Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 05:12


MK7 (wielowahacz tył): ciężarek wyrównażający - wyciszenie

Moderator: flo

Regulamin forum Doposażenie samochodu, wymiana na nowsze elementy/systemy, montaż asystentów (Park Assist, Light Assis, ACC, itp.) – czyli wszelkie modyfikacje wpływające na polepszenie funkcjonalności).

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

ZagubionyKosmonauta

Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 02 gru 2022, 21:55
  • Online: 5h 11m 45s
  • Pochwały: 3
  • Auto: Golf 7 Variant
  • Silnik: CRLB
  • Lokalizacja: Warszawa

MK7 (wielowahacz tył): ciężarek wyrównażający - wyciszenie

Post03 gru 2022, 00:58

Kilka miesięcy temu zamontowałem ciężarek wyrównażający z Audi A3 sedan w celu wyciszenia tylnego zawieszenia. Efekt jest w sumie chyba lepszy niż się spodziewałem, do dzisiaj przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe śmieję się do siebie, że jest teraz tak cicho w samochodzie. Korzystałem z instrukcji zamieszczonej przez użytkownika golfdave na angielskojęzycznym forum Golfa Mk 7: https://www.golfmk7.com/forums/index.php?threads/how-to-retro-fit-the-rear-subframe-harmonic-damper-from-the-audi-a3-saloon-2013.369369/
Montaż:
Sam montaż był bardzo prosty - najłatwiej byłoby mieć kanał, albo podnieść samochód w całości, ale ja postawiłem w garażu dwie płytki chodnikowe i wjechałem na nie tylnymi kołami - to wystarczyło, żeby leżąc na plecach dostać się pod samochód i zamontować ciężarek tak, jak na zdjęciach w podlinkowanym poście. Nakrętki dokręciłem na wyczucie, niezbyt mocno. I tak nie powinny się odkręcić same, a wolałem nie uszkodzić gwintu. Kwestie bezpieczeństwa - zaciągnąłem hamulec i podstawiłem kliny pod przednie koła, auto było zimne po postoju, bo chciałem mieć pewność że nie sparzę się dotykając przypadkiem wydechu. Przy okazji zamontowałem też aerodynamiczne osłony tylnych wahaczy z Golfa 8, które spowodowały, że w samochodzie zrobiło się za to ciszej przy wyższych prędkościach, ale o tym postaram się napisać oddzielny post.
Koszt (kupowałem części w sierpniu 2022, w ASO):
ciężarek 1K0505563 – 330,89 zł (na zamówienie z Niemiec - ok 5 dni oczekiwania)
nakrętki N90183803 - 7,88 zł / szt. (potrzebne 2 sztuki)
W jakich samochodach można przeprowadzić modyfikację? Przednionapędowe Golfy 7 z wielowahaczem z tyłu (chyba wszystkie z fabryczną mocą silnika 150 koni i wyższą), możliwe że również Golfy 5 i 6, oraz mocniejsze (chyba od 180KM w górę) wersje Leona i Octavii na MQB - tam wszędzie powinno być takie samo tylne zawieszenie.
Jaki jest efekt? Auto jest cichsze na gorszych nawierzchniach. Różnica jest największa przy niższych prędkościach. W szczególności różnicę słychać na nawierzchniach typu bruk, czy kostka bauma, a także na przejazdach przez tory kolejowe czy tramwajowe, oraz na dziurawych i łatanych drogach. Miałem nadzieję, że pomaga również na nawierzchniach betonowych jak na niektórych autostradach czy drogach ekspresowych, ale tam hałas chyba bardziej pochodzi z opon niż z zawieszenia, więc większej różnicy niestety nie zauważyłem.
Dlaczego to działa? Rama pomocnicza tylnego zawieszenia jest prawdopodobnie niezłym rezonatorem, który hałasuje przy jeździe po dziurach (działa to podobnie jak uderzanie w płytę wierzchnią gitary akustycznej, czy w bębenek). Te dźwięki przenoszą się na nadwozie, które również może wzmacniać hałas. Ciężarek wyrównażający to element o odpowiednio dobranej masie, wykonany z żeliwa i elastomeru, który odbiera energię i w ten sposób tłumi rezonans, co powoduje że w samochodzie robi się ciszej. Co ciekawe, numer części zaczyna się od 1K0, co wg autora poradnika sugeruje, że część została zaprojektowana razem z zawieszeniem do Golfa 5, ale wprowadzono ją do produkcji dopiero przy okazji premiery Audi A3 sedan na płycie MQB w 2013 roku. Projektanci zawieszenia pewnie zdawali sobie od początku sprawę z tego, że będzie hałasować, więc zaprojektowali element, który będzie je tłumić, ale księgowi pewnie zdecydowali, że taniej będzie go nie montować, może klienci nie zauważą. Potrzeba pojawiła się dopiero przy okazji premiery modelu premium. Na szczęście otwory w ramie pomocniczej do mocowania ciężarka wykonywano cały czas, więc montaż jest bardzo prosty.


Pochwały przyznane za posta: 3
Ostatnio zmieniony 06 gru 2022, 21:34 przez ZagubionyKosmonauta, łącznie zmieniany 1 raz
Offline

seba

Stały Bywalec

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 11:49
  • Online: 43d 15h 2m 16s
  • Pochwały: 16
  • Auto: VW Golf 7 FL
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM CZDA
  • Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: MK7 (wielowahacz tył): ciężarek wyrównażający - wyciszen

Post04 gru 2022, 09:48

Hmm…, zaintrygowałeś mnie, takich cudów to bym się nie spodziewał. 😮 Może się skuszę, jak wozu nie będę zmieniał.

P.S.
Szacunek za pisownię. [THUMBS UP SIGN]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Offline
Awatar użytkownika

amargro

VIP

  • Posty: 478
  • Rejestracja: 09 sie 2016, 06:48
  • Online: 18d 21h 57m 37s
  • Pochwały: 58
  • Auto: VW Golf 7 DSG
  • Silnik: CZDA 1.4TSI 150KM
  • Lokalizacja: mazowieckie - WWL

Re: MK7 (wielowahacz tył): ciężarek wyrównażający - wyciszen

Post06 gru 2022, 14:43

ZagubionyKosmonauta pisze:W jakich samochodach można przeprowadzić modyfikację? Golfy 7 z wielowahaczem z tyłu (chyba wszystkie z fabryczną mocą silnika 150 koni i wyższą), możliwe że również Golfy 5 i 6, oraz mocniejsze wersje Leona i Octavii na MQB - tam wszędzie powinno być takie samo tylne zawieszenie.

Tak dla uszczegółowienia, to z tego co wiem w Octavii 3 wielowahacz występuje od mocy 180KM
Offline

ZagubionyKosmonauta

Nowicjusz

  • Posty: 4
  • Rejestracja: 02 gru 2022, 21:55
  • Online: 5h 11m 45s
  • Pochwały: 3
  • Auto: Golf 7 Variant
  • Silnik: CRLB
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: MK7 (wielowahacz tył): ciężarek wyrównażający - wyciszen

Post06 gru 2022, 21:32

Dzięki, podobnie chyba jest w Leonach na MQB (wielowahacz od 180KM) - ale nie byłem pewien, dlatego napisałem "mocniejsze wersje".
Zaraz jeszcze wyedytuję mój oryginalny post, bo powinienem też dopisać że chodzi też o wersje przednionapędowe.

Wróć do Retrofitting

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości