Dzisiaj jest 18 kwie 2024, 18:03


Opinie o kosmetykach samochodowych

Mycie, czyszczenie, polerowanie lub innego rodzaju odświrlanie naszych samochodów
Regulamin forum Korekta lakieru, polerowanie, konserwacje, mycie, pranie , woski, płyny, glinki i inne kosmetyki samochodowe oraz zasady i sposobu utrzymania naszych samochodów w nienagannym stanie.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Opinie o kosmetykach samochodowych

Post18 wrz 2012, 07:42

W tym temacie zamieszczamy nasze prywatne opinie o konkretnych kosmetykach samochodowych, najlepiej jeżeli takowe wynikają z własnych doświadczeń.

Proponuje aby w tytule zamieszczać nazwę kosmetyku o którym będzie się pisało
W treści postu - jeszcze raz powtórzyć tytuł, dodać treść opinii i zamieścić fotkę lub link do fotki - aby wizualnie wiadomo było o jakim środku opowiadamy.
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste 311g

Post18 wrz 2012, 08:03

Meguiars NXT Generation Tech Wax 2.0 Paste 311g

Obrazek

Jako że to mój pierwszy wosk, tak więc moje doświadczenie w tym temacie jest niewielkie, ale swoje spostrzeżenia mam.
Tak więc:

Plusy:
- zgodnie z zapewnieniem sprzedawcy wosk rozprowadza się bardzo łatwo (przy zakupie wielokrotnie powtarzałem że jestem pre-beginner w temacie czystości auta :D )
- jest dość wydajny - tak mi się przynajmniej wydaje bo do tej pory woskowałem ze 2-3 razy cały auto i ze 2-3 razy tylko przednią maskę i zostało mi go ok 3/4 puszki.
- dość przyjemny zapach - w każdym razie nie drażni podczas woskowania.
- po woskowaniu czarny kolor nabiera głębi, a woda przepięknie korpelkuje :bigok: - tylko po takich testach zaś trzeba wycierać aby przynajmniej przez chwilę nacieszyć się idealną czernią.

Minusy:
- przy próbie zawoskowania większej powierzchni potrafi przyschnąć tak więc nie można być zbyt zachłannym, woskować i polerować po kawałku :nono: .
- nie jest zbyt trwały - myślę że największa efektywność to około 1 miesiąc - po 3 jeszcze kropelkuje ale to już nie jest to samo co po miesiącu :cry: .
- głębia koloru mam wrażenie że nie trwa dłużej niż 1 miesiąc - ale może temu że auto się kurzy i trzeba by je regularnie płukać co mi się jednak nie przytrafia :despair:
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Poorboy's Natural Look Dressing - środek do wewnętrznych two

Post12 paź 2012, 10:01

Poorboy's Natural Look Dressing - środek do wewnętrznych tworzyw 473ml
Obrazek

Jako że to mój pierwszy środek do kokpitu, tak więc moje doświadczenie w tym temacie jest niewielkie, ale swoje spostrzeżenia mam ;).

Tak więc:

Plusy:
- bardzo łatwo się go stosuje - albo "trysnąć" bezpośrednio na kokpit albo na mikrofibre i rozetrzeć po kokpicie
- bardzo wydajny - już kilka razy stosowałem i to właściwe na każdy element do tego przeznaczony (tworzywa, gumy itp) i raz nawet na opony i pozostało go ponad 2/3
- najważniejsze - świetny efekt po zaaplikowaniu - lepiej niż jak odebrałem auto z salonu - idealna matowa czerń (o taką prosiłem 8-) )


Minusy:
- zapach - niby przyjemny ale na dłuższą metę zaczyna delikatnie drażnić, na szczęście intensywny jest tylko podczas aplikowania potem już dużo dużo mniej
- śliski - chodź ciężko to nazwać wadą ale jak sobie tym dywaniki gumowe "popryskałem" to potem było można się wywrócić przy wsiadaniu ;)

Uwagi:
Ponoć posiada filtr UV który chroni tworzywa - ale w to to mogę jedynie wierzyć, bo raczej tego nie zweryfikuje, gdyż następny środek do kokpitu będzie inny, nie dla tego że ten nie jest zły (bo nie jest) tylko z ciekawości jak zadziała inny ;)
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

marrcin

Stały Bywalec

  • Posty: 322
  • Rejestracja: 10 maja 2012, 23:13
  • Online: 29d 8h 38m 48s
  • Pochwały: 6
  • Auto: VW GOLF VI
  • Silnik: 1.4TSI 122KM CAXA
  • Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post12 paź 2012, 15:55

Czy to zapach podobny do marcepana ? Pytam bo coś mi pokazywał w sklepie i właśnie tak pachniał jak marcepan i tej samej firmy, tylko nie miał tych mniejszych opakowań.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Odp: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post12 paź 2012, 16:24

A nie wiem, może I marcepan. Właściwie to nie wiem (nie pamiętam) jak marcepan pachnie.
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

marrcin

Stały Bywalec

  • Posty: 322
  • Rejestracja: 10 maja 2012, 23:13
  • Online: 29d 8h 38m 48s
  • Pochwały: 6
  • Auto: VW GOLF VI
  • Silnik: 1.4TSI 122KM CAXA
  • Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post13 paź 2012, 11:42

Używam tych środków i mogę z czystym sumieniem polecić :

do szyb nie ma nic lepszego, nawet kupiłem drugi dla żony do domu do okien , luster.
meguiars-perfect-clarity-glass-cleaner-lg.jpg


do zewnętrznych plastików :
IMG_6568.JPG


do opon, butelka może nie za ładna ale środek skuteczny:
nielsen-brillance-1l.jpg


i jeden z moich ulubionych środków po myciu, nadaję piękny połysk szczególnie na czarnym kolorze, antystatyczny, i super pachnie!
fk_425_sample(1).jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post13 paź 2012, 14:04

marrcin pisze:do zewnętrznych plastików
Obrazek

Możesz coś więcej na temat tego środka napisać - na stronie mrclenera nie ma żadnego opisu


marrcin pisze:i jeden z moich ulubionych środków po myciu, nadaję piękny połysk szczególnie na czarnym kolorze, antystatyczny, i super pachnie!
Obrazek
Jak rozumiem to tuż po umyciu dajesz ten środek. A jak on się ma do wosku, nie gryzie się ?
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

marrcin

Stały Bywalec

  • Posty: 322
  • Rejestracja: 10 maja 2012, 23:13
  • Online: 29d 8h 38m 48s
  • Pochwały: 6
  • Auto: VW GOLF VI
  • Silnik: 1.4TSI 122KM CAXA
  • Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post13 paź 2012, 15:26

Ten FK 425 stosuje już na sam koniec po umyciu, osuszeniu. Nie gryzie się z woskiem Megsa Ultimate który mam obecnie a teraz bedę woskował na zimę Colli 476s i też do niego będzie OK, zasięgałem porad na forum.kosmetykaaut.pl :)
Stosuje go na przemian z Meguiar's Gold Class Carnauba Premium Quik Wax tzn. 3 x FK425 1x ten wosk w spreju ( nie mylić z tym podstawowym woskiem Meguiars Ultimate)

Natomiast ten do plastików FK317 fajnie odświeża plastiki , nie tak jak te "Plaki"itp na wysoki połysk, pozostawia na plastikach taką warstewkę ochronną która fajnie kropelkuje.

FINISH KARE 317 Exterior Black Trim Restorer został stworzony, by zabezpieczyć plastikowe, winylowe i gumowe elementy zewnętrzne przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, odżywia, nabłyszcza i lekko przyciemnia, maskując w ten sposób defekty spowodowane upływem czasu. Jest bardzo trwały, dostarcza bogatego, satynowego wykończenia, i co najważniejsze nie spłynie pod wpływem wody, jak większość słabej jakości dressingów. Zawiera filtry UV chroniące tworzywo przed blaknięciem.



Sposób użycia:

Niewielką ilość produktu nanieść na aplikator.

Rozprowadzić produkt równomiernie na powierzchni.

Jeśli jest taka potrzeba, wytrzeć nadmiar produktu miękką szmatką.

Pozostawić do wyschnięcia.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Mothers Genuine Lambswool Wash Mitt - Rękawica z owczej

Post14 paź 2012, 10:10

Mothers Genuine Lambswool Wash Mitt - Rękawica z owczej wełny
Obrazek

Jako że to moja pierwsza rękawiczka do mycia auta (do tej pory rękawiczek używałem tylko na nartach), i właściwie pierwsze akcesorium do mycia auta (wcześniej brałem od brata jakąś gąbkę), tak więc moje doświadczenie w tym temacie jest nie duże, ale małe to też nie jest :mrgreen: , tak więc:

Plusy:
- dość wygodnie się tym gładzi i pieści mój czarny klejnocik :D - i właściwie nic więcej od tego nie wymagam.
- ponoć nie robi świrli na aucie tylko z właściciela - w oczach znajomych ;)

Minusy:
- baaaaardzo długo schnie
- jak namoknie to się nieznacznie rozciąga co powoduje wrażenie że spadnie z ręki - lecz to tylko wrażenie :D

Uwagi:
Nie zamieniłbym na gąbkę od brata :lol:, i chyba na inne też nie 8-)
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

tomekb29

Stały Bywalec

  • Posty: 439
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 11:39
  • Online: 23h 21m 45s
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf
  • Silnik: 1.4 TSI

Re: Mothers Genuine Lambswool Wash Mitt - Rękawica z owczej

Post15 paź 2013, 11:07

Jestem pod wrażeniem :D rozwijasz się :lokej:
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post10 maja 2014, 21:38

Kolejna ... z cyklu "moja pierwsza" ;) - tym razem plastelinka - glinka :D

Obrazek

Powiem szczerze że kompletnie w to nie wierzyłem, ale Pan sprzedawca zapewniał mnie że na pewno odczuje różnice, co się przeniesie na trwałość wosku.
Miał racje - różnica po 'wyglinkowaniu' lakieru jest kolosalna :o (auto ma prawie 3 lata i nigdy nie było jeszcze glinkowane). Jeżeli chodzi o trwałość, to się dopiero okaże :food: ale to dopiero na zimę, bo teraz nie zależy mi na trwałości :D bo muszę inne testy porobić ;)

Plusy:
- jak na razie same :D - lakier gładziutki jak gładziutka :dupa:

Minusy:
- jak na razie brak OR ich nie widzę :D AND ich nie chcę zobaczyć ;)
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

antek

Aktywny

  • Posty: 112
  • Rejestracja: 28 lis 2013, 18:34
  • Online: 3d 11h 26m 31s
  • Auto: Golf 6 R
  • Silnik: 2.0 TSI
  • Lokalizacja: Warszawa

Opinie o kosmetykach samochodowych

Post10 maja 2014, 22:46

Swoje trzy grosze poparte dowodami :-)
Obrazek
Ten Megs jest naprawdę fajny. Pierwszy środek do skór po którym widać efekt. Bardzo dobrze czyści, skóra po nim nie jest śliska i poprawia wygląd. Jak na razie same +.
Inne przeze mnie do tej pory stosowane to po prostu mleczka... Takie kiwi do kanap ;-)

PS i nie swieci jak psu...
Offline
Awatar użytkownika

tomekb29

Stały Bywalec

  • Posty: 439
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 11:39
  • Online: 23h 21m 45s
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf
  • Silnik: 1.4 TSI

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post17 maja 2014, 23:21

kakaruto pisze:Kolejna ... z cyklu "moja pierwsza" ;) - tym razem plastelinka - glinka :D

Obrazek

Powiem szczerze że kompletnie w to nie wierzyłem, ale pan sprzedawca zapewniał mnie że na pewno odczuje różnice, co się przeniesie na trwałość wosku.
Miał racje - różnica po 'wyglinkowaniu' lakieru jest kolosalna :o (auto ma prawie 3 lata i nigdy nie było jeszcze glinkowane). Jeżeli chodzi o trwałość, to się dopiero okaże :food: ale to dopiero na zimę, bo teraz nie zależy mi na trwałości :D bo muszę inne testy porobić ;)

Plusy:
- jak na razie same :D - lakier gładziutki jak gładziutka :dupa:

Minusy:
- jak na razie brak OR ich nie widzę :D AND ich nie chcę zobaczyć ;)


Świat się kończy hahahahhahahaah Czy choroba pogłębia ? :lokej:
Offline

jason

Aktywny

  • Posty: 176
  • Rejestracja: 02 lip 2014, 18:35
  • Online: 27d 23h 30m 59s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Lokalizacja: KRK

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post26 sie 2014, 20:46

Testowałem pare glinek jednak najlepsza to bilt- humber. Inne czyt. tańsze dużo szkód pozostawiaja na lakierze i sa mniej plastyczne. Valet pro yellow też daje rade, ale radze unikac chinskich no name'ow rozpadaja się po wyglinkowaniu maski.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post27 sie 2014, 20:00

tomekb29 pisze:Świat się kończy hahahahhahahaah Czy choroba pogłębia ? :lokej:


To wszystko przez Ciebie dziadzie ;). To jest gorsze niż ebola :lol:

@jason, a miałeś doczynienia z Dodo Juice Basics of Bling Clay Single Bar? Jeżeli tak, to jak byś się do niej odniósł w porównaniu do Twojej topowej?
Kupując glinkę, nie miałem pojęcia (i nadal nie mam) o glinkach, ale zaznaczyłem sprzedawcy, że to "coś" nie może mi zniszczyć lakieru - w odpowiedzi sprzedawca zaproponował "Dodo ... " jako najbardziej bezpieczną.

Potwierdzam słowa sprzedawcy, że wosk dłużej wytrzyma po '"wyglinkowaniu" - tak jest w moim przypadku, albo tak dobrze nawoskowałem ostatnim razem :D
My TSI
Offline

jason

Aktywny

  • Posty: 176
  • Rejestracja: 02 lip 2014, 18:35
  • Online: 27d 23h 30m 59s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Lokalizacja: KRK

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post28 sie 2014, 21:23

bezpieczny to zalezy do jakiego lakieru, japońce maja strasznie miekkie lakier uzywa się glinki soft. Dla golfa optymalna bedzie medium. Glinka nie moze byc za miekka do danego lakieru poniewaz nie wszystko sciagnie i trzeba bd 2 razy glinkowac wg mnie jest to bez sensu mozna wiekszej szkody narobic ;) Bilt humber stosujemy w DanonCarDetailing przerobilem nia bardzo duzo aut i moge polecic ;) Cena/jakość wg mnie najlepsza.

-- 28 sie 2014, 22:26 --

oczywiscie ze wosk wytrzyma dluzej po wyglinkowaniu i odtluszczeniu powierzchni alkoholem izopropylowym. Powierzchnia jest gładka i oczyszczona. Przed myciem proponuje Shiny garage new tar glue bardzo dobry srodek. Nie trzeba potem tyle glinkowac ;) IPA też jest bardzo ważna aby powierzchnia zawsze była odtłuszczona.
Offline
Awatar użytkownika

Pablo1979

Aktywny

  • Posty: 101
  • Rejestracja: 20 paź 2013, 21:09
  • Online: 2d 11h 42m 22s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 122KM
  • Lokalizacja: Krakow

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post08 maja 2015, 20:16

Kupiłem ostatnio MEGUIARS ULTIMATE COMPOUND MLECZKO POLERSKIE , czy można to mleczko nakładać bez problemu na całą powierzchnię lakieru np. maskę czy dach w celu oczyszczenia np. z ptasich odchodów czy innych zabrudzeń tzn. czy po nałożeniu i wyczyszczeniu mikrofibrą nie zostawia żadnych zmatowień na lakierze (lakier czarna perła).
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Offline
Awatar użytkownika

ryba113

VIP

  • Posty: 792
  • Rejestracja: 11 lip 2014, 06:14
  • Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
  • Online: 68d 16h 54m 22s
  • Pochwały: 13
  • Auto: VW Golf 6 Bifuel
  • Silnik: BGU 1.6 74 kW
  • Lokalizacja: CT NO EL

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post08 maja 2015, 20:27

Bardzo dobry i bezpieczny dla lakieru środek choć jak dla czarnej perły po zastosowaniu polecam jeszcze zastosować swirl remover również meguiars .
Offline
Awatar użytkownika

Pablo1979

Aktywny

  • Posty: 101
  • Rejestracja: 20 paź 2013, 21:09
  • Online: 2d 11h 42m 22s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 122KM
  • Lokalizacja: Krakow

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post08 maja 2015, 20:39

Tzn. zastanawia mnie jedno , czy po samym zastosowaniu UC na całej powierzchni lakieru nie zostawi mi żądnych zmatowień czy takiej mgiełki na lakierze? Niby od razu po wyczyszczeniu mikrofibrą nadaje połysk, ale jak to jest rzeczywiście w praktyce?
Offline
Awatar użytkownika

ryba113

VIP

  • Posty: 792
  • Rejestracja: 11 lip 2014, 06:14
  • Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
  • Online: 68d 16h 54m 22s
  • Pochwały: 13
  • Auto: VW Golf 6 Bifuel
  • Silnik: BGU 1.6 74 kW
  • Lokalizacja: CT NO EL

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post08 maja 2015, 20:46

Nic nie zostanie po nim. Naturalnie połysk. Używam i jest super. Tak jak pisałem wcześniej czarna perła jest bardzo wymagająca wiec dla pełnego efektu swirl remover i masz lakier ładniejszy niż na nowym aucie. Na koniec finish kare i będziesz mógł się golić przy lakierze :D
Offline
Awatar użytkownika

Pablo1979

Aktywny

  • Posty: 101
  • Rejestracja: 20 paź 2013, 21:09
  • Online: 2d 11h 42m 22s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 122KM
  • Lokalizacja: Krakow

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post08 maja 2015, 20:55

Masz na myśli Finish Kare 425 Extra Slick Final Body Shine , czy Finish Kare 2685 Pink Wax Wosk Carnauba Sealant.
UC kupiłem ponieważ na parkingu ktoś nieźle mi przywalił drzwiami jak wysiadał a MEGUIARS Scratch X 2.0 sobie z tym nie poradził , dopiero UC pięknie wypolerowało zarysowanie :D
Offline
Awatar użytkownika

ryba113

VIP

  • Posty: 792
  • Rejestracja: 11 lip 2014, 06:14
  • Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
  • Online: 68d 16h 54m 22s
  • Pochwały: 13
  • Auto: VW Golf 6 Bifuel
  • Silnik: BGU 1.6 74 kW
  • Lokalizacja: CT NO EL

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post08 maja 2015, 21:02

Finish kare 425
Offline
Awatar użytkownika

Pablo1979

Aktywny

  • Posty: 101
  • Rejestracja: 20 paź 2013, 21:09
  • Online: 2d 11h 42m 22s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: TSI 122KM
  • Lokalizacja: Krakow

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post08 maja 2015, 21:05

Dzięki wielkie za pomoc, jutro biorę się do pracy :lol:
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Opinie o kosmetykach samochodowych

Post08 maja 2015, 23:08

Pokaż stan pacjenta z przed i po zabiegu, plz :)
My TSI

Wróć do Detailing

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości