Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:01


[All] Climatronic zasada działania

Moderator: flo

Regulamin forum Układ klimatyzacji, układ wentylacji, ogrzewania wnętrza oraz Webasto

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

lukash

Nieśmiały

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 19 cze 2014, 08:07
  • Online: 3d 9h 54m 26s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI CHPA 140KM
  • Lokalizacja: Wielkopolska

[All] Climatronic zasada działania

Post19 maja 2017, 16:58

Witam,

Mam pytanie odnośnie sposobu działania klimatyzacji automatycznej Climatronic w Golfie 7. Taka sytuacja: auto stoi na dworze kilka godzin, w temperaturze 25-27 stopni(wnętrze auta jest dość mocno nagrzane). Klimatyzacja jest ustawiona na 21 stopni w trybie auto (soft), nie powoduje to jednak automatycznego włączenia klimatyzacji (dioda przy przycisku AC się nie świeci), tzn nawiew działa bardzo intensywnie, ale powietrze jest ciepłe, dopiero po manualnym włączeniu przycisku AC, z nawiewu leci chłodne powietrze (klimatyzacja pozostaje cały czas w trybie Auto).

Czy powyższe zachowanie jest prawidłowe, zawsze sądziłem że klimatyzacja automatyczna w trybie Auto sama uruchamia klimatyzator, tak aby na początku doprowadzić temperaturę we wnętrzu do ustawionej wartości, a później ją utrzymać. Na początku sądziłem że jest to kwestia tego jaka temperatura jest ustawiona ale powyższy efekt jest taki sam nawet jeśli ustawie wartość na Low w trybie auto (klimatyzacja się nie uruchamia), a na zewnątrz jak i w środku jest temp grubo powyżej 20 stopni.

Zanim pojadę do serwisu wolałbym się upewnić, że powyższa sytuacja jest rzeczywiście nieprawidłowa.
Offline

haka21

Aktywny

  • Posty: 178
  • Rejestracja: 16 lis 2014, 17:30
  • Online: 18d 18h 11m 1s
  • Pochwały: 14
  • Auto: Golf6
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122km
  • Lokalizacja: Silesia Stela

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post19 maja 2017, 17:48

A zanim unieruchomiłeś na parkingu samochód, to A/C było aktywne? Bo jeżeli ręcznie wyłączyłeś to ustawienie zostało zapamiętane. (w myśl zasady , że kierowca wie co robi) .
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post19 maja 2017, 18:41

Funkcja AUTO jest funkcja automatycznego utrzymywania temperatury w aucie oraz automatycznego jej rozprowadzania na poszczegolne nawiewy. A/C jest "dobrodziejstwem" pomagajacym uzyskac zadana temperature szczegolnie latem wiec jesli jest wylaczona, samochod bedzie robil wszystko aby schlodzic auto ale klima sama z siebie sie nie wlaczy.
Jesli klima zostala recznie wylaczona to chyba w jednym przypadku sie wlacza z automatu tj. jesli wybierzemy nawiew na przednia szybe (przynajmniej tak jest w 6).
Offline
Awatar użytkownika

tberent

Banned

  • Posty: 1869
  • Rejestracja: 20 sie 2015, 13:51
  • Online: 39d 15h 15m 40s
  • Pochwały: 29
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CBCD
  • Lokalizacja: Lodzkie

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post19 maja 2017, 22:33

Proste.
Autor żydzi kasy na wache i ręcznie wyłączył AC.
W momencie włączenia na AUTO AC również jest aktywowane ale czy uruchamia się kompresor to zależy od panelu climy . Kolega przy wysiadaniu lub wcześniej w trybie auto ac wyłączył ac i w takim przypadku climatronic prubuje zejść do tych 21 za pomocą tego co na czyli obiegu otwartego i maksymalnie nawiew bp pewnie w środku było z 40 stopni a na dworze z 22 . Lohika

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka
Offline

lukash

Nieśmiały

  • Posty: 39
  • Rejestracja: 19 cze 2014, 08:07
  • Online: 3d 9h 54m 26s
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI CHPA 140KM
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post20 maja 2017, 11:33

@ haka21 i arturro
Dzięki za merytoryczne odpowiedzi :pub:, jest dokładnie tak jak napisaliście, tj. jeśli w trybie Auto wyłączę/włączę klimatyzacje to stan ten zostanie zapamiętany, natomiast Climatronic sam nie uruchomi klimatyzacji, jeśli nie była ona wcześniej włączona (za wyjątkiem sytuacji wyboru nawiewu na przednią szyba). Wygląda na to, że wszystko działa zgodnie z tym jak zostało zaprojektowane przez VW, a ja miałem nieprawidłowe oczekiwania/założenia co do sposobu działania Climatronic'a.

tberent pisze:Proste.
Autor żydzi kasy na wache...

@tberent, dzięki za cenną uwagę, zawsze miło jest dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, przy okazji polecam używanie słownika ortograficznego
tberent pisze:...prubuje...
Offline

maverick

Stały Bywalec

  • Posty: 327
  • Rejestracja: 03 paź 2015, 07:21
  • Online: 4d 20h 57m 55s
  • Pochwały: 5
  • Auto: Golf 7
  • Silnik: CLHA
  • Lokalizacja: Aberdeenshire

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post20 maja 2017, 11:39

Dokladnie tak jak piszesz.
To uzytkownik decyduje czy chce miec funkcje "auto" z wlaczonym AC albo nie.
I nie jest to zawsze oszczednosc na paliwie,poprostu nie kazdemu klimatyzacja "sluzy".
Wzgledy zdrowotne.
Offline
Awatar użytkownika

tberent

Banned

  • Posty: 1869
  • Rejestracja: 20 sie 2015, 13:51
  • Online: 39d 15h 15m 40s
  • Pochwały: 29
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: CBCD
  • Lokalizacja: Lodzkie

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post20 maja 2017, 17:05

lukash pisze:@ haka21 i arturro
Dzięki za merytoryczne odpowiedzi :pub:, jest dokładnie tak jak napisaliście, tj. jeśli w trybie Auto wyłączę/włączę klimatyzacje to stan ten zostanie zapamiętany, natomiast Climatronic sam nie uruchomi klimatyzacji, jeśli nie była ona wcześniej włączona (za wyjątkiem sytuacji wyboru nawiewu na przednią szyba). Wygląda na to, że wszystko działa zgodnie z tym jak zostało zaprojektowane przez VW, a ja miałem nieprawidłowe oczekiwania/założenia co do sposobu działania Climatronic'a.

tberent pisze:Proste.
Autor żydzi kasy na wache...

@tberent, dzięki za cenną uwagę, zawsze miło jest dowiedzieć się czegoś nowego o sobie, przy okazji polecam używanie słownika ortograficznego
tberent pisze:...prubuje...

Postaram się.
A odnośnie działania systemów w aucie to naprawdę vw przemyslał wiele i jest to mądrze wymyślone

Wysłane z mojego GT-I9506 przy użyciu Tapatalka
Offline

adas2336

Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 lip 2019, 10:54
  • Online: 8h 23m 44s
  • Auto: Golf 7
  • Silnik: CLHA 1.6 TDI
  • Lokalizacja: Jarocin

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post10 lip 2019, 10:59

Miałem Clio i tam włączenie Auto jak potrzebowało automatycznie załączało A/C bez mojej ingerencji i mi się to podobało a obecnie w Golfie jeszcze nie przyzwyczaiłem się do kolejnego kliknięcia. Powinni dodać opcję do komputera z taką możliwością działania.
Offline
Awatar użytkownika

amargro

VIP

  • Posty: 477
  • Rejestracja: 09 sie 2016, 06:48
  • Online: 18d 21h 27m 41s
  • Pochwały: 58
  • Auto: VW Golf 7 DSG
  • Silnik: CZDA 1.4TSI 150KM
  • Lokalizacja: mazowieckie - WWL

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post10 lip 2019, 11:44

Nic nie trzeba dodatkowo klikać o ile używa się po prostu "AUTO" - wszystko dzieje się wtedy automatycznie.
A tylko dodatkowo jest przycisk "AC", którym użytkownik może wymusić wyłączenie kompresora (w mk5 ten sam efekt dawał przycisk "ECO")... ale jak go się nie wyłącza to klima działa w trybie "full auto".
IMO fajnie, że jest przycisk "AC" bo użytkownik ma większy wybór trybów działania.
Ostatnio w Arteonie zauważyłem, że był trochę inny panel klimy - chyba nie było przycisku "OFF" wyłączającego całkiem wentylację (chyba, że to uzależnione od zastosowanego panelu konkretnie w tym egzemplarzu lub pozostałego wyposażenia).
Offline

adas2336

Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 lip 2019, 10:54
  • Online: 8h 23m 44s
  • Auto: Golf 7
  • Silnik: CLHA 1.6 TDI
  • Lokalizacja: Jarocin

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post10 lip 2019, 20:18

Mówię o dodatkowym kliknięciu np. jak dogrzewam samochód a A/C nadal działa. A zawsze klikam ok 30 sekund przed wyłączeniem samochodu A/C żeby rozłączyć sprężarkę bo ponoć tak powinno się robić. A potem jak znów jadę to kolejne kliknięcie. W clio choć wyłączyłem A/C to po ponownym uruchomieniu automatycznie było AUTO i jak temp była wyższa od ustawionej to kompresor automatycznie się załączał. Jednak wolę żeby wszystko działało automatycznie. Sprawdzę to w skodzie superb 3 ale VW wszędzie ma ten system chyba. Szukałem coś o tym w książkach dla serwisu VW ale piszą tylko o zasadzie działania i budowie każdego elementu klimatyzacji w samochodzie.
Offline

Testus

Nowicjusz

  • Posty: 5
  • Rejestracja: 26 paź 2018, 21:24
  • Online: 20h 48m 20s
  • Auto: Sportsvan
  • Lokalizacja: Śląsk

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post21 lip 2019, 07:55

adas2336 pisze:Mówię o dodatkowym kliknięciu np. jak dogrzewam samochód a A/C nadal działa. A zawsze klikam ok 30 sekund przed wyłączeniem samochodu A/C żeby rozłączyć sprężarkę bo ponoć tak powinno się robić.


Sorki ale to jest bez sensu. Sprężarka w tym samochodzie działa cały czas więc Ty tylko wyłączasz chłodzenie.
IMHO im więcej się będziesz "bawił" tym szybciej będziesz miał smród z Klimy.
Offline
Awatar użytkownika

flo

Senior Moderator

  • Posty: 379
  • Rejestracja: 07 sie 2013, 13:21
  • Online: 6d 52m 49s
  • Pochwały: 37
  • Auto: Golf 7 2016
  • Silnik: CZCA
  • Lokalizacja: Wrocław

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post21 lip 2019, 16:49

Tu się z tobą nie zgodzę z tym smrodem. Smród bierze się z grzyba a grzyb z tego że wyłączasz klime i idziesz do domu, zostawiasz mokry parownik, wilgoć i ciepło (które potem przychodzi gdy parownik się ogrzeje) to idealne warunki do tworzenia się grzyba. Ja robię tak że ok 2 minuty przed dojechaniem na miejsce klime wyłączam, wtedy parownik zdąży się nieco przedmuchac i osuszyć, efekt jest taki że od nowości nie mam smrodu z klimy, a nic przy niej nie robiłem. W domowej klimie mam taką funkcje z automatu że gdy wyłączam to sama dmuchawa chodzi jeszcze przez 2 minuty i dopiero się wyłącza.
Nie jest też tak że sprężarka chodzi cały czas, owszem jest podłączona do napędu ale gdy nie masz włączonego AC to idzie minimalną mocą i krótkim obiegiem, czyli nie daje chłodu na układ tylko krąży bypassem.


Autor postu otrzymał pochwałę
Offline

adas2336

Nowicjusz

  • Posty: 16
  • Rejestracja: 10 lip 2019, 10:54
  • Online: 8h 23m 44s
  • Auto: Golf 7
  • Silnik: CLHA 1.6 TDI
  • Lokalizacja: Jarocin

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post21 lip 2019, 19:33

Testus pisze:
adas2336 pisze:Mówię o dodatkowym kliknięciu np. jak dogrzewam samochód a A/C nadal działa. A zawsze klikam ok 30 sekund przed wyłączeniem samochodu A/C żeby rozłączyć sprężarkę bo ponoć tak powinno się robić.


Sorki ale to jest bez sensu. Sprężarka w tym samochodzie działa cały czas więc Ty tylko wyłączasz chłodzenie.
IMHO im więcej się będziesz "bawił" tym szybciej będziesz miał smród z Klimy.


Zgodnie z książką serwisową "Sprężarki w układach klimatyzacji w samochodzie są sprężarkami wyporowymi
smarowanymi olejem. Pracują one tylko, gdy układ klimatyzacji jest włączony, poprzez sterowanie za pomocą sprzęgła
elektromagnetycznego."

i

"Działanie

Silnik samochodu napędza paskiem wielorowkowym koło pasowe.
Obraca się ono swobodnie przy wyłączonej sprężarce.
Jeżeli załączona zostanie sprężarka, na cewce elektromagnetycznej występuje napięcie.
Powstaje pole elektromagnetyczne. Przyciąga ono sprężynę tarczową do obracającego się koła
pasowego i tworzy zamknięte siłowo połączenie między kołem pasowym a wałkiem napędowym sprężarki. Sprężarka pracuje teraz razem z kołem. Sprężarka pracuje tak długo, dopóki cewka
elektromagnesu jest zasilana prądem."
Offline
Awatar użytkownika

amargro

VIP

  • Posty: 477
  • Rejestracja: 09 sie 2016, 06:48
  • Online: 18d 21h 27m 41s
  • Pochwały: 58
  • Auto: VW Golf 7 DSG
  • Silnik: CZDA 1.4TSI 150KM
  • Lokalizacja: mazowieckie - WWL

Re: [All] Climatronic zasada działania

Post22 lip 2019, 07:40

flo pisze:Ja robię tak że ok 2 minuty przed dojechaniem na miejsce klime wyłączam, wtedy parownik zdąży się nieco przedmuchac i osuszyć

Też tak robię, czasem zwiększam przy tym nadmuch, żeby więcej powietrza przepłynęło przez parownik osuszając go.

Wróć do Układ klimatyzacji i ogrzewania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości