m 28s
  • Pochwały: 1
  • Auto: golf 5
  • Silnik: BSE
  • Lokalizacja: dolnoslaskie

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 09:58

ja bym z wydziale komunikacji zapytał bo nie sadze ze to sytuacja bez wyjścia
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 14:47

Gooray pisze:...po sprzedaży auta, zapomnieliśmy pofatygować się do wydziału komunikacji i do ubezpieczyciela, aby powiadomić ich o tym fakcie... < ciach > ...umowa zginęła... < ciach > ...kupujący nie pomoże, a wręcz przeciwnie.

Cześć,

Powiem tak... Jak dla mnie, to albo masz straszliwego pecha, albo coś ściemniasz. Zapomniałeś powiadomić właściwe "organa" o sprzedaży auta ? Trochę trudno mi uwierzyć, jak można zapomnieć o tym, że kilka dni temu sprzedało się auto i nie dopełniło się jeszcze wszystkich formalności, no ale dobra... nie zrobiłeś tego od ręki, można to zrobić po tygodniu, po dwóch, po miesiącu... Zginęła Ci umowa ? Noo... dziwna/niepokojąca(?) zbieżność zdarzeń, zwłaszcza w kontekście niedopełnienia formalności, o których przed chwilą pisałem. Drugi egzemplarz umowy ma kupujący i mógłbyś bazować na jego dokumencie, ale i tu piszesz, że z gościem masz "pod górkę" i nie możesz na niego liczyć.

Nie, żebym się czepiał lub był złośliwy, ale sam chyba przyznasz, że dla osoby postronnej, Twój opis sytuacji może wydawać się z lekka niekompletny, żeby nie powiedzieć... podejrzany, mający drugie dno.

Co do meritum... Jeśli to, co opisujesz, jest prawdą, to masz poważny problem. Skoro nie możesz udowodnić, przed dowolnym "organem", faktu sprzedaży auta (brak umowy), to w świetle prawa dalej jesteś jego właścicielem i wszystkie wpisy w dokumentach/rejestrach, będą ten fakt potwierdzać. Zastanawia mnie postawa osoby kupującej (z Twojego postu wnoszę, że nowemu właścicielowi nie śpieszno do zmiany tej sytuacji), ale być może Ty wiesz o czymś, o czym nam nie piszesz...

Pozdrawiam.

EDIT: ile czasu upłynęło od sprzedaży auta do dnia dzisiejszego ?
Ostatnio zmieniony 09 sty 2016, 20:10 przez Wojtass, łącznie zmieniany 1 raz
Offline
Awatar użytkownika

shark__

Stały Bywalec

  • Posty: 393
  • Rejestracja: 22 paź 2012, 09:54
  • Online: 7d 5h 57m 25s
  • Pochwały: 7
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Piekary Slaskie

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 15:35

Poproś kupującego o kopię umowy. Jeśli stwierdzi, że ci nie udostępni umowy to powiadom go o tym, że zgłaszasz kradzież samochodu wraz z dokumentami. Z drugiej strony na kupującym tak samo ciąży prawny obowiązek przerejestrowania samochodu na siebie. Jeśli pamiętasz, posiadasz dane to możesz sobie sprzadzić dodatkowy egzemplarz umowy z tym że za podrobienie podpisu kupującego masz paragraf a w wydziale komunikacji zrobią kopię tego dokumentu przy wyrejestrowniu samochodu.
Offline
Awatar użytkownika

spwod

Stały Bywalec

  • Posty: 302
  • Rejestracja: 11 lut 2014, 08:39
  • Online: 43d 18h 12m 7s
  • Pochwały: 1
  • Auto: VW Jetta 2014
  • Silnik: CUUB 2.0 TDI 150KM
  • Lokalizacja: Pomorskie

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 19:10

shark__ pisze:Poproś kupującego o kopię umowy. Jeśli stwierdzi, że ci nie udostępni umowy to powiadom go o tym, że zgłaszasz kradzież samochodu wraz z dokumentami. Z drugiej strony na kupującym tak samo ciąży prawny obowiązek przerejestrowania samochodu na siebie. Jeśli pamiętasz, posiadasz dane to możesz sobie sprzadzić dodatkowy egzemplarz umowy z tym że za podrobienie podpisu kupującego masz paragraf a w wydziale komunikacji zrobią kopię tego dokumentu przy wyrejestrowniu samochodu.

Zrobiłbym dokładnie tak samo... zgłosił na Policję kradzież auta, jeśli faktycznie nadal w papierach jesteś właścicielem, a kupujący nie chce udostępnić kopii umowy i nie przerejestrował auta - chyba że ma jakiś poważny powód :P
Poza tym, mimo że głos zabrany tu przez Wojtass-a brzmi jak pracownika US :D to faktycznie wszystkie podane fakty brzmią dziwnie :mrgreen:
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 21:43

Panowie..., niezależnie od tego, jakie kroki podejmie autor wątku, to i tak nie wyjdzie z tej sytuacji obronną ręką.
Zgłoszenie na policji kradzieży auta, która de facto nie miała miejsca, bo nabywca dysponuje umową kupna-sprzedaży, może skutkować postawieniem gościa przed sądem, z zarzutem składania fałszywych zeznań i zawiadomieniem o przestępstwie, którego nie było.
Z drugiej strony, próba wyjaśnienia tematu w wydziale komunikacji, może skutkować grzywną lub naganą, z art.97 Kodeksu Wykroczeń (chodzi o to, że Prawo o ruchu drogowym precyzuje 30 dniowy termin na zgłoszenie zbycia pojazdu, a gościu tego nie uczynił).
Offline
Awatar użytkownika

Gooray

Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 22 lut 2015, 16:53
  • Online: 1d 11h 3m 42s
  • Lokalizacja: KRK

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 21:44

Nie mogę zgłosić psiarni, że samochód skradziono, bo go nie skradziono. Został uczciwie sprzedany. To że temat brzmi dziwnie, to nikt nie musi mi mówić .... Jak żona mi się przyznała, że ma taki problem to też nie mogłem w to uwierzyć ;/
Na swoją obronę powiem tylko tyle, że nie interesuje mnie wyjście z tej sytuacji w sposób niezgodny z prawem. Jakiekolwiek oszustwo absolutnie nie wchodzi w grę.
Grzywna za niepowiadomienie o zbyciu pojazdu to pikuś, na to się godzę, bo wyjścia nie mam. Problem w tym, że nie mamy jak udowodnić, że samochód został sprzedany, a to poważny problem w kontekście polisy OC i ewentualnych kar za jej brak, jeżeli nabywca nie zawarł polisy.
Offline

kamill

VIP

  • Posty: 2498
  • Rejestracja: 11 kwie 2012, 12:26
  • Online: 101d 5h 11m 35s
  • Pochwały: 27
  • Auto: MK6
  • Silnik: TDI

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 22:16

To czemu nie możesz kupca poprosić o kopię umowy?
Offline
Awatar użytkownika

Gooray

Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 22 lut 2015, 16:53
  • Online: 1d 11h 3m 42s
  • Lokalizacja: KRK

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 22:21

Bo wtedy zorientuje się, że zgubiłem swoją umowę i w takiej sytuacji mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że zechce ten fakt wykorzystać przeciwko mnie.
Offline

seba

Stały Bywalec

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 11:49
  • Online: 43d 14h 40m 4s
  • Pochwały: 16
  • Auto: VW Golf 7 FL
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM CZDA
  • Lokalizacja: Wielkopolskie

Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 23:08

No to musi być niezmiernie zadowolony ze swojego nowego auta. ;-)
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

  • Posty: 2398
  • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
  • Lokalizacja: Katowice
  • Online: 190d 15h 44m 38s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
  • Lokalizacja: katowice

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 23:43

Wojtass pisze:próba wyjaśnienia tematu w wydziale komunikacji, może skutkować grzywną lub naganą, z art.97 Kodeksu Wykroczeń (chodzi o to, że Prawo o ruchu drogowym precyzuje 30 dniowy termin na zgłoszenie zbycia pojazdu, a gościu tego nie uczynił).
O ile mi dobrze wiadomo to jest dokładnie tak jak z obowiązkiem 30 dniowego przerejestrowania samochodu i nie grożą za to żadne kary ani grzywny ani nic...

W życiu nie byłem w wydziale komunikacji zgłaszać sprzedaży żadnego swojego auta, ale fakt jest że kupiec przerejestrował je na siebie i więcej nic mnie nie interesuje.
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Offline
Awatar użytkownika

Gooray

Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 22 lut 2015, 16:53
  • Online: 1d 11h 3m 42s
  • Lokalizacja: KRK

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post09 sty 2016, 23:54

Zgłoszenie sprzedaży auta to bardzo ważna sprawa. Wszystko jest dobrze puki trafia się na uczciwych kupców, którzy od razu rejestrują i ubezpieczają kupione auto. Problemy zaczynają się dopiero wtedy, gdy kupiec to po prostu oszust, a Ty nie jesteś w stanie udowodnić ubezpieczycielowi że sprzedałeś auto. Mamy do końca życia płacić OC albo kary do funduszu gwarancyjnego?
Offline
Awatar użytkownika

shark__

Stały Bywalec

  • Posty: 393
  • Rejestracja: 22 paź 2012, 09:54
  • Online: 7d 5h 57m 25s
  • Pochwały: 7
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Piekary Slaskie

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post10 sty 2016, 13:33

Numer na granicy prawa, ale wymusi na kupującym ruch. Zakoś mu obie tablicę rejestracyjne. Nawet jak cię ktoś złapie za rękę .... to powiesz że to twoje :) Pozbawisz wtedy kupującego możliwości poruszania się po drogach a w wydziale komunikacji tablicę musi załatwić właściciel.
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post10 sty 2016, 17:59

@shark_
Plus za pomysłowość ;)

@Gooray
Tak, jak pisałem wcześniej, problem jest dość poważny, co nie znaczy, że nierozwiązywalny.
Przede wszystkim należy ustalić, jaki jest na chwilę obecną, stan własności auta. To pozwoli, albo sprawę zamknąć (bo nabywca zdecydował się jednak przerejestrować auto), albo... uzyskasz pewność, że w "papierach" nadal figuruje Twoja ślubna, jako właścicielka auta.
Zacznij od rzeczy najprostszej. Jeśli posiadasz numer rejestracyjny auta, jego VIN oraz datę pierwszej rejestracji, to spróbuj je wbić na stronie Link do strony. Stronka sprawdzi, czy auto nadal istnieje, a ponadto poda m.in. aktualny stan polisy OC, aktualność badania technicznego i status rejestracji auta.
Offline
Awatar użytkownika

Gooray

Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 22 lut 2015, 16:53
  • Online: 1d 11h 3m 42s
  • Lokalizacja: KRK

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post26 sty 2016, 16:32

Wracam po chwili przerwy i wytchnienia "na ziemie". A więc i tu trzeba wrócić do tematu ;/
Historia pojazdu niestety nie powiedziała mi nic czego bym nie wiedział. Utwierdziła mnie natomiast w przekonaniu że jest nie wesoło. Ale do rzeczy:
Status rejestracji: "zarejestrowany"
Data wydania aktualnego dowodu rejestracyjnego - wskazuje że jest to dowód rejestracyjny który został wydany żonie
Z osi czasu dowiadujemy się między innymi, że liczba właścicieli kończy się na kochanej żonce.
Ostatnia zmiana właściciela miała miejsce gdy małżonka nabyła autko.
Badanie techniczne - nieaktualne (ostatni zarejestrowany przegląd to przegląd który osobiście ja robiłem w uj czasu temu)
Polisa OC - nieaktualna

@shark_
Ano niewątpliwie plus za pomysłowość się należy, jednakże rozwiązanie które proponujesz jest całkowicie nie do przyjęcia. Kradzież tablic rejestracyjnych to nie jest numer na granicy prawa, bo jak sama nazwa wskazuje kradzież to kradzież :lol:

Tak się teraz zastanawiam .... historiapojazdu.gov.pl bierze dane z UFG. To jak wprowadziłem zapytanie o pojazd który nie ma polisy, to pewnie z automatu im to wyjdzie. Spodziewam się teraz kary z ufg za brak oc ;(
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Zgubiona umowa sprzedaży pojazdu

Post30 sty 2016, 21:53

Cześć,

Ok..., przynajmniej wiesz, na czym stoisz. Wygląda na to, że albo auto zostało rozebrane na części, albo stoi gdzieś na ulicy/parkingu/w czyimś ogrodzie i rdzewieje na potęgę, choć równie dobrze można założyć, że obecny właściciel jest ryzykantem i do tej pory porusza się autem, bez ważnych "papierów".

Wiadomo, że im dłużej będziesz zwlekał z prawnym uregulowaniem tej sytuacji, tym gorzej dla Ciebie.
Napisz więc pismo do obecnego właściciela auta (dla pewności za potwierdzeniem odbioru), z prośbą o kopię umowy kupna-sprzedaży auta, zaznaczając w treści pisma, że gdy takiej nie otrzymasz, to wobec niedopełnienia przez nabywcę obowiązku przerejestrowania auta, zwrócisz się do sądu z wnioskiem o ustalenie stanu własności auta.

Jeśli obecny właściciel auta pójdzie Ci na rękę, to jesteś w domu :)
Jeśli nie, to faktycznie pozostaje tylko sąd. Nie obejdzie się prawdopodobnie bez prawnika, ale z takimi kosztami musisz się liczyć, jeśli chcesz wyklarować tę sprawę do końca.

Pozdrawiam.

Wróć do Ubezpieczenia i porady prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość