Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 20:54


Wymiana panelu dotykowego w radiu RCD 510/RNS 510 i inne

Fotoporady, manuale, instrukcje "krok po kroku"

Moderator: BRUNO55

Regulamin forum Instrukcje, foto porady, manuale opisujące krok po kroku co należy wykonać, aby samemu naprawić, zmienić, wymienić, zakodować ...

Uwaga:
  1. Nie prowadzimy tutaj dyskusji, a jedynie prosimy o dodatkowe wyjaśnia lub zamieszczamy własne uwagi, spostrzeżenia o których warto wspomnieć.
  2. Zmiany w instrukcji autor wprowadza bezpośrednio w poście zawierającym instrukcję - nie piszmy postów z informacją co należy zrobić inaczej niż w instrukcji.
  3. Za pomocą nowego postu autor powinien poinformować o wprowadzeniu zmian w instrukcji.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

tberent

Banned

  • Posty: 1869
  • Rejestracja: 20 sie 2015, 13:51
  • Online: 39d 15h 15m 40s
  • Pochwały: 29
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CBCD
  • Lokalizacja: Lodzkie

Wymiana panelu dotykowego w radiu RCD 510/RNS 510 i inne

Post25 paź 2015, 15:15

Witam
Z racji że kupiłem radio z rysą która strasznie mnie wkurzała postanowiłem się jej pozbyć.
Widziałem na forach tutoriale o wymianie całych paneli wierzchnich ale czy jest to sens?
Lubie grzebać w takim czymś więc za sprawę honoru wziąłem sobie naprawę tego bez wymiany (tym bardziej że koszt takiego panelu do RCD510 to pewnie połowa radia)
rysa była taka i dokładnie w miejscu kończenia rozmowy telefonicznej przy wyborze opcji telefonu

Obrazek

Niestety ale Nasze radia posiadają bardzo delikatną wierzchnią warstwę dotykową którą można łatwo uszkodzić przy wyjmowaniu radia chociażby.

Ja kupiłem digitizer na e-bay za jakieś 50 zł zatem tanio za te nerwy ;)

panel
a wyglądał tak

Obrazek

zatem zabieramy się za rozbieranie radia.
Potrzebujemy torx 20 i jakies takie mniejsze ( ja użyłem jakiegoś badziewia z bazaru gdzie bitów takich małych było z 31)
czas to spokojnie 1 godzina

Aby zdjąć panel należy zdjąć górną obudowę (2 śrubki od góry)
Obrazek

i zdejmujemy pokrywę górną

Obrazek

a następnie po obu stronach torx20 po 2 śrubki

Obrazek

i powoli wysuwamy cały panel

Obrazek

który połączony jest z radiem gniazdem krawędziowym i dodatkowo szarą szyną która idzie do czytnika kart pamięci

Obrazek
Obrazek

więc odpinamy gniazdo żeby uwolnić panel od jednostki centralnej

Obrazek

odwracamy go na plecy ( ja później podłożyłem czystą kartkę aby plastiki się nie przytarły)

Obrazek

i zabieramy się za odkręcanie małych śrubek zaznaczonych na foto powyżej
i uzyskujemy taki widok po zdjęciu ramki metalowej

Obrazek

Obrazek

no i aby dostać się głębiej musimy dalej odkręcać

Obrazek

na białych zaczepach zaznaczonych strzałkami trzyma się cała ramka montażowa wyświetlacza
po odkręceniu śrubek proponuje teraz wyjąć z gniazd taśmy. po lewej mamy taśme do ekranu LCD którą aby uwolnić to odchyla się ku górze czarny plastik i delikatnie wysuwa taśme, po prawej mamy NASZĄ taśmę od digitizera gdzie również należy zwolnić zaczep i uchwyt do dołu a następnie łapiąc za górne mocowanie(uchwyt) ściągamy ją do dołu.
powyżej mamy złącze podświetlania.

Obrazek

teraz możemy odczepić panel wierchni od PCB. ja podważałem go delikatnie z każdej strony. niema co się obawiać. jedynie teraz się trzyma na pokrętłach zatem z czuciem można go zdejmować powoli i delikatnie ale stanowczo

Obrazek

teraz ramke możemy odłożyć na bok i zająć się PCB

Obrazek

zwróćcie uwagę na sposób podświetlania klawiszy.banał. można samemu to zrobić lub dać komuś tzn elektronikowi co ma HOT AIR i nam podmieni kolorowe diody LED. podejrzewam że w RNS-ie jest podobnie więc chłopaki kupować columbusa, rozbierać panele i zmieniać podświetlanie a soft zrobi resztę ;)

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

panel wierzchni wygląda tak

Obrazek

teraz musimy zdjąć biały uchwyt na którym jest nasz LCD i reszta. delikatnie podpieramy 4 zaczepy pokazane na zdjęciach wcześniej strzałkami z oznaczeniem X jak to zrobimy to PCB nam odejdzie od białej ramki montażowej

Obrazek

i wygląda tak nasza biała ramka od tyłu

Obrazek

teraz małe porównanie naszego nowego digitizera i oryginału
nadmieniam że panel dotykowy jest naklejony na szkło

Obrazek

strzałką zaznaczyłem miejsca gdzie należy podważyć aby rozczepić LED podświetlania, LCD i digitizer.

poniżej porównanie oryginału i dokupionego digitizera.

Obrazek

Jeszcze w tym momencie możemy sie wycofać

podważamy zaczepy na kolejnych strzałkach

Obrazek

i mamy już rozczłonkowany wyświetlacz.
na górze panel podświetlania LED
po środku nasz wyświetlacz i UWAGA pod żadnym pozorem nie dotykać palcami czy czymkolwiek !!!! który odkładamy gdzieś na bok.
i na dole nasz digitizer z metalową ramką

Obrazek

jeszcze raz ramka ze starym i nowym dla porównania

Obrazek

i zabieramy się za rozdzielenie panelu dotykowego od ramki
ja robiłem to jak na zdjęciu. ramka jest metalowa a klej to raczej taśma dwustronna zatem ostrożnie można to rozdzielać.

Obrazek

a tutaj mamy efekt i ramkę z klejem

Obrazek

jak i sam uwolniony porysowany digitizer

Obrazek

i jeszcze raz oryginał i nowy

Obrazek

zatem zabieramy się za czyszczenie metalowej ramki z kleju, jest tak lekko że można to ribić palcami a gdzie będzie problem to ja użyłem mojej pani zmywacza do paznokci, pomógł zdjąc klej i odtłuścił powierzchnie.

Obrazek

i zaczynamy montaż , na razie lekka przymiarka

Obrazek

na wszelki otłuszczamy jeszcze raz, czekamy na odparowanie zmywacza i ściągamy folie z nowego panelu. przykładamy do ramki

Obrazek

teraz również staramy sie aby nie dotykac tej warstwy która będzie przy LCD gdyż jakieś paprochu lub palce które tu się dostana później będą nas doprowadzać do szału. dociskamy z każdej strony po wycentrowaniu

Obrazek

a efekt mamy taki

Obrazek

teraz składamy wszystko do "kupy".
Aby uniknąć dostania się pomiędzy digitizer i LCD jakichś paprochów poszedłem do łazienki, wilgoć mimo że mała powoduje że mniej kurzy tam unosi sie w powietrzu. proponuje także tak zrobić.

teraz składamy wszystko po kolei, równo zakładamy ramke białą z podświetlaniem i LCD na nasz digitizer pamiętając aby wszystkie zaczepy znalazły sie na miejscu

Obrazek
Obrazek

pamiętamy że pod czarną osłoną również są

Obrazek

a tak wygląda zapięty panel
Obrazek
Obrazek

jak pisałem wcześniej warto zadbać o brak okazji do nowych rys zatem ja użyłem foli transportowej z nowego panelu na podłoże

Obrazek

już założony na PCB - podpinamy wszystkie wtyczki

Obrazek

należy pamiętać że teraz trzeba zdjąć folie ze strony wierzchniej. ja lekko ją przyciąłem i założyłem po założeniu panelu plastikowego (lepiej żeby nic się nie stało przy zakładaniu radia :roll:

Obrazek

i panel na radiu

Obrazek

tak wiem jestem mistrzem przyklejania foli ochronnych :lol:

po założeniu na auto można to coś zdjąć
docelowo poszukam jakiejś folii z tabletu i dotnę do radia.


Pochwały przyznane za posta: 4
Offline
Awatar użytkownika

tberent

Banned

  • Posty: 1869
  • Rejestracja: 20 sie 2015, 13:51
  • Online: 39d 15h 15m 40s
  • Pochwały: 29
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CBCD
  • Lokalizacja: Lodzkie

Re: Wymiana panelu dotykowego w radiu RCD 510/RNS 510 i inne

Post25 paź 2015, 16:28

Pacjent żyje i nawet jakby ostrość się poprawiła :)


Obrazek

Wróć do MK6

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości