Dzisiaj jest 25 kwie 2024, 13:34


Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Moderator: BRUNO55

Regulamin forum Wygląd, rodzaj, rozstawy, szerokości, ET, dobór wzoru i koloru felgi, opony, dystanse itp.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 26m 3s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post02 sty 2013, 08:10

Tu rozmawiamy o ciśnieniu w oponach zimowych podając w naszych samochodach podając model samochodu oraz wymiary opon, opcjonalnie inne szczegóły

Jakie macie ciśnienie w oponach na zimę?
Ostatnio zmieniony 29 maja 2013, 07:59 przez Almighty, łącznie zmieniany 1 raz
Powód: "zuniwersalniłem" temat ;)
My TSI
Offline

Kozo

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
  • Online: 4d 14h 20m 3s
  • Pochwały: 4

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post02 sty 2013, 13:08

takie jak w lecie -> wlepa na klapce mówi 2,3 ("zimne koła'') więc jak nabijam na stacji to zawsze 2,5 (0,2 to dokładna różnica ciśnienia przy rozgrzanym kole).
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post02 sty 2013, 21:19

2.3
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

  • Posty: 2398
  • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
  • Lokalizacja: Katowice
  • Online: 190d 15h 44m 38s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
  • Lokalizacja: katowice

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post02 sty 2013, 23:02

Na vlepce jest informacja że ma być 2,5 ja pompuje na zimno na 2,6-2,7.
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Offline

Kozo

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
  • Online: 4d 14h 20m 3s
  • Pochwały: 4

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 06:09

marmi pisze:Na vlepce jest informacja że ma być 2,5 ja pompuje na zimno na 2,6-2,7.


czyli jeździsz prawie na 3 barach ??! no to współczuje amortyzatorom i innym elementom zawieszenia...
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 26m 3s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 14:10

No właśnie stąd moje pytanie o ciśnienie opon w zimie.
Czytałem opinie że w zimę szczególnie gdy temp. zew. jest poniżej zera a szczególnie jak w okolicach -15 to powinno się zwiększyć ciśnienie o mniej więcej 0,2 bara w stosunku do zaleceń producenta (średnia wyliczona na podstawie wahań temperatury w naszym klimacie)

A tu jeszcze taka ciekawostka:
Jak zimne powietrze wpływa na ciśnienie w oponach?
20°C - 2.0
0°C - 1.8
-10°C - 1.7
-20°C - 1.5


Ja swoje zimówki nabijałem przy temp. około 15°C, o ile dobrze pamiętam do 2,4 bara. Teraz za bardzo nie mam dostępu do sensownego manometru aby sprawdzić (bo te oba co mam, mają rozstrzał o 0,5 bara), a te na stacjach też potrafią kosmosy pokazać, podczas gdy różnicą o 10% jak to piszą w różnych artykułach "robi różnicę" ;)
My TSI
Offline

Kozo

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
  • Online: 4d 14h 20m 3s
  • Pochwały: 4

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 14:15

kakaruto pisze:No właśnie stąd moje pytanie o ciśnienie opon w zimie.
Czytałem opinie że w zimę szczególnie gdy temp. zew. jest poniżej zera a szczególnie jak w okolicach -15 to powinno się zwiększyć ciśnienie o mniej więcej 0,2 bara w stosunku do zaleceń producenta (średnia wyliczona na podstawie wahań temperatury w naszym klimacie)

A tu jeszcze taka ciekawostka:
Jak zimne powietrze wpływa na ciśnienie w oponach?
20°C - 2.0
0°C - 1.8
-10°C - 1.7
-20°C - 1.5


Ja swoje zimówki nabijałem przy temp. około 15°C, o ile dobrze pamiętam do 2,4 bara. Teraz za bardzo nie mam dostępu do sensownego manometru aby sprawdzić (bo te oba co mam, mają rozstrzał o 0,5 bara), a te na stacjach też potrafią kosmosy pokazać, podczas gdy różnicą o 10% jak to piszą w różnych artykułach "robi różnicę" ;)


wszystko to co piszesz to prawda....jeśli w lecie masz różnicę 0,2 na zimnym a rozgrzanym to sobie wyobraź co się dzieje jak miałeś +15 a będzie -15??! ja zainteresowałem się tym tematem jak 2 lata temu przy -12 zwariował mi w golfie czujnik ciśnienia tak z dnia na dzień jak gwałtownie spadła temperatura - brakowało 0,8 bara ! jak spada drastycznie temperatura trzeba sprawdzić i uzpełnić ciśnienie...mam w domu porządny manometr i kiedyś sprawdzałem nim pomiar urządzenia na stacji i było wszystko ok. - jeżdzę na stację gdzie jest elektroniczne ustawianie ciśnienia i jest zawsze ok.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 26m 3s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 16:10

Mnie temat zainteresował jak auto mi ostatnio zaczęło pływać przy dużej prędkości oraz dziwne wirbacje łapało przy ok. 160 które znikały przy ok. 170-180. Przy czym pływanie mogę usprawiedliwić bardzo mocnym wiatrem ale wirbacji już nie.
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

  • Posty: 2398
  • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
  • Lokalizacja: Katowice
  • Online: 190d 15h 44m 38s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
  • Lokalizacja: katowice

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 17:21

Kozo pisze:czyli jeździsz prawie na 3 barach ??! no to współczuje amortyzatorom i innym elementom zawieszenia...
ciekawe co według ciebie ma się dziac zawieszeniu i amortyzatorom....

O zawsze mam takie ciśnienie a nawet wyższe, na letnich oponkach mam ciśnienie prawie 3,2...
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Offline

Kozo

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
  • Online: 4d 14h 20m 3s
  • Pochwały: 4

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 18:05

marmi pisze:
Kozo pisze:czyli jeździsz prawie na 3 barach ??! no to współczuje amortyzatorom i innym elementom zawieszenia...
ciekawe co według ciebie ma się dziac zawieszeniu i amortyzatorom....

O zawsze mam takie ciśnienie a nawet wyższe, na letnich oponkach mam ciśnienie prawie 3,2...


nie, nic się nie dzieje...po prostu nie kupuję używanych samochodów ;)

opona ma pełnić rolę amortyzatora i odciążać poszczególne elementy zawieszenia, jak się ugina opona przy 3,2 ? to tak jakbyś jeździł na samych felgach :)

jeśli producent WYLICZYŁ że ma być 2,3 to dlaczego jesteś mądrzejszy i pompujesz na 3,2 :shock:
Offline

Beskid

Aktywny

  • Posty: 107
  • Rejestracja: 18 sie 2012, 13:29
  • Online: 16h 30m 15s
  • Pochwały: 4
  • Auto: VW Golf 6 Highline
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Sadecczyzna

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 18:31

marmi pisze:O zawsze mam takie ciśnienie a nawet wyższe, na letnich oponkach mam ciśnienie prawie 3,2...

Już wiem dlaczego diesle tak mało palą :tongue:
Według mnie należy stosować się do zaleceń producenta. Wytyczne te są pewnym kompromisem pomiędzy komfortem podróżowania, bezpieczeństwem, a zużyciem paliwa oraz ogumienia.
Najważniejszym czynnikiem doboru ciśnienia powinno być obciążenie samochodu oraz warunki w których będzie używany. Jeżdżąc po autostradach faktycznie warto mieć wyższe ciśnienie, z kolei jeśli ktoś podróżuje po kiepskich, dziurawych drogach zbyt wysokie ciśnienie pogorszy komfort jazdy oraz może przyczynić się do uszkodzeń zawieszenia. Mimo wszystko wpadnięcie w wyrwę w jezdni oponą o ciśnieniu 2.0 i 3.0 to ogromna różnica dla felgi i zawiasu.
Ja głównie jeżdżę sam, dlatego w oponach zimowych obecnie mam 2.1 (sprawdzałem przy temperaturze ok. 0). Pewnie gdybym podróżował głównie pa autostradzie dobiłbym z 0,3, ale nie więcej. Z tego co pamiętam to dla silnika 1.4 wartość 2.3 to komplet pasażerów i bagaże. Trzeba pamiętać, że zimówki (mam tu na myśli np. UG8) nie nadają się do szybkiej jazdy ze względu na budowę i skład mieszanki. Moje zimówki mają indeks prędkości 190 a letnie 240 i to czuć, opona bardziej się "kładzie" na zakrętach.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 26m 3s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 20:23

Kozo pisze:opona ma pełnić rolę amortyzatora i odciążać poszczególne elementy zawieszenia, jak się ugina opona przy 3,2 ? to tak jakbyś jeździł na samych felgach :)

Kilka dni temu nabiłem sobie dużo do opon w rowerze, licznik na stacji pokazywał chyba 4 (ciemno było i mało widziałem), ale fakt faktem na pewno przesadziłem. Na prostej nie wiedziałem że tym rowerem da się tak szybko takie prędkości osiągnąć ale zakręty to o włos od uślizgu wchodzą, a krawężnik i inne wyboje to aż na zębach czuć :lol:

Beskid pisze:Już wiem dlaczego diesle tak mało palą :tongue:

nie to żebym był dieslem ale na nabitych pod korek kołach w rowerze też się mniej męczę ;)

Beskid pisze:Z tego co pamiętam to dla silnika 1.4 wartość 2.3 to komplet pasażerów i bagaże.

Jeżeli ja się nie mylę to u mnie na klapce od wlewu przy pełnym załadowaniu sugerowane jest 2.5 bara

Beskid pisze:Trzeba pamiętać, że zimówki (mam tu na myśli np. UG8) nie nadają się do szybkiej jazdy ze względu na budowę i skład mieszanki. Moje zimówki mają indeks prędkości 190

Nie mówię że zimówki są do pobijania rekordów prędkości ale o ile też się nie mylę (jutro jak nie zapomnę to sprawdzę), to moje UG8 mają indeks do 210 kmh i między innymi na ten parametr patrzyłem wybierając opony - bo przecież większość zimy jednak nie jeżdżę po śniegu, wodzie czy innej śliskiej nawierzchni 8-)
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

  • Posty: 2398
  • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
  • Lokalizacja: Katowice
  • Online: 190d 15h 44m 38s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
  • Lokalizacja: katowice

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post03 sty 2013, 23:48

Beskid pisze:Trzeba pamiętać, że zimówki (mam tu na myśli np. UG8) nie nadają się do szybkiej jazdy ze względu na budowę i skład mieszanki. Moje zimówki mają indeks prędkości 190 a letnie 240 i to czuć, opona bardziej się "kładzie" na zakrętach.
Ug 8 sa sprzedawane z różnymi indeksami prędkości...
Ja mam zimówki na 210km..

kakaruto pisze:u mnie na klapce od wlewu przy pełnym załadowaniu sugerowane jest 2.5 bara
przy dieslu bez obciązenia jest 2,5, przy pełnym 3,0...

Kozo pisze:jeśli producent WYLICZYŁ że ma być 2,3 to dlaczego jesteś mądrzejszy i pompujesz na 3,2 :shock:
Pamiętaj że to wyliczenie jest dla standardowych opon i felg założonych na aucie, spróbuj niski profil przy szerokiej feldze napompować na identyczne ciśnienie to zrozumiesz czemu jeżdżę na innym cisnieniu...

Kozo pisze:nie, nic się nie dzieje...po prostu nie kupuję używanych samochodów ;)
opona ma pełnić rolę amortyzatora i odciążać poszczególne elementy zawieszenia, jak się ugina opona przy 3,2 ? to tak jakbyś jeździł na samych felgach :)
nie to nie tak jakbyś jeździł na felgach, po drugie zrobiłem poprzednim autem przez 4 lata 270tyś i nic z zawieszeniem nie robiłem...
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Offline

Kozo

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
  • Online: 4d 14h 20m 3s
  • Pochwały: 4

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post04 sty 2013, 08:53

marmi pisze:
Beskid pisze:Trzeba pamiętać, że zimówki (mam tu na myśli np. UG8) nie nadają się do szybkiej jazdy ze względu na budowę i skład mieszanki. Moje zimówki mają indeks prędkości 190 a letnie 240 i to czuć, opona bardziej się "kładzie" na zakrętach.
Ug 8 sa sprzedawane z różnymi indeksami prędkości...
Ja mam zimówki na 210km..

kakaruto pisze:u mnie na klapce od wlewu przy pełnym załadowaniu sugerowane jest 2.5 bara
przy dieslu bez obciązenia jest 2,5, przy pełnym 3,0...

Kozo pisze:jeśli producent WYLICZYŁ że ma być 2,3 to dlo aczego jesteś mądrzejszy i pompujesz na 3,2 :shock:
Pamiętaj że to wyliczenie jest dla standardowych opon i felg założonych na aucie, spróbuj niski profil przy szerokiej feldze napompować na identyczne ciśnienie to zrozumiesz czemu jeżdżę na innym cisnieniu...


no to Cię zdziwię ale ja mam fabrycznie 18" i mam 2,3 na naklejce i co mówi Twoja teoria w tym przypadku ? :)

i właśnie jeżdzę na 2,3 na zimno i jest wszystko ok
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

  • Posty: 2398
  • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
  • Lokalizacja: Katowice
  • Online: 190d 15h 44m 38s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
  • Lokalizacja: katowice

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post04 sty 2013, 11:42

Powtarzam że nie mówię o fabrycznych kompletach, ja miałem w dwóch autach felgi 7,5 na oponie 195/45 i jazda na fabrycznych wartościach kończyła się wymianą opon...

Zresztą każdy jeździ na ciśnieniu jakie uzna za dobre, nie lubią jak opona rozpłaszcza mi się na zakręcie i przy mocnym hamowaniu na asfalcie, a teoria że niszczysz zawieszenie wyższym ciśnieniem jest bzdurna...
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 26m 3s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post04 sty 2013, 12:40

U mnie (TSI 118kW) takie producent zaleca ciśnienie. Czyli nie jak wcześniej pisałem 2,5 bara przy pełnym obciążeniu a 2,5 przód i 3,0 tył.

Obrazek

Reasumując, przy średniej temp. zew. około 0'C (+-5'C) oraz powyższych zaleceniach producenta, "zimne" zimówki powinny mieć coś w okolicy 2,5 bara?
My TSI
Offline

Kozo

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
  • Online: 4d 14h 20m 3s
  • Pochwały: 4

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post04 sty 2013, 15:48

zimne koła powinny mieć dokładnie tak jak jest napisane czyli 2,3 -> przy rozgrzanych kołach jak uzupełniasz "w trasie" dodajesz o 0,2 więcej bo gdy koła ostygną wróci z powrotem do 2,3
Offline
Awatar użytkownika

benchmark

Aktywny

  • Posty: 161
  • Rejestracja: 14 lis 2012, 16:46
  • Online: 5h 23m 50s
  • Auto: Gofr Mark 6
  • Silnik: 14TSI122

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post04 sty 2013, 15:49

195/65 R15 BF Goodrich G-force Winter ciśnienie przód-tył 2.2-2.3 bar.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 26m 3s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post04 sty 2013, 16:12

Kozo pisze:zimne koła powinny mieć dokładnie tak jak jest napisane czyli 2,3 -> przy rozgrzanych kołach jak uzupełniasz "w trasie" dodajesz o 0,2 więcej bo gdy koła ostygną wróci z powrotem do 2,3


tak tak, masz racje, coś pokręciłem i głupoty popisałem powyżej (chyba zakładałem że nabije przy 0'C a będę jeździł przy -15'C ;))
My TSI
Offline

Beskid

Aktywny

  • Posty: 107
  • Rejestracja: 18 sie 2012, 13:29
  • Online: 16h 30m 15s
  • Pochwały: 4
  • Auto: VW Golf 6 Highline
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Sadecczyzna

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post04 sty 2013, 16:30

Przy najbliższej okazji sprawdzę jakie mam wartości na wlewie paliwa, ale wydaję mi się, że 2.0 (nieobciążony). Powiem szczerze, że różnica ciśnienia 0.3 pomiędzy 1.4 122 KM a 160 KM jest dla mnie troszkę dziwna. Rozumiem, że mocniejsza wersja waży kilka kilo więcej, ale że to aż tak przekłada się na ciśnienie :o
kakaruto pisze:"zimne" zimówki powinny mieć coś w okolicy 2,5 bara?

Pojecie zimne nie jest precyzyjne. Czy zimne koło to takie, które ma 15 stopni czy -15? Jak wynika z wcześniejszych informacji spadek temperatury o parę stopni znacząco przekłada się na obniżenie ciśnienia.
Ja rozumiem to tak. Załóżmy, że producent zaleca ciśnienie 2.3. Samochód stoi w garażu (10 stopni). Przed rozpoczęciem jazdy mierzę i ewentualnie koryguje ciśnienie do wartości 2.3. Jadę do pracy. Auto stoi cały dzień na mrozie -10. Po zakończeniu pracy dobijam cisnienie do 2.3 i jadę do domu. następnego dnia rano spuszczam powietrze do 2.3 :mrgreen:
Osobiście nie znam nikogo kto tak robi, ale może warto :banghead:
Offline
Awatar użytkownika

benchmark

Aktywny

  • Posty: 161
  • Rejestracja: 14 lis 2012, 16:46
  • Online: 5h 23m 50s
  • Auto: Gofr Mark 6
  • Silnik: 14TSI122

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post04 sty 2013, 18:04

Tak, 14TSI122 mają na nie obciążonym aucie 2.0 P i T. Z tego, co pamiętam.
Offline

Beskid

Aktywny

  • Posty: 107
  • Rejestracja: 18 sie 2012, 13:29
  • Online: 16h 30m 15s
  • Pochwały: 4
  • Auto: VW Golf 6 Highline
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Sadecczyzna

Re: Jakie ciśnienie w oponach na zimę

Post05 sty 2013, 13:44

Informacja dotycząca ciśnienia w wersji 1.4 TSI 122 KM
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Wróć do Opony i felgi

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości