Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:50


Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Moderator: flo

Regulamin forum Rozrząd, układ korbowy, przepływomierz, turbo, intercooler, układ paliwowy, układ smarowania, sterowanie silnikiem ECM, sterowanie zapłonem, świece, przewody zapłonowe, rozdzielacze, chłodnica, pompa wody, wycieki płynu chłodniczego, przegrzewanie silnika, niedogrzanie silnika, czujniki, wskaźniki temperatury.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę

Uwaga
Jeżeli chcesz doprecyzować problem użyj jednego z dostępnych prefixów
  • Benzyna – jeżeli wątek dotyczy benzyniaków
  • Diesel – jeżeli wątek dotyczy ropniaków
  • LPG – jeżeli wątek dotyczy aut zagazowanych
  • All – dla wątków, w których rodzaj paliwa nie jest istotny.
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post10 wrz 2014, 21:41

Jeżeli ktoś dysponuje wiedzą na temat wpływu systemu start-stop na żywność silnika oraz innych podzespołów i chciałby się nim tu podzielić, to było by miło.

Przy okazji, prośba do Marcina
marcin79 pisze:Kazde wylaczenie silnika i ponowne odpalenie to tak jakby auto przejechalo ok 400 km

Czy można prosić o dowód tego twierdzenia lub źródło tej informacji :food:
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

marcin79

Aktywny

  • Posty: 149
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 21:01
  • Lokalizacja: Zabrze
  • Online: 21d 23h 20m 28s
  • Auto: vw golf 7
  • Silnik: CMBA 90 KW
  • Lokalizacja: Zabrze

Re: Turbina jak ją prawidłowo użytkować

Post10 wrz 2014, 21:43

swietlik pisze:Witam mam pytanko jak prawidłowo użytkować nasze turbiny? niby opinia jest taka że po każdej jedzie trzeba ją schłodzić na wolnych obrotach,czy wy też tak robicie? jeśli tak to co wtedy z funkcją auto-stop,bo niby ciągle się sam włącza na światłach i silnik gaśnie to bez schłodzenia.

Kazde wylaczenie silnika i ponowne odpalenie to tak jakby auto przejechalo ok 400 km
byl golf2 ,golf3 ,golf4 ,golf6 ,golf6 jest golf7 wszystkie 3d
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

  • Posty: 2398
  • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
  • Lokalizacja: Katowice
  • Online: 190d 15h 44m 38s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
  • Lokalizacja: katowice

Re: Turbina jak ją prawidłowo użytkować

Post10 wrz 2014, 21:49

marcin79 pisze:Kazde wylaczenie silnika i ponowne odpalenie to tak jakby auto przejechalo ok 400 km
Ja słyszałem opinię że ok 200km ale się nie kłóce bo różne są opinie, jeszcze jest kwestia że co innego odpalanie zimnego, niedogrzanego silnika a co innego gorącego.
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post10 wrz 2014, 22:37

marmi pisze:Ja słyszałem opinię że ok 200km ale się nie kłóce bo różne są opinie

marmi, a czy te opinie są oparte na faktach czy przekazywane na zasadzie aksjomatu?
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

marmi

Mieszkaniec

  • Posty: 2398
  • Rejestracja: 05 lis 2012, 23:35
  • Lokalizacja: Katowice
  • Online: 190d 15h 44m 38s
  • Pochwały: 70
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 2.0 TDI CR CBDC
  • Lokalizacja: katowice

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post11 wrz 2014, 07:56

kakaruto pisze:a czy te opinie są oparte na faktach czy przekazywane na zasadzie aksjomatu?
Oj raczej nie, generalna zasadą jest że każde odpalenie skraca żywotność podzespół silnika...
VW GOLF VI 2.0TDI CR BLUEMOTION

Obrazek

Twój uśmiech...to już nie wróci
Online

seba

Stały Bywalec

  • Posty: 371
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 11:49
  • Online: 43d 14h 40m 6s
  • Pochwały: 16
  • Auto: VW Golf 7 FL
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM CZDA
  • Lokalizacja: Wielkopolskie

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post11 wrz 2014, 08:09

Tu bardziej chodzi nie o samo odpalenie ale o brak/niepełne smarowanie przez pierwsze chwile po odpaleniu zimnego silnika. Po prostu olej jest gęsty i zanim dotrze do najdalszych części to trochę czasu mija. Myślę, że przy rozgrzanym silniku nie ma to takiego znaczenia, olej jest gorący, a po drugie nie zdąży spłynąć do miski olejowej przez minutę.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post11 wrz 2014, 17:24

@marmi, rozumiem, że te "+200km" przy każdym odpaleniu to bardziej plotka niż fakt.
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

marcin79

Aktywny

  • Posty: 149
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 21:01
  • Lokalizacja: Zabrze
  • Online: 21d 23h 20m 28s
  • Auto: vw golf 7
  • Silnik: CMBA 90 KW
  • Lokalizacja: Zabrze

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post11 wrz 2014, 19:30

kakaruto pisze:Jeżeli ktoś dysponuje wiedzą na temat wpływu systemu start-stop na żywność silnika oraz innych podzespołów i chciałby się nim tu podzielić, to było by miło.

Przy okazji, prośba do Marcina
marcin79 pisze:Kazde wylaczenie silnika i ponowne odpalenie to tak jakby auto przejechalo ok 400 km

Czy można prosić o dowód tego twierdzenia lub źródło tej informacji :food:

Dowiedzialem sie tego podczas szkolenia w volkswagenie
byl golf2 ,golf3 ,golf4 ,golf6 ,golf6 jest golf7 wszystkie 3d
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Turbina jak ją prawidłowo użytkować

Post11 wrz 2014, 20:22

marcin79 pisze:Kazde wylaczenie silnika i ponowne odpalenie to tak jakby auto przejechalo ok 400 km

Doceniam opinie forumowiczów, ale wolałbym bazować nie na Twoim przeświadczeniu, a na dostępnych materiałach/testach (najlepiej z linkiem, bym mógł się i ja z nimi zapoznać).
Piszesz 400, a dlaczego nie 10 lub 1000 ? :-k
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post12 wrz 2014, 07:39

marcin79 pisze:
kakaruto pisze:
marcin79 pisze:Kazde wylaczenie silnika i ponowne odpalenie to tak jakby auto przejechalo ok 400 km

Czy można prosić o dowód tego twierdzenia lub źródło tej informacji :food:

Dowiedzialem sie tego podczas szkolenia w volkswagenie


Czy to stwierdzenie było jakoś uargumentowane na tymże szkoleniu? Jeżeli tak, to czy mógłbyś podać podstawy na których oparto te +400km po każdym odpaleniu silnika.
Z góry dziękuję.
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

shark__

Stały Bywalec

  • Posty: 393
  • Rejestracja: 22 paź 2012, 09:54
  • Online: 7d 5h 57m 25s
  • Pochwały: 7
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Piekary Slaskie

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post12 wrz 2014, 20:44

PAnowie to trochę nie ten tego. Mieszkając w zurbanizowanym terenie spokojnie system start-stop uruchamiał by się z 10 razy dziennie, czyli lekko licząc "4000 km zużycia silnika" na dzień, lekko licząc po roku miałbym nalatane 1,5 mln km "zużycia" to sie nawet kupy nie trzyma.

IMHO system start-stop napewno daje popalić akumulatorowi. Przeiceż każde ponowne odpalenie generuje niemały prąd rozruchowy. przejeżdżając wspomnianą aglomerację gdzie na 15km staję na światłach z 8 razy (plus spowrotem) 16 uruchomień silnika na 30 km jazdy napewno nie spowoduje odrobienia przez alternator utracoego prądu.
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post18 cze 2015, 11:56

Znalazłem na stronach Auto Centrum odpowiedź na temat chłodzenia turbiny

Odpowiedź od naszego przedstawiciela Zespołu Wsparcia Technicznego Volkswagen Group Polska:

Podczas pracy silnika chłodzenie turbosprężarki zapewnia przede wszystkim olej silnikowy. Aby zapewnić chłodzenie łożyskowania wałka turbosprężarki także po wyłączeniu silnika, turbosprężarka jest włączona w obwód wodnego chłodzenia powietrza doładowania. Płyn chłodzący jest pompowany do turbosprężarki w zależności od potrzeb. Po wyłączeniu rozgrzanego silnika na okres do 480 s jest włączana dodatkowa (elektryczna) pompa wody (V50). Zasysa ona płyn chłodzący z dodatkowej chłodnicy wody i tłoczy go m. in. do turbosprężarki. Zapewnia to odpowiednie chłodzenie wałka i zapobiega tworzeniu się pęcherzyków pary w obwodzie chłodzenia turbosprężarki. W ten sposób chroniona jest turbosprężarka (a właściwie wałek turbosprężarki z łożyskowaniem) przed przegrzaniem w określonych warunkach eksploatacyjnych. Rozwiązanie powyższe stosowane jest w samochodach koncernu VW.

Odnośnie tworzenia się nagarów w przewodach olejowych turbosprężarki i awaryjności turbosprężarek w samochodach z systemem Start-Stop, na obecnym etapie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Samochody z systemem Start-Stop zaczynają na masową skalę wchodzić na rynki i dopiero po pewnym czasie będzie można na bazie praktycznych doświadczeń określić ewentualną awaryjność poszczególnych podzespołów w samochodzie, takich jak rozrusznik, turbosprężarka czy akumulator.
Offline
Awatar użytkownika

Muti

VIP

  • Posty: 796
  • Rejestracja: 29 lip 2014, 20:39
  • Lokalizacja: Poznań Zielona Góra
  • Online: 19d 13h 53m 3s
  • Pochwały: 15
  • Auto: MK7.5 R
  • Silnik: 2.O TSI DJHA
  • Lokalizacja: Lubuskie

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post18 cze 2015, 20:24

Moim zdaniem to mity.
Rozrusznik mocniejszy, przewidziany do dużo większej ilości cykli.
Panewki wzmocnione.
Akumulator agm
Alternator pod SS.
Offline
Awatar użytkownika

lyngso

Aktywny

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 17 sty 2014, 18:11
  • Online: 8d 20h 12m
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM
  • Lokalizacja: lubuskie

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post19 cze 2015, 06:57

Witam

System Start/Stop działa w mieście więc nie ma problemu z turbiną, która nie rozbuja się do takich prędkości jak w trasie. Każde zatrzymanie pod światłami da wystarczający czas na to, aby turbina zwolniła. Ciężko w mieście jest pomykać 120km/h i od razu zatrzymać się do zera :)
Zgadzam się z przedmówcą. Wzmocniony układ elektryczny i elementy w systemie Start/Stop nie powinny generować jakichś tam problemów. Po za tym na zimnym silniku jest nieaktywny :)

Pozdrov
Ostatnio zmieniony 15 mar 2020, 13:00 przez lyngso, łącznie zmieniany 1 raz
Na dalekie dystanse Audi A6 C7
Wokół komina Golf 7
Offline

haka21

Aktywny

  • Posty: 178
  • Rejestracja: 16 lis 2014, 17:30
  • Online: 18d 18h 11m 1s
  • Pochwały: 14
  • Auto: Golf6
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122km
  • Lokalizacja: Silesia Stela

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post19 cze 2015, 07:34

Jakiś czas temu widziałem test porównawczy pojazdów z Start-Stop i ich tradycyjnych odpowiedników golf też tam był. Wyniki testu były ...... dziwne. Oszczędności w samochodach SS wahały się na poziomie od ok. 0.03 do coś rzędu 0.11 l/100km- czyli absolutnie pomijalne na granicy błędu statystycznego. Z moich wiadomości każda faza przed i powzbudna w urządzeniach musi generować "krytyczne zużycie" w stosunku do nominalnych trwających obciążeń . Jak jest ? nie wiem . Wszystko łącznie z intuicja podpowiada mi , że podzespoły wolą nie używać SS , zysk z tego pomijalny, potencjalne straty istotne, a wzmocnione części i osprzęt przyjąłbym jako bonus do dłuższego bezproblemowego użytkowania w znany mi trdycyjny sposób zwłaszcza teraz gdy klimatyzacja w cenie i przy aktywacji stop można jej równie dobrze nie mieć .
Ruch miejski to raczej terytorium lepiej przystosowanych do takich sztuczek hybryd. Poza tym producenci wiedzą jak to działa, kupując np. akumulator przeczytasz o wyłączeniu gwarancji lub jej skróceniu w wypadku stosowania w profesjonalnym użytku karetek, policyjnych radiowozów czy taksówek - których użytkowanie przypomina permanentne start-stop.
Offline
Awatar użytkownika

Marras

Stały Bywalec

  • Posty: 338
  • Rejestracja: 23 lis 2014, 16:12
  • Online: 5d 21h 52m 26s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 5 i Golf 7
  • Silnik: 1.9 TDI i 2.0 GTD
  • Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post19 cze 2015, 07:45

haka21 pisze: ... zwłaszcza teraz gdy klimatyzacja w cenie i przy aktywacji stop można jej równie dobrze nie mieć .


Nie do końca rozumiem - kolega sugeruje że "Start&Stop" źle wpływa na układ klimatyzacji , że takie załączania i wyłączania mogą dać jej przysłowiowo "w kość" ?
Offline

haka21

Aktywny

  • Posty: 178
  • Rejestracja: 16 lis 2014, 17:30
  • Online: 18d 18h 11m 1s
  • Pochwały: 14
  • Auto: Golf6
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122km
  • Lokalizacja: Silesia Stela

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post19 cze 2015, 08:08

Marras pisze:
haka21 pisze: ... zwłaszcza teraz gdy klimatyzacja w cenie i przy aktywacji stop można jej równie dobrze nie mieć .


Nie do końca rozumiem - kolega sugeruje że "Start&Stop" źle wpływa na układ klimatyzacji , że takie załączania i wyłączania mogą dać jej przysłowiowo "w kość" ?



Najzwyczajniej jak uaktywni się funkcja STOP, to przy upałach tak jak parę dni temu w kość dostanie kierowca i spółka bo klima to zadziała dopiero przy START. Czyli poczujesz się jak motocyklista w korku : zlany potem, niecierpliwie czekający na powiew powietrza , który nastąpi dopiero po wprowadzeniu pojazdu w ruch.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post19 cze 2015, 08:52

O ile czegoś nie pomieszałem to Start-Stop uwzględnia również temperatury w tym również te wysokie, tak więc nie powinien wyłączyć auta gdy warunki klimatyczne wewnątrz auta są niesprzyjające. Niestety nie znam szczegółowych warunków działania SS w przypadku wyższych temperatur i nie jestem pewny czy tak na 100% działa (gdzieś mi się to obiło o uszy/oczy).
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

lyngso

Aktywny

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 17 sty 2014, 18:11
  • Online: 8d 20h 12m
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM
  • Lokalizacja: lubuskie

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post20 cze 2015, 07:07

Witam

Tak to działa, przy wyższych temperaturach na zewnątrz silnik nie zgaśnie, albo zgaśnie, a przy dłuższym postoju odpali i poda komunikat, że konieczna jest praca klimatyzacji.
Użytkując Golfa VII zauważyłem, że jest wiele czynników które decydują o tym, czy system silnik wyłączy czy nie.
Np. silnik też nie zgaśnie, gdy będzie padać i wilgotność powietrza będzie na tyle duża, że przy zgaszonym silniku wystąpi możliwość zaparowania szyb. Też odpowiedni komunikat pojawia się na dużym wyświetlaczu.
Jak na razie nie przeszkadza mi Start/Stop. Mamy go w dwóch autach.
Tego w A6 jeszcze się uczę :)

Pozdrov
Na dalekie dystanse Audi A6 C7
Wokół komina Golf 7
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post20 cze 2015, 21:11

haka21 pisze:Najzwyczajniej, jak uaktywni się funkcja STOP, to przy upałach, tak jak parę dni temu, w kość dostanie kierowca i spółka, bo klima to zadziała dopiero przy START.

Trudno mi się odnieść do wcześniejszych/innych wersji Golfa, ale w siódemce HL klima nie przerywa pracy (w kontekście nawiewu płynącego z kratek), mimo STOPu silnika. Tak więc efekty "dostania w kość" u mnie nie występują i łagodny chłodek chłodzi moje nerwy nawet przy największych upałach/korkach ;)
kakaruto pisze:O ile czegoś nie pomieszałem to Start-Stop uwzględnia również temperatury w tym również te wysokie, tak więc nie powinien wyłączyć auta gdy warunki klimatyczne wewnątrz auta są niesprzyjające. Niestety nie znam szczegółowych warunków działania SS w przypadku wyższych temperatur i nie jestem pewny czy tak na 100% działa (gdzieś mi się to obiło o uszy/oczy).

Potwierdzam obserwacje kolegi lyngso i faktycznie algorytm zadziałania, bądź też nie, SS uwzględnia wiele czynników, począwszy od stopnia naładowania akumulatora i temperatury silnika, poprzez temperaturę otoczenia, a skończywszy na czynnikach znanych zapewne tylko projektantom tego systemu. Używam SS od chwili zakupu auta i..., jak na razie, nie dostrzegam negatywnego wpływu SS na stan techniczny auta, czy też na komfort jazdy. W niczym mi nie przeszkadza i nie utrudnia jazdy, bo restart silnika jest błyskawiczny, a jeśli tylko środowisko/natura coś na tym zyska, to ok... mogę go nadal używać.
Offline

Michal_Sportsvan

Nieśmiały

  • Posty: 30
  • Rejestracja: 19 sty 2016, 11:09
  • Online: 14h 52m 8s
  • Auto: VW Golf 7 Sportsvan
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM
  • Lokalizacja: Wroclaw

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post25 mar 2016, 11:32

przeciez ten start stop działa PRZEDEBILNIE.
ja rozumiem sytuacje - ze system nie jest w stanie przewidziec sytuacji kiedy zatrzymujemy sie na dlugo a kiedy na krótko.
tylko dlaczego gasi samochód PRZED całkowitym zatrzymaniem się ?
dlaczego gasi samochód kiedy mamy nawet lekko skręcone koła, wbity kierunkowskaz - co sugeruje wykonanie manewru...
jest to idiotyczne i nawet z dsg uniemozliwia wykonanie szybkich ale bezpiecznie manewrów.

autem gdzie start stop do swojego działania uwzglednia stan skręcenia kół czy choćby siłę nacisku na hamulec jest subaru levorg i tam dziala to super. mozna miec wpływ ze dluzsze swiatla -ok niech ss sie wlaczy albo i nie.

w autach grupy VW (łącznie z porsche) SS działa debilnie !!!
Offline

haka21

Aktywny

  • Posty: 178
  • Rejestracja: 16 lis 2014, 17:30
  • Online: 18d 18h 11m 1s
  • Pochwały: 14
  • Auto: Golf6
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122km
  • Lokalizacja: Silesia Stela

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post25 mar 2016, 16:01

Start-Stop to jeden z wynalazków , który pozwala na osiągnięcie norm Euro w teście porównawczym NEDC. Wg dokonywanego pomiaru w cyklu miejskim nazwanego ONZ nr 101, w 780 sek ściśle symulowanej jazdy miejskiej dokonuje się uśrednionego pomiaru emisji CO2 w przeliczeniu na 1km z pełnego cyklu i pomiaru zużycia paliwa.
Z 780 sek symulacji 240 sek testowany pojazd pozostaje w bezruchu więc SS stał się pomysłem na obniżenie emisji i spalania w NEDC (o realnym ruchu nikt nawet nie myślał). Przepisy jednak wymuszają , by użyte "patenty" w homologowanych egzemp. wdrożyć do produkcji seryjnej w określonych proporcjach. (SS, EGR, DPF, FAP, SCR, kat,LED, eco tyres itd)

Także , część ludzi kupi wynalazek który producent "musiał" wdrożyć bo użył go w teście. Sprawny PR dba by klient zrozumiał misję ratowania planety choć niezależne testy wskazują, ze nic z tego. Algorytmy? lepszy gorszy , ale SS nie powstało dla wygody , ale jest koniecznym "spadkiem" po testach. 8-) .
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post25 mar 2016, 16:37

haka21 pisze:Sprawny PR dba by klient zrozumiał misję ratowania planety choć niezależne testy wskazują, ze nic z tego.

A we wcześniejszym poście napisałeś
haka21 pisze:Wyniki testu były ...... dziwne. Oszczędności w samochodach SS wahały się na poziomie od ok. 0.03 do coś rzędu 0.11 l/100km- czyli absolutnie pomijalne na granicy błędu statystycznego.


Czyli jednak realnie się mniej truje :tongue: :D
My TSI
Offline

haka21

Aktywny

  • Posty: 178
  • Rejestracja: 16 lis 2014, 17:30
  • Online: 18d 18h 11m 1s
  • Pochwały: 14
  • Auto: Golf6
  • Silnik: CAXA 1.4 TSI 122km
  • Lokalizacja: Silesia Stela

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post25 mar 2016, 17:34

Start-Stop to pikuś.
Greenpeace rozpowszechniali tezę , że najbardziej trują wielkie SUV-y i terenówki.
Podstawione blisko siedziby "Greenpeace" SUV-y z najbardziej oszczędnymi silnikami (np. Range Rover)zostały oblane farbą a stojące obok ferrari, MB AMG łykające 3x więcej paliwa i zostały czyściutkie.
Wniosek : zużycie paliwa nie wpływa na emisję, pod warunkiem że masz opony z indeksem ZR :lol: ;)
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Jaki wpływ na żywotność silnika ma system start-stop

Post26 mar 2016, 14:51

Michal_Sportsvan pisze:...tylko dlaczego gasi samochód PRZED całkowitym zatrzymaniem się ?

Zasięgałeś opinii/zdania serwisu ? 2 lata pomykam Golfem i wyłączenie silnika następuje u mnie po całkowitym zatrzymania auta (w granicach sekundy, dwóch...).
Następna

Wróć do Mechanika

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości