Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 09:17


Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Moderatorzy: BRUNO55, ryba113

Regulamin forum Xenony, halogeny, kierunkowskazy, lampki obrysowe, lampy przednie, tylne, światła stop, żarówki wew. i zew.. itp. świecące elementy.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post29 lis 2013, 14:03

Jako ze moj golf pochodzi z poczatkowej fazy produkcji, brakuje w nim automatycznego wlaczania swiatel mijania po zmroku.
Akurat uwazam ze przy dziennych palacych sie non stop bylby to fajny gadzet. Na stronce aliexpress natknalem sie na cos co by mnie interesowalo http://www.aliexpress.com/store/product ... 86831.html
Obrazek
Czy moze ktos z forum instalowal u siebie ten wlacznik z czujnikiem? Glownie interesowaloby mnie czy po zamontowaniu tego czjnika razem z nowym wlacznikiem swiatel, w pozycji AUTO swiatla zachowuja sie tak samo jak przy starym wlaczniku w pozycji 0, czyli pala sie DRL nonstop a dopiero w nocy uruchamiane sa mijania.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2014, 11:43 przez arturro, łącznie zmieniany 2 razy
Offline
Awatar użytkownika

tomlor

Aktywny

  • Posty: 181
  • Rejestracja: 18 maja 2013, 20:51
  • Online: 65d 9h 55m
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.6 TDI CR CAYC
  • Lokalizacja: Krakow+Polanczyk

Re: Automatyczne swiatla mjania po zmroku

Post29 lis 2013, 17:59

Też się nad tym zastanawałem ale jeszcze się nie zdecydowałem :) A jak działa to masz na filmiku...w gratisie nawet instrukcja podłączenia ;)
http://www.youtube.com/watch?v=ZIe7PMVcyMg
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne swiatla mjania po zmroku

Post29 lis 2013, 18:53

Wielkie dzieki za linka, instalacja wydaje sie calkiem prosta.
Szkoda ze filmik (jego koncowka) nie rozwiala moich watpliwosci jak "zachowuja" sie DRL z tym wlacznikiem.
Moze ktos jednak z forumowiczow posiada wiedze czy przy obecnym ustawieniu swiatel w moim aucie tj przelacznik w pozycji zero i swiecacych wowczas DRL po zainstalowaniu tego wlacznika w pozycji AUTO nadal DRL beda swiecic az do zmroku kiedy to wlacznik wlaczy swiatla mijania?
Czy bedzie tak ze DRL beda swiecic tak jak do tej pory tj. w pozycji 0 na nowym wlaczniku a w pozycji AUTO zgasna?
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne swiatla mjania po zmroku

Post01 gru 2013, 17:26

Jednak zdecydowalem sie na zakup wlacznika z czujnikiem, 43 dukaty to nie majatek, najwyzej bede mial funkcje AUTO niefunkcjonalna w Polsce :D
paczke pewnie dotrze za okolo miesiac, dam znac na forum co z tego wszystkiego wyszlo.
Offline

lechu 76

Sympatyk

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 26 kwie 2013, 18:44
  • Online: 7d 3h 53m 5s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.6 tdi
  • Lokalizacja: Norwegia

Re: Automatyczne swiatla mjania po zmroku

Post01 gru 2013, 20:17

daj znac jak tylko zamontujesz lub ja dam bo zamowilem tydzien temu zobaczymy mam tez watpliwosci co do dzialania z drl ale zobaczymy sprawdzalem u mnie wtyczke wlacznika swiatel i tu pierwszy zonk ja niemam pustego miejsca pin nr3 jak to ma miejsce na filmiku ale umnie idzie zolty kabel wiec moze nie bede musial nic podlanczac moze ktos kto ma dostep do schematu instalacji wie od czego ten kabel jest przed zakupem pisalem z trzema sprzedawcami i wszyscy twierdzili ze zadnego kabla nie trzeba ciagnac tak jak ty stwierdzilem ze to nieduzo kosztuje wiec czekam na przesylke dam znac jak tylko dostane
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne swiatla mjania po zmroku

Post01 gru 2013, 22:45

"te" chinskie ustrojstwo z czujnikiem ma w sobie jeszcze tak jakby trzy funkcje: 1. widac to na filmiku tzn. pokretlo regulujace czulosc 2. przelacznik JP1 on/off funkcji odprowadzanie do domu 3. przelacznik JP2 on/off funkcji zwiekszenia czulosci w tunelach.
Zolty kabelek wg. mnie (metoda dedukcji) odpowiedzialny jest za pkt. 2
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania po zmroku

Post08 sty 2014, 18:37

Dzis wkoncu dotarla do mnie paczka z Chin z przelacznikiem i czujnikiem. Mod z cyklu moich ulubionych tzn. co by zrobic aby sie nie narobic wykonany, zajmuje kilka minut.
Co najwazniejsze, zanim czujnik wlaczy swiatla w pozycji AUTO, swieca sie drl :D narazie testowane w nocy, zobaczymy jak bedzie sie zachowywal w dzien i np. w tunelach.
Czujnik ktory dostalem rozni sie od tego ze strony tj. nie ma w nim pokretla regulujacego czulosc i i przelacznikow jp1 i jp2. Wlacznik ori, bez zastrzezen.
Offline

kamill

VIP

  • Posty: 2498
  • Rejestracja: 11 kwie 2012, 12:26
  • Online: 101d 5h 11m 35s
  • Pochwały: 27
  • Auto: MK6
  • Silnik: TDI

Re: Automatyczne światła mijania po zmroku

Post08 sty 2014, 18:42

Opcje swiatel dziennych w pozycji auto mozna zmienic w VCDS'ie :) Tak na przyszłość w razie gdyby kolejnej osobie robiącej ten mod nie świeciło się wtedy :)
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania po zmroku

Post09 sty 2014, 18:10

kamill domyslalem sie ze tak bedzie mozna zakodowac ale dla kogos takkego jak ja ktory nie ma kabla to jest dobra wiadomosc.
dzis przetestowalem w warunkach porannych i dziennych i pierwsze male rozczarowanie (mam nadzieje ze to przypadek i wiecej sie nie powtorzy).
Otoz rano gdy bylo szaro swiatla sie zapalily, po kilkudziesieciu minutach zgasilem auto, zrobilo sie troche jasniej i po ponownym zapaleniu swiecily tylko drl. Nastepnie wjechalem w uliczke gdzie bylo duzo drzew i dosc ponuro wiec swiatla znowu sie zapalily ale juz po wyjechaniu i przejechaniu kilku metrow na normalnej drodze (tj. dosc jasno) zauwazylem ze u mnie nadal pala swiatla (podswietlone radio) a w samochodzie pala sie postojowki :shock:
pozniej juz tego nie bylo i ladnie zapalaly sie i gasly w tunelach.
Tak jak pisalem wyzej mam nadzieje ze wiecej sie to nie powtorzy bo ogolnie fajny bajer :)
Napisalem tez do chinczyka dlaczego dostalem inny czujnik niz na stronce, wyslalem zdjecia, zobaczymy co odpisze.
Offline

lechu 76

Sympatyk

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 26 kwie 2013, 18:44
  • Online: 7d 3h 53m 5s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.6 tdi
  • Lokalizacja: Norwegia

Re: Automatyczne światła mijania po zmroku

Post09 sty 2014, 19:24

ja dzisiaj tez zamontowalem u siebie dziala bez zarzutow tylko niewiem gdzie go umiescic a tak propo dostalem tez bez regulacji i przelocznikow ale to mi akurat nie przeszkadza
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania po zmroku

Post09 sty 2014, 20:01

Swoj czujnik umiescilem w rogu deski i slupka, troche zakloca mi ogolna estetyke niczym reklama MTV i ekipy z warszawy na domu kultury ale moze z czasem go gdzies przeniose w niewidoczne miejsce.
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania po zmroku

Post10 sty 2014, 17:06

Dostalem dzis odpowiedz dlaczego nasze czujniki roznia sie od tych na stronie, poniewaz sa to nowsze wersje :) ale nie pozbawione funkcji jp1, jp2 oraz czulosci sciemniania. Obecnie nimi steruje sie za pomoca wlacznika.
Ponizej oryginalny mail wyjasniajacy jak ustawiac poszczegolne funkcje:

This model you received is the newest version,it have light memory function,no need the JP1 and JP2 buttons now:
1. Side light auto open memory function:
AUTO-SIDE LIGHT-AUTO,this sensor will sound 2 times,means sensor memory the Light intensity,if it is dark than this light intensity,side light will start to work automaticly;
2. Headlight auto open memory function:
AUTO-HEADLIGHT-AUTO,Sensor will sound 3 times;
3. Tunnel model:
AUTO-O-AUTO,sound 1 time,means open the tunnel model,sound 2 times means close the tunnel model.

ponizej kilka zdjec:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Offline

lechu 76

Sympatyk

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 26 kwie 2013, 18:44
  • Online: 7d 3h 53m 5s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.6 tdi
  • Lokalizacja: Norwegia

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post11 sty 2014, 19:51

arturro programowales wlacznik wedlug instrukcji.U mnie po wlaczeniu zaplonu"pika" raz to znaczy ze jest ustawiony "tunel"co tak naprawde daja pozostale funkcje?
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post12 sty 2014, 10:07

Bawilem sie wlasnie wlacznikiem i faktycznie jak ustawisz tunel to pika raz, pozostale funkcje daja dzwiek jak opisuje mail powyzej ale co daja nie mam pojecia. Zostawilem u siebie na auto-swiatla-auto i po przekreceniu nadal pika dwa razy (powinno chyba trzy bo jak ustawiasz ta funkcje to faktycznie pika trzy).
Narazie poobserwuje jak sie zachowuje, kiedy i w jakich warunkach sie wlacza i wylacza.
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post14 sty 2014, 16:30

lechu 76 pisze:arturro programowales wlacznik wedlug instrukcji.U mnie po wlaczeniu zaplonu"pika" raz to znaczy ze jest ustawiony "tunel"co tak naprawde daja pozostale funkcje?


Po kilku wymianach maili z chinczykiem prawdopodonie wiem do czego sluza pozostale funkcje
Tunel mode - jasne chyba dla kazdego (ja u siebie mam wylaczone poniewaz przy przekrecaniu kluczyka na chwile zapalaly mi sie swiatla)
Funkcja auto-pozycje-auto ustawia czulosc czujnika swiatel pozycyjnych tzn kiedy one maja sie zapalic, nalezy go zaprogramowac noca bo jesli ustawimy je w dzien to pozycje zapala nam sie w dzien (ja u siebie tak mialem).
Funkcja auto-mijania-auto ustawia czulosc kiedy powinny sie zapalic mijania, ja u siebie jutro ustawie nad ranem kiedy bedzie jeszcze szaro.
Gdyby ktos mial inne sugestie prosze pisac.
Offline

lechu 76

Sympatyk

  • Posty: 62
  • Rejestracja: 26 kwie 2013, 18:44
  • Online: 7d 3h 53m 5s
  • Auto: golf VI
  • Silnik: 1.6 tdi
  • Lokalizacja: Norwegia

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post14 sty 2014, 19:54

u mnie "túnel " dziala jak nalezy ale ja mieszkam w norwegii tu jest ciemno o tej poze roku prawie caly dzien wczoraj jechalem okolo 200 km wyjechalem rano bylo jasno palily sie tylko do jazdy w dzien prawidlowo to wystarczylo przejezdzalem przez pare tuneli czas reakcji na wlaczenie sie swiatel mijania za kazdym razem ok 3 sek za tunelem to samo wracalem wieczorem po odpaleniu samochodu swiatla mijania zapalaja sie po ok 3-4 sek mi to wystarcza pozostane przy "tunel" ale napisz twoje spostrzezenia co do innych funkcji jesli bedziesz testowal
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post14 sty 2014, 21:35

W sumie u mnie rowniez dziala bez zarzutow oprocz sytuacji gdy robilo sie jasno i gasly mijania a pozostowaly pozycyjne zamiast zapalic sie drl.
Zaprogramowalem pozycyjne w nocy i zobaczymy.
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post15 sty 2014, 08:42

Jednak nic to nie zmienilo dalej gasna mijania a pozycja pozostaje, dzieje sie tak gdy robi sie powoli jasno. Zaczyna mnie to juz irytowac.
Gdy jest sytuacja jasno/ciemno tj np. tunel swiatla zapalaja sie i gasna jak trzeba.
Prosba do posiadaczy czy obserwujecie u was te zjawisko?
Offline

pipen

Aktywny

  • Posty: 160
  • Rejestracja: 03 lut 2013, 21:22
  • Online: 22d 22h 33m 10s
  • Auto: VW Golf 6 Variant
  • Silnik: 1.6 TDI 105KM
  • Lokalizacja: Lodz

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post01 gru 2014, 11:02

Czołem
w sobotę założyłem zestaw działa bez problemu. Czujnik umieściełem w słupku A. Widziałem instrukcję monatażu na YouTube mam pytanie. Jest tam mozliwość podłączenia funkcji comnning leaving home. U mnie ten pin jest zajęty(jest tam kabel). Czy tą funkcję muszę odblokować VCDS-em? W komputrze mam zaznaczoną tą funkcję. Mam tu na myśli zapalanie się świateł np. po otorzeniu lub zamkniętci samochodu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post01 gru 2014, 13:07

Powiedz jak wyglada sytuacja z problemem ktory opisuje powyżej, ja sobie odpuscilem, poczytalem ze wszyscy na to narzekaja a chinczycy rozkladaja rece.
Czyzby naprawili ten blad?
Offline

pipen

Aktywny

  • Posty: 160
  • Rejestracja: 03 lut 2013, 21:22
  • Online: 22d 22h 33m 10s
  • Auto: VW Golf 6 Variant
  • Silnik: 1.6 TDI 105KM
  • Lokalizacja: Lodz

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post01 gru 2014, 13:44

arturro pisze:Powiedz jak wyglada sytuacja z problemem ktory opisuje powyżej, ja sobie odpuscilem, poczytalem ze wszyscy na to narzekaja a chinczycy rozkladaja rece.
Czyzby naprawili ten blad?


Ja u siebie zastosowałem się do informacji, które pisałeś w poście wyżej

Tunel mode - jasne chyba dla kazdego (ja u siebie mam wylaczone poniewaz przy przekrecaniu kluczyka na chwile zapalaly mi sie swiatla)
Funkcja auto-pozycje-auto ustawia czulosc czujnika swiatel pozycyjnych tzn kiedy one maja sie zapalic, nalezy go zaprogramowac noca bo jesli ustawimy je w dzien to pozycje zapala nam sie w dzien (ja u siebie tak mialem).
Funkcja auto-mijania-auto ustawia czulosc kiedy powinny sie zapalic mijania, ja u siebie jutro ustawie nad ranem kiedy bedzie jeszcze szaro.

Gdy było ciemno ustawiłem funkcję auto-mija-auto. Dzisiaj rano gdy była szarówka ponownie użyłem auto-mija-auto. Moduł wydał krótki dziwęki i działa. Jechałe koło godz 11 i włączone były światła do jazdy dziennej. Zobaczę jak będę wychodził z pracy czy włączą się mijania.
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post01 gru 2014, 14:30

O 11 to i u mnie swieca tylko DRL ale okolo godz 8.00 przy obecnej szarowce zapalaja sie mijania, po kilku metrach pozycje (stwierdzic to mozna na innym aucie) a potem w miare jak sie robi jasno zapalaja sie dzienne.
Wrzuce zaraz filmik jak to u mnie wyglada ktory wysylalem do chinczyka, a chinczyk zrobil mi specjalna wersje bez pozycji ale za to wogole nie przelaczaly sie z drl na mijania jesli robilo sie jasno-ciemniej.
Ponizej filmik jaki wysylalem dla chinczyka symulujacy sytuacje ciemno-jasniej-jasno.
Offline

pipen

Aktywny

  • Posty: 160
  • Rejestracja: 03 lut 2013, 21:22
  • Online: 22d 22h 33m 10s
  • Auto: VW Golf 6 Variant
  • Silnik: 1.6 TDI 105KM
  • Lokalizacja: Lodz

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post07 gru 2014, 11:29

Czołem, odkryłem dwa mankamenty
- nie działają spryskiwacze reflektorów przy włączonej funkcji AUTO;
- nie działa funkcja coming leaving home pezy zamykaniu i otwieraniu auta;
Offline
Awatar użytkownika

maartinj

Forumowicz

  • Posty: 562
  • Rejestracja: 06 kwie 2013, 10:42
  • Online: 9d 11h 17m 16s
  • Pochwały: 20
  • Auto: VW
  • Silnik: 2.0 TDI CFGC
  • Lokalizacja: PL

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post07 gru 2014, 18:36

pipen pisze:Czołem, odkryłem dwa mankamenty
- nie działają spryskiwacze reflektorów przy włączonej funkcji AUTO;
- nie działa funkcja coming leaving home pezy zamykaniu i otwieraniu auta;

za 43$ trudno by działały
swoją drogą to instalacja czujnika deszczu + włącznik Auto to koszt możne 200-250zł, więc oszczędność niewielka , a pełna funkcjonalność
Offline

pipen

Aktywny

  • Posty: 160
  • Rejestracja: 03 lut 2013, 21:22
  • Online: 22d 22h 33m 10s
  • Auto: VW Golf 6 Variant
  • Silnik: 1.6 TDI 105KM
  • Lokalizacja: Lodz

Re: Automatyczne światła mijania w Golfie bez funkcji AUTO

Post07 gru 2014, 20:47

maartinj pisze:
pipen pisze:Czołem, odkryłem dwa mankamenty
- nie działają spryskiwacze reflektorów przy włączonej funkcji AUTO;
- nie działa funkcja coming leaving home pezy zamykaniu i otwieraniu auta;

za 43$ trudno by działały
swoją drogą to instalacja czujnika deszczu + włącznik Auto to koszt możne 200-250zł, więc oszczędność niewielka , a pełna funkcjonalność



Chyba więciej bo chyba szyba przednia jest inna i dodatkowo potrzebne jest lusterko samo ściemniające plus inne graty czyli więcej niż 250 pln
Następna

Wróć do Oświetlenie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 4 gości