Dzisiaj jest 28 mar 2024, 11:24


Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Moderator: flo

Regulamin forum Inne pytania techniczne, których nie da się zaklasyfikować do jednego z istniejących działów.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę

Uwaga:
  • Autor
  • Wiadomość
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post01 sty 2015, 21:49

Witam,

Czy ktoś z Was orientuje się, jak wygląda aktualnie sytuacja z komunikatami drogowymi TMC w Polsce ? Z racji mojej lokalizacji (Podbeskidzie) jestem dość częstym gościem u naszych południowych sąsiadów (Czechy) i raz, że pod klawiszem Traffic widzę te komunikaty (oczywiście dotyczące tylko czeskich dróg), a dwa, że nawigacja prowadząc po czeskich drogach, co jakiś czas się odzywa, informując o potencjalnych utrudnieniach w ruchu drogowym.

Odstajemy od Europy, problemy z autokonfiguracją czy komercja górą ? ;)

EDIT: poniżej jedna ze znalezionych propozycji rozwiązania "problemu", choć nie wiem, czy zadziała z Navteq/HERE:
http://www.lokalizacja.info/pl/rynek-ma ... KW1v9KG9ic
Offline

Bonifacy

Sympatyk

  • Posty: 88
  • Rejestracja: 05 sty 2014, 12:44
  • Online: 9d 17h 7m 6s
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Malopolska

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post01 sty 2015, 22:39

Też niedawno szukałem rozwiązania, ale bezskutecznie. Z nawigacją fabryczną Discover Media chyba nie działa i nie widać w najbliższej przyszłości niczego. Szkoda.
Niedawno przedłużyli tak wspaniale darmową aktualizację nawigacji, a TMC jakoś przeskoczyć się nie da.
Offline
Awatar użytkownika

lyngso

Aktywny

  • Posty: 162
  • Rejestracja: 17 sty 2014, 18:11
  • Online: 8d 20h 12m
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 150KM
  • Lokalizacja: lubuskie

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post02 sty 2015, 09:00

Witam

No właśnie nie do końca wiadomo jak to jest z tym TMC.
Ostatnio jak oglądałem nowe Audi A6 po aktywacji nawigacji było widać komunikaty TMC. Normalnie jest przekreślone jak nie działa, a w nowym nie było.
To samo było w BMW F10. Gdy włączyłem nawigacje TMC było aktywne i gdy włączyłem na komunikaty pokazało utrudnienia.
Może coś na zasadzie radia DAB. Starsze nie będzie działać w Polsce bo u nas robione soą próby na DAB+

Pozdrov
Na dalekie dystanse Audi A6 C7
Wokół komina Golf 7
Offline

Wojtass

VIP

  • Posty: 155
  • Rejestracja: 01 lis 2013, 17:36
  • Online: 16d 11h 6m 50s
  • Pochwały: 8
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 140KM
  • Lokalizacja: Podbeskidzie

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post02 sty 2015, 20:47

Witam ponownie,

Pogrzebałem dzisiaj trochę w necie i wygląda mi na to, że sytuacja nie jest tak do końca jednoznacznie klarowna. Jest kilku operatorów TMC w Polsce, ale trudno znaleźć informację o pokryciu kraju tą usługą i na jakim poziomie zaawansowania wdrożona jest ta usługa. Link, z mojego poprzedniego postu, sugeruje, że na sprzęcie niektórych producentów jest to usługa bezpłatna. Być może więc, to producent navi powinien mieć zawartą umowę z operatorem TMC danego kraju.

Tak z czystej ciekawości, spróbuję złapać kontakt z Volkswagen Polska i dowiedzieć się, co mają do powiedzenia w przedmiotowej sprawie. Jeśli mnie nie (o/z)leją ;) , to odezwę się ponownie.
Offline
Awatar użytkownika

Baster

VIP

  • Posty: 1228
  • Rejestracja: 07 kwie 2013, 14:15
  • Lokalizacja: RIMBO SZWECJA
  • Online: 90d 14h 52s
  • Pochwały: 19
  • Auto: VW Golf 6 +TOUAREG
  • Silnik: 2.0 CBB GTD + 4.2 V8
  • Lokalizacja: SZWECJA

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post02 sty 2015, 22:30

Co do komunikatów TMC to w moim Golfie na terenie Szwecji działają bardzo sprawnie i pełną parą.
Jednak sytuacja zmienia się po wjeździe do Polski.
Taka sama sytuacja ma miejsce w moim Touaregu.
Miło jednak by było gdyby TO działało i w Polsce jednak wydane mi sie ze Polska ma zbyt słaby system przekazu informacji drogowych.
W każdym razie czekam na informacje na temat TMC w Polsce.
Baster
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post03 sty 2015, 19:44

Dawno temu też się interesowałem tym tematem, bo TMC to świetna sprawa (chodź czasami można przez nią nadrobić niezły kawałek drogi :lol: ).
Z tego co się dowiedziałem to u nas w Polsce RMF i chyba RadioZet nadają wiadomości TMC, ale sygnał ten jest kodowany i dostępnych tylko na tych urządzeniach, które mają wykupioną licencję (przy czym i tam ponoć nie zawsze działa).
TMC jest publicznie nadawane na pewno w Czechach, Niemcach, Austrii i Francji i pewnie jeszcze innych państwach - jak znajdę mapę publicznych TMC w europie to tu dodam (nie potrafię jej na szybko znaleźć)
Nie wiem jak w przypadku nawigacji z MK7 ale w RNS510 nie da się odebrać w Polsce komunikatów TMC.
My TSI
Offline

Bonifacy

Sympatyk

  • Posty: 88
  • Rejestracja: 05 sty 2014, 12:44
  • Online: 9d 17h 7m 6s
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Malopolska

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post03 sty 2015, 23:45

Na forum Renault znalazłem:

Co to jest TMC ?
TMC (Traffic Message Channel), to technologia dostarczania do systemów nawigacyjnych informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Informacje przesyłane są drogą radiową na paśmie FM przez RDS. Są to informacje "niesłyszalne" w radiu, ale wykorzystywane m.in. przez urządzenia nawigacyjne posiadające odbiornik TMC (m. in. Garmin, Navigon, Becker, TomTom). Antena odbierająca ten sygnał radiowy TMC (bo to co innego, niż odbiornik sygnału GPS - wbudowany już obecnie zwykle W nawigację) - jest zwykle dodatkowo dołączana do przenośnych navi lub stanowi część kabla łączącego nawigację z zasilaniem.

Skąd się biorą dane TMC
Dane używane w TMC pochodzą z różnych źródeł: publicznych, prywatnych, a także firm zajmujących się tym komercyjnie. Trafiają one do centrum gdzie są najpierw weryfikowane, a następnie odpowiednio przetwarzane. Dopiero po tych zabiegach można je przesyłać odbiorcom, wśród których oprócz użytkowników system TMC, znajdują się użytkownicy telefonów komórkowych czy zwykłe radiowe kanały RDS. Dalszy rozwój TMC nakierowany jest na pozyskiwanie danych od samych kierowców i z innych źródeł monitorujących z założenia (służby drogowe) oraz obserwujących (np. firmy taxi czy transportowe) - stan ruchu na drogach.

Gdzie w Europie działa obecnie TMC (i liczba nadajników)
W Europie (w sumie około 330):
Austria (10), Belgia (8), Czechy (4), Dania (7), Finlandia (4), Francja (11), Grecja (1), Holandia (12), Hiszpania (4), Irlandia (4),
Niemcy (najwięcej nadajników w Europie - 207), Norwegia (5), Portugalia (3), Słowenia (1), Szwecja (5), Szwajcaria (10),
Węgry (2), Wielka Brytania (5), Włochy ( 10).
TCM mają nawet także:
Andora (1) Gibraltar (1), Lichtenstein (1), Luxemburg (1), Malta (1), Monaco (1), Watykan (1), San Marino (1)
System ten działa też m.in. w:
Kanadzie, Australii czy Stanach Zjednoczonych.
(dane z 1/2014 *|)

Usługi TMC w PL płatne/bezpłatne?
Sam dostęp do podstawowych info TMC jest na ogół bezpłatny, jednak oferowane są usługi płatne bazujące na tym systemie. I tak w naszym kraju – jest już kilku dostawców takich serwisów. Mają one na ogół już w PL ogólnokrajowy zasięg, a kierowca otrzymuje informacje o utrudnieniach dotyczących jedynie jego aktualnej lokalizacji
Już w maju 2010, DestiaTraffic/MediamobileNordic, uruchomiła taki serwis, a w lutym 2013 MN przeprowadziła nawet testy takiego systemu w wersji cyfrowej we współpracy z Polskim Radiem (dotychczas sygnały TMC są emitowane w paśmie FM "analogowo", ale - w ślad za TV - i radio z nadajników naziemnych, będzie w niedalekiej przyszłości głównie cyfrowe…)
Z kolei, w listopadzie 2012, firma CE-Traffic, dostawca informacji o ruchu drogowym uruchomiła we współpracy z Radiem ZET usługę pod nazwą: Premium RDS-TMCW *|. Dzięki niej ( w odróżnieniu od innych rozwiązań w Polsce (?)), przesyłane są kierowcom informacje nie tylko o wypadkach czy robotach drogowych, ale przede wszystkim o tym czy powodują one korki i opóźnienia. Dane te są stale aktualizowane i obejmują największe miasta i główne drogi w całym kraju oraz niektóre drogi niższych kategorii wykorzystywanych często jako skróty, trasy alternatywne lub dojazdy do znanych miejscowości turystycznych. Kupując urządzenie nawigacyjne wyposażone w Premium RDS-TMC kierowca otrzymuje dożywotnią licencję na korzystanie z usługi bez ponoszenia dodatkowych opłat za aktualizacje czy też transfer danych (usługa znajduje się w ofercie firmy Goclever/NAVIO **|) .

TMC a GPRS/Internet
Szereg producentów nawigacji oferuje alternatywny kanał dostępu do informacji TMC – przez internet/GPRS. Polega to na tym, że w dostosowanym do tego modelu navi (np. iGO, Garmin 3D Traffic, Navigon Live, TomTom HD Traffic) jest, po prostu karta SIM, która – po wykupieniu tej usługi – pobiera przesyłane (i zwykle ubogacone przez nadawcę) informację o ruchu w PL i za granicą. Za granicą to może się jeszcze wiązać z dodatkowymi opłatami za roaming. Przykładowo, dla modeli navi TomTom (wyposażonych w tę opcję = kartę SIM) roczny abonament takiego serwisu kosztuje (niebagatelne) ok. 200 zł.

http://renaultespace.pl/viewtopic.php?f=100&t=696
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post04 sty 2015, 00:26

Bonifacy pisze:... Przykladowo, dla modeli navi TomTom (wyposażonych w tę opcję = kartę SIM) roczny abonament takiego serwisu kosztuje (niebagatelne) ok. 200 zł.


Obecnie nowe TomTom'y sprzedawane sa usluga Live Traffic, bezpłatna, dozywotnia.
Jedyny koszt to połączenie internetowe via smartfon.
Korzystam z takiej navi i jestem ta usługa zachwycony :-) na tyle ze jadac do swojej firmy, centrali w W-wie gdzie trase znam na pamiec za kazdym razem biorę TT i od dluzszego czasu nie stalem tam w korkach.
Bardzo przydatna funkcja.
Offline
Awatar użytkownika

konrado75

Aktywny

  • Posty: 199
  • Rejestracja: 12 sty 2014, 02:22
  • Online: 216d 21h 11m 4s
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf 6 2011
  • Silnik: 1.6 TDI
  • Lokalizacja: Berlin

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post04 sty 2015, 00:56

U mnie w RNS 315 TMC dzialaja w Berlinie, czasami jade sobie slucham muzyczki a tu z nienacka odzywa sie Pani ze sa jakies zaklocenia, roboty drogowe itp. Dziala to fajnie bo naprawde ta Pani ma racje, choc czasami jadac dalej nic na drodze sie nie dzieje :D
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post10 sty 2015, 23:16

Chłopaki, wy w siódemkach macie coś lepszego niż TMC, takie e-TMC :D. A fajne to je to :food:

My TSI
Offline

Bonifacy

Sympatyk

  • Posty: 88
  • Rejestracja: 05 sty 2014, 12:44
  • Online: 9d 17h 7m 6s
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Malopolska

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post10 sty 2015, 23:41

Rzeczywiście fajne. Ale to dopiero od tegorocznego modelu chyba oferują i to tylko w najdroższych wersjach nawigacji Discover Pro.
Offline

Jacko

Sympatyk

  • Posty: 64
  • Rejestracja: 29 sty 2015, 21:21
  • Online: 3d 8h 52m 49s
  • Pochwały: 4
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Lokalizacja: wlkp

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post06 lut 2015, 00:35

Witam, też przez jakiś czas interesowałem się tą funkcją.
W Discovery Media Pro funkcja analizy ruchu drogowego wykorzystuje dane z Google Earth - świetna sprawa ten cały Car-Net, ale wymaga połączenia z Internetem.

Jakby nie patrzeć TMC to stara technologia oparta na systemie RDS, w Polsce nadzieja na darmowy system informacji drogowej to już tylko wdrażany system radia cyfrowego DAB+.

W technologii radia cyfrowego DAB+ informacje drogowe są przenoszone przez standard TPEG/TTI (Traffic & Travel Information). Co ciekawe na konferencjach o DAB+ często wspomina się o tej funkcji jako "udogodnieniem", które przynosi radio cyfrowe - nigdzie nie znalazłem jednak informacji, że zamierza się taką funkcjonalność na stałe udostępnić i kto miałby ją realizować.

O funkcjach TPEG/TTI w radiu cyfrowym DAB+ można posłuchać w materiale wideo z konferencji http://www.dailymotion.com/video/x293ut ... -cz-2_tech

Są dostępne wersje RNS-510 z DAB+
1T0 035 686 G (1T0035686G) – RNS 510 DAB/DAB+
1T0 035 686 E (1T0035686E) – RNS 510 DAB/DAB+, EU West V10 Maps
1T0 035 686 F (1T0035686F) – RNS 510 DAB/DAB+, EU East V10 Maps

Czy ktoś z UK lub DE (lub innego kraju z aktywnym DAB+) może potwierdzić, że RNS-510 z DAB+ pobierają dane drogowe z systemu radia cyfrowego? (Trzeba to oczywiście uaktywnić w opcjach wczesniej)
Offline

Jacko

Sympatyk

  • Posty: 64
  • Rejestracja: 29 sty 2015, 21:21
  • Online: 3d 8h 52m 49s
  • Pochwały: 4
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Lokalizacja: wlkp

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post22 paź 2016, 00:31

Czy ktoś testował kodowanie "Fee-based traffic information (TMC)" przez VCDS?
Podobno na nawigacjach Discovery Media Pro działa to w Hiszpanii i Australii.

Opis kodowania: https://docs.google.com/uc?id=0B6pihEceEMi2azY1NlhMOUdsLVE&export=download strona 47
Świetne opracowanie autorstwa XaGiCo - mistrz modyfikacji jak dla mnie :-)
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post24 paź 2016, 12:12

Czy w RCD 510 też to działa?
Offline

Jacko

Sympatyk

  • Posty: 64
  • Rejestracja: 29 sty 2015, 21:21
  • Online: 3d 8h 52m 49s
  • Pochwały: 4
  • Auto: VW Golf 7
  • Silnik: 2.0 TDI
  • Lokalizacja: wlkp

Re: Komunikaty drogowe TMC w Polsce

Post24 paź 2016, 15:19

TMC dostarcza informację do systemów nawigacyjnych przez radiowy RDS.
Z tego co wiem RCD510 nie jest systemem nawigacyjnym, nie wydaje mi się aby w ogóle używał TMC.

Natomiast czy funkcja zakodowana przez opis XaGiCo w ogóle działa w PL - to ktoś wyposażony w VCDS musiałby sprawdzić - kto chętny?

Wróć do Pozostałe

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości