Dzisiaj jest 20 kwie 2024, 15:26


[MK7] Dołożenie skrajnych czujników parkowania - Park Pilot

Fotoporady, manuale, instrukcje "krok po kroku"

Moderator: BRUNO55

Regulamin forum Instrukcje, foto porady, manuale opisujące krok po kroku co należy wykonać, aby samemu naprawić, zmienić, wymienić, zakodować ...

Uwaga:
  1. Nie prowadzimy tutaj dyskusji, a jedynie prosimy o dodatkowe wyjaśnia lub zamieszczamy własne uwagi, spostrzeżenia o których warto wspomnieć.
  2. Zmiany w instrukcji autor wprowadza bezpośrednio w poście zawierającym instrukcję - nie piszmy postów z informacją co należy zrobić inaczej niż w instrukcji.
  3. Za pomocą nowego postu autor powinien poinformować o wprowadzeniu zmian w instrukcji.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Tomasz_W-wa

Forumowicz

  • Posty: 720
  • Rejestracja: 04 cze 2019, 16:42
  • Online: 15d 19h 45m 42s
  • Pochwały: 102
  • Auto: VW Golf 7 Variant
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Warszawa

[MK7] Dołożenie skrajnych czujników parkowania - Park Pilot

Post22 sie 2021, 11:33

Witam
Postanowiłem podzielić się informacjami odnośnie rozbudowy czujników parkowania o dodatkowe skraje czujniki do systemu Park Pilot / Park Assist.
Opis dotyczyć będzie tylko wykonania/dołożenia czujników w zderzaku (skoncentruje się na zderzaku tylnym, ale w przednim wykonuje się identycznie).
Nie będę tu zamieszczać wykonania instalacji czy kodowania, jeżeli byście byli zainteresowani takim manualem to mogę taki zrobić bo jestem na etapie wykonywania takiego moda i mogę porobić zdjęcia i zamieścić dokładny manual z tej operacji.

Dobra do rzeczy.
Potrzebujemy do tej operacji dodatkowe czujniki parkowania (najlepiej kupować już pomalowane pod kolor nadwozia), gumki uszczelniające do czujników, mocowania (koszyczki), klej + aktywator (ja kupiłem oryginalny zestaw od VW), zestaw lakierów do pomalowania uchwytów, wycinak.
Co do samych czujników parkowania do u mnie w aucie 2015 rok dodatkowe czujniki parkowania na tyle są wszystkie jednakowe czyli 6 szt. 5Q0919275/5Q0919275B ale na przodzie 4 czujniki są identyczne jak na tyle, ale skraje dokładane są już inne (pewnie specjalne do systemu Park Pilot / Park Assist, bo to one rozpoznają wolne przestrzenie itp.) i mają nr. 5Q0919297B

Co do mocowań czujników to na przód i tył są inne do tego na tył dobieramy je do wersji zderzaka czyli czy HB czy Variant (kombi), mocowania czujników skrajnych są z takim kołnierzem, który jest specjalnie wyprofilowany (pod pewnym kontem) co sprawia że sam czujnik jest idealnie zamocowany pod kątem prostym do jezdni i daje mu szersze kąty z czytywania powierzchni (tak to napiszę).
Trzeba pamiętać że mocowania/koszyczki są też opisane, który ma iść na lewą stronę, a który na prawą.
Mocowania/koszyczki do mojego zderzaka (Variant):

Obrazek


A tu malowanie uchwytów pod kolor nadwozia:

Obrazek
Obrazek

Do wykonania otworów stosujemy wycinak, żadne otwornice itp. Wycinak wycina nam idealny otwór bez żadnych zadarć itp, do tego delikatnie wycięty otwór zagina z farbą do wewnątrz.
Do wycięcia stosujmy wycinak o wielkości 27 MM (ja nie mogłem dostać pojedynczej sztuki w takim rozmiarze, były tylko w kompletach i zastosowałem ciut mniejszy 26MM, musiałem delikatnie rogi koszyczków przeszlifować).
Wykonanie otworów (od wewnątrz zderzaka są rozrysowane wszystkie miejsca na mocowania):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Następnie przyklejamy koszyczki do zderzaka, skraje mocowania przykleja się dość łatwo, ponieważ wciskamy kołnierz koszyczka w otwór i nie musimy centrować idealnie koszyczka do samego otworu na czujnik jak w mocowaniach pozostałych wewnętrznych czujników (patrz zdjęcia poniżej).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Do przyklejenia samych koszyczków zastosowałem oryginalny zestaw VW:
- klej dwuskładnikowy - D180KU2A1
- aktywator - D822150A1

Obrazek

Operację przyklejania pokażę na koszyczku wewnętrznym bo ktoś je źle poprzyklejał i zaczęły mi odpadać, operacja jest identyczna przy tych skrajnych.
Oczywiście otłuszczamy na początku powierzchnie klejone, następnie rozrabiamy klej, psikamy aktywator na powierzchnie klejone, nakładamy klej na koszyczek i dociskamy go do zderzaka używając jakiś ścisków, siła nie musi być duża, tak żeby powierzchnie klejone się dokładnie stykały. Pozostawiamy tak do związania kleju (ja zostawiałem na dobę).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Efekt końcowy - zadowalający :D

Obrazek
Obrazek


Może komuś się przyda 8-)

Pozdrawiam
Tomasz_W-wa


Pochwały przyznane za posta: 3

Wróć do MK7

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość