Dzisiaj jest 24 maja 2018, 10:41


jak nie stracić prawka na podstawie decyzji administracyjnej

Regulamin forum Ubezpieczenie AC / OC, odszkodowania, procedury i porady prawne.

Pamiętaj:
 1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
 2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
 3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
 4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
 5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
 • Autor
 • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

shark__

Gadatliwy

 • Posty: 269
 • Rejestracja: 22 paź 2012, 09:54
 • Online: 5d 8h 22m 46s
 • Pochwały: 6
 • Auto: VW Golf 6
 • Silnik: 1.4 TSI 122KM
 • Lokalizacja: Piekary Slaskie

jak nie stracić prawka na podstawie decyzji administracyjnej

Post26 lut 2016, 15:37

Jakby celowo Gazeta Prawna poinformowała o sprawie w sposób zawiły, iż niemal tylko prawnik lub zainteresowany mocno interpretacją prawa zrozumie o co chodzi.
Tekst ustawy na stronie Sejmu jest:
http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/2169_u.htm
Art. 7 stanowi:
1. Do dnia 3 stycznia 2016 r.: (później znowelizowane na - do 31 grudnia 2016)
2) podstawą wydania decyzji, o której mowa w art. 102 [ustawy o kierujących pojazdami] ust. 1 pkt 4 i 5 oraz art. 103 ust. 1 pkt 5 ustawy wymienionej w art. 5 [czyli ustawy o kierujących pojazdami], jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 [ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym] ust. 1 pkt 1a ustawy wymienionej w art. 4 [czyli ustawy - Prawo o ruchu drogowym];

w art. 102 ustawy [ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami]:
1. Starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku gdy:
„4) kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;
5) kierujący pojazdem silnikowym przewozi osoby w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym [….. itd.]”

Co to oznacza, iż starosta do dnia 31 grudnia 2016 wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy kierującemu pojazdem, któremu podmiot uprawniony do kontroli prędkości zarzucił (nawet bez dowodów), że przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym (lub przewoził pasażerów w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym.... itd.).
JEDNAK PODSTAWĄ a więc warunkiem koniecznym jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym czyli zatrzymania prawa jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na: kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym lub przewożeniu osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym (….. itd).

JEŚLI NIE MAMY PRAWA JAZDY to należy zaparkować samochód nie na środku jezdni lub obszarze wyłączonym z ruchu, gdzie nas gonił nieoznakowany pojazd tylko zjechać na dozwolone pobocze, parking sklepu, MOP na autostradzie, itd. aby uniknąć odholowania pojazdu, chyba, że mamy w aucie II osobę z prawem, wtedy nie ma to znaczenia.
Teraz jeśli nie mamy prawa jazdy to policjant nie odbierze nam prawa jazdy za pokwitowaniem w przypadku ujawnienia czynu polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym GDYŻ NIE MAMY PRZY SOBIE PRAWA JAZDY. Na wszelkie pytania o prawo jazdy prócz „nie mam przy sobie ani w pojeździe” należy odpowiadać „jako obwiniony odmawiam składania wyjaśnień”. (nauczmy się, iż jesteśmy zobowiązani podać tylko miejsce zamieszkania, miejsce pracy, obywatelstwo, zawód i wykształcenie, zgodnie z art. 65 kodeksu wykroczeń, CAŁA RESZTA TO CWANIACZENIE POLICJANTA, na które należy odpowiadać „jako obwiniony nie odpowiadam na pytania”).
Nie dać się nabrać na cwaniaczenie policjanta, iż nie jesteśmy obwinieni, gdyż jak nas zatrzymał to podał przyczynę kontroli, jak nie to należy zapytać przed sięgnięciem do portfela, co jest przyczyną kontroli, gdyż policjant jest zobowiązany to podać nawet bez zapytania. A jak nie mam prawa jazdy to już jesteśmy obwinieni automatycznie o brak prawa jazdy, mandat 50 zł brak punktów - zgodnie z taryfikatorem. UWAGA, prawo jazdy PRZENIEŚĆ Z PORTFLEA w inne miejsce już teraz żeby policjant go nie dostrzegł!
Wracając, policjant nie zabierze nam prawa jazdy za pokwitowaniem GDYŻ NIE MAMY PRZY SOBIE PRAWA JAZDY, cwany może i wyśle do starostwa wniosek o zatrzymanie, jeśli dostaniemy list z starostwa o zwrot prawa jazdy należy złożyć skargę w starostwie na urzędnika, ze względu na działanie niezgodne z prawem i wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec urzędnika.
Przypominamy im, że decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy do dnia 31 grudnia 2016 w związku z rzekomą, nieudowodnioną prędkością większą niż 50 km/h na obszarze zabudowanym można wydać tylko w sytuacji, gdy jest informacja o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo o ruchu drogowym, a w niniejszej sytuacji nie ma takiej informacji, gdyż nie miałem/am przy sobie prawa jazdy i nie zostało ono zatrzymane.

TYM SPOSOBEM policjant nie odbierze nam nigdy prawa jazdy nawet jeśli zmierzy iskrą 1 samolot i wyjdzie mu obojętnie czy przekroczyliśmy o ponad 50 czy ponad 150 km/h dozwoloną w obszarze zabudowanym prędkość. Może też robić nieoznakowanym pojazdem dowolne najazdy na nasz tył i dowolnie fabrykować naszą prędkość. Do 31 grudnia 2016. Bez obaw. Nie odbierze.
A jeśli nie odbierze to żaden urzędnik nie może wydać decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Hoc excludo! Wykluczone!


Cytaty z prasy (fragmenty)
„Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o pijanych kierowcach podstawą wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące jest informacja o zatrzymaniu dokumentu na drodze. „
„Decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym wolno wydać tylko w sytuacji, gdy dokument zostanie odebrany na drodze. Tak prawnicy interpretują niejasne przepisy.”
„Art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o pijanych kierowcach, podstawą do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące jest informacja o zatrzymaniu dokumentu na drodze. Jeśli dokument został zatrzymany na podstawie zdjęcia z fotoradaru, starostwo nie powinno wydawać decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.

Kłopotliwe przepisy przejściowe pierwotnie miały obowiązywać tylko do 3 stycznia 2016 roku, jednak nowelizacja z grudnia 2015 r. (Dz.U. poz. 2183) przedłużyła ten termin do 31 grudnia 2016 roku. „
„Każda decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku, gdy dokument nie został odebrany na drodze, daje prawo do dochodzenia odszkodowań. „
„Określenie szkody w rozumieniu art. 361 par. 2 k.c. obejmuje zarówno utracone korzyści, jak i poniesione straty.” „Drugą drogą do uzyskania zadośćuczynienia może być argumentacja oparta na swoistej krzywdzie. Podstawę do niej daje z art. 448 k.c.”
ObrazekObrazek
Offline
Awatar użytkownika

Baster

VIP

 • Posty: 1220
 • Rejestracja: 07 kwie 2013, 14:15
 • Lokalizacja: RIMBO SZWECJA
 • Online: 90d 3h 10m 27s
 • Pochwały: 19
 • Auto: VW Golf 6 +TOUAREG
 • Silnik: 2.0 CBB GTD + 4.2 V8
 • Lokalizacja: SZWECJA

Re: jak nie stracić prawka na podstawie decyzji administracy

Post27 lut 2016, 18:49

Ciekawe.
Baster
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

 • Posty: 2227
 • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
 • Lokalizacja: Katowice
 • Online: 189d 1h 14m 24s
 • Pochwały: 63
 • Auto: VW Golf 6
 • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
 • Lokalizacja: katowice

Re: jak nie stracić prawka na podstawie decyzji administracy

Post27 lut 2016, 19:26

Popieram jest to ciekawe :D dowodu rejestracyjnego nie wożę ze sobą to powiedzieć że nie ma się prawka żaden problem...
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Offline

haka21

Aktywny

 • Posty: 160
 • Rejestracja: 16 lis 2014, 17:30
 • Online: 16d 18h 41m 44s
 • Pochwały: 10
 • Auto: Golf6
 • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122km
 • Lokalizacja: Silesia Stela

Re: jak nie stracić prawka na podstawie decyzji administracy

Post27 lut 2016, 19:59

1. Proponuję nie podniecać się za bardzo.
2. Świadome wprowadzanie w błąd uprawnionego funkcjonariusza, utrudnianie interwencji , poświadczanie nieprawdy , nie wykonywanie wiążących poleceń - to jest dopiero kosztowne "cwaniaczenie".

3.Sprawca wykroczenia nie jest obwinionym do czasu skierowania wniosku do sądu o ukaranie, więc gadaniem o odmowie wyjaśnień bo funkcjusz "cwaniaczy" załatwiamy sobie rzeczony wniosek i faktycznie staniemy się obwinionym. (zgodnie ze sztuką ocenia stosunek do wykroczenia i interweniujących)
4.Jeżeli ktoś zaskoczy za późno to jeżeli "pan władza" będzie miał dobry humor załatwi nam na drodze ekspres w postaci mandatu nie tańszy niż 500PLN. Jak się nie uda to w sądzie będzie dużo drożej .

5.Z doświadczenia wiem , że gdy kontrolowany chojrakuje, to "oni" nie odpuszczą nawet i zwłaszcza mundurowym.
6. Czy naprawdę wierzycie , że zachowa prawo jazdy bo powie "nie mam" . ?
7. Jest możliwy taki wariant , pod warunkiem, że obaj funkcjonariusze w patrolu mają łącznie służby tyle co wafelek przydatności do spożycia.

Wróć do Ubezpieczenia i porady prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość