Dzisiaj jest 28 mar 2024, 19:33


Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną część

Regulamin forum Ubezpieczenie AC / OC, odszkodowania, procedury i porady prawne.

Pamiętaj:
  1. Pytania, porady, sugestie niezwiązane z danym tematem umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu.
  2. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczynę jego powstania (o ile jest ci znana).
  3. Przed założeniem nowego tematu, sprawdź, (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  4. Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  5. Jeżeli otrzymasz odpowiedź na zadane pytanie, odwdzięcz się przyznaniem pochwały - tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną część

Post19 wrz 2013, 09:23

Koniec gwarancji fabrycznej a długość gwarancja na wymienioną cześć w ramach gwarancji fabrycznej :shock:

arturro pisze:
tomvideo pisze:Tym bardziej mogę tak sądzić ponieważ w październiku kończy mi się gwarancja - a niech się klijent martwi po gwarancji he,he .Nie wiem czy to znowu ten słynny rozrząd ,coś musi być jednak nie tak skoro nowe golfy 7 mają pasek.


spokojnie, na wymienione czesci masz dwa lata gwarancji


Żeby nie robić syfu w temacie tomvideo założyłem nowy wątek, bo zainteresowała mnie powyższa wypowiedź arturro dotycząca gwarancji na wymienione części.

Ostatnimi czasy kolega miał wymieniony na gwarancji kompresor z klimy. Wymiana była zrobiona na miesiąc przed końcem gwarancji fabrycznej na samochód. Ok tydzień przed końcem gwarancji pojechał z reklamacją iż nadal mu buczy. Wtedy to również zapytał jak będzie sprawa rozwiązana jeżeli okaże się że po gwarancji fabrycznej dalej będzie mu buczeć klima - otrzymał odpowiedź, że po gwarancji fabrycznej to nie będzie mógł rozwiązać problemu w ramach gwarancji.

I tu właśnie moje pytanie - jak to jest z rozwiązaniem problemu w ramach gwarancji fabrycznej, i ponowne wystąpienie problemu po gwarancji fabrycznej. A konkretnie chodzi mi o trzy kwestie:
1. wymieniono część - czy jest dodatkowo nowa x letnia gwarancja na wymienioną cześć liczona od momentu wymiany?
2. naprawiono część - czy jest dodatkowa nowa x letnia czy może gwarancja nie ulega przedłużeniu?
3. rozwiązano problem - czy jest gwarancja na rozwiązanie problemu niezależne od części (wymienionej/naprawionej)? Czyli załóżmy że w ramach problemu wymieniono cześć X, i problem ustąpił, po niedługim okresie czasu identyczny problem ponownie wystąpił, którego przyczyną była wymieniona/naprawiona cześć X lub cześć Y, która do tej pory nie była problematyczna.
My TSI
Offline

jarekbarcaaa

Gadatliwy

  • Posty: 298
  • Rejestracja: 22 lis 2012, 21:00
  • Online: 6d 17h 45m 56s
  • Pochwały: 8
  • Auto: golf 6
  • Silnik: 1.4 tsi 122 km
  • Lokalizacja: rybnik

Re: 1.2TSI 6tyś.po wymianie rozrządu

Post19 wrz 2013, 13:31

arturro pisze:
tomvideo pisze:Tym bardziej mogę tak sądzić ponieważ w październiku kończy mi się gwarancja - a niech się klijent martwi po gwarancji he,he .Nie wiem czy to znowu ten słynny rozrząd ,coś musi być jednhttp://forum.golf6.pl/organizacja/n ... ml#p4521ak nie tak skoro nowe golfy 7 mają pasek.


spokojnie, na wymienione czesci masz dwa lata gwarancji


Jak gwarancja jak to na gwarancji było robione,kiedys pytałem sie o turbine i mi powiedzieli ze jak minie gwarancja to turbina te przestaje byc na gwarancji chociaz była wymieniana poł roku temu:)
Offline

jarekbarcaaa

Gadatliwy

  • Posty: 298
  • Rejestracja: 22 lis 2012, 21:00
  • Online: 6d 17h 45m 56s
  • Pochwały: 8
  • Auto: golf 6
  • Silnik: 1.4 tsi 122 km
  • Lokalizacja: rybnik

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post19 wrz 2013, 13:36

nie ma gwarancji na wymienioną część
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post20 wrz 2013, 07:26

Jak się ma poniższy zapis do napraw w ramach "gwarancji/rękojmi" po podstawowym czasie "gwarancji/rękojmi" na część, która została naprawiona w ramach podstawowego czasu "gwarancji/rękojmi"
581 § 1 kodeksu cywilnego
„Jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej. Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do części wymienionej”.


Pomijając powyższe to spotkałem się z opiniami że osobom fizycznym (konsumentom) nie przysługuje wydłużenie "darmowego czasu naprawy" jeżeli część została naprawiona w ramach Gwarancji. Jednocześnie znalazłem przeciwstawne opinie iż naprawy można żądać w ramach Rękojmi, która to obowiązuje przez 2 lata od daty zakupy lub od dnia wprowadzenia istotnych naprawa w okresie podstawowej rękojmi jeżeli w ramach naprawy została użyta nowa część lub do roku czasu jeżeli wymieniono na część używaną.
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post20 wrz 2013, 08:30

nie jestem ekspertem w tej dziedzinie ale kiedys taka informacje dostalem od jednego z ASO, o ile dobrze pamietam to mitsubishi przy okazji naprawy auta przed koncem gwarancji.
niestety (albo stety) nie mialem okazji tego egzekwowac.
aby rozwiac watpliwosci ktore "zasialem" przed chwila napsialem maila do rzecznika praw konsumentow z prosba o wyjasnienie tej sytuacji, zobaczymy jaka dostane odpowiedz.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post20 wrz 2013, 09:06

arturro pisze:aby rozwiac watpliwosci ktore "zasialem" przed chwila napsialem maila do rzecznika praw konsumentow z prosba o wyjasnienie tej sytuacji, zobaczymy jaka dostane odpowiedz.


Suuuper arturro :pub:
Może na naszym forum rozwiejemy wątpliwości, które na wielu forach nie zostały jednoznacznie rozstrzygnięte.
W takim razie czekam na odpowiedź :food:
My TSI
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post20 wrz 2013, 12:23

dostalem odpowiedz, ponizej cytat. pani Eweliny z Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów:

Jeżeli zakupił Pan samochód bez związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli jest Pan w świetle prawa konsumentem, i składał Pan reklamację z tytułu gwarancji udzielonej przez producenta, należy sprawdzić w zapisach dokumentu gwarancyjnego, który otrzymał Pan przy zakupie, czy w związku z wymianą części na nową, gwarant przedłuża swoją odpowiedzialność (gwarancja określa obowiązki gwaranta i uprawnienia kupującego).
Do gwarancji udzielonej konsumentowi (osób dokonujących zakupu towaru bez związku z działalnością gospodarczą lub zawodową od przedsiębiorcy), nie stosuje się przepisów kodeksu cywilnego o gwarancji jakości (m.in. art. 581 mówiącego, że termin gwarancji biegnie na nowo, jeżeli gwarant z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej dostarczył rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją).


czyli reasumujac wszystko zalezy od zapisow w umowie gwarancyjnej (trzeba przeczytac), a dodatkowo jako prywatny wlasciciel jestes "wylaczony" z zapisow kodeksu :(
sorki za wprowadzenie w blad ale tak jak wyzej napisalem bylo to zwiazane z wczesniej posiadanym autem i gwarancja ktora biegla niezaleznie od ogolnej gwarancji auta.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post20 wrz 2013, 12:55

Dziękuję arturro, należy Ci się :pub:
Ciekaw jestem jak to jest, jeżeli w okresie 2 lat od zakupu towaru złożę reklamację z tytułu rękojmi (nie z tytułu Gwarancji), to jak to się wtedy liczy - czy też tak samo jak w przypadku gwarancji.
Bo gdzieś przeczytałem że sprzedawca nie robi żadnej łaski dając gwarancję na 2 lata od daty zakupu bo ponoć przez ten czas i tak obowiązuje rękojmia. Tylko ten trop prowadził by to tego że nic by się nie robiło z tytułu gwarancji a wszystko z rękojmi -> więc coś musiałem pomieszać lub zostałem wprowadzony w błąd przez różne interpretacje o których czytałem.
My TSI
Offline

jarekbarcaaa

Gadatliwy

  • Posty: 298
  • Rejestracja: 22 lis 2012, 21:00
  • Online: 6d 17h 45m 56s
  • Pochwały: 8
  • Auto: golf 6
  • Silnik: 1.4 tsi 122 km
  • Lokalizacja: rybnik

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post20 wrz 2013, 15:02

pytałem sie w ASO i nie ma gwarancji na wymieniana część na gwarancji
Offline
Awatar użytkownika

shark__

Stały Bywalec

  • Posty: 393
  • Rejestracja: 22 paź 2012, 09:54
  • Online: 7d 5h 57m 25s
  • Pochwały: 7
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Piekary Slaskie

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post20 wrz 2013, 15:19

jarekbarcaaa pisze:pytałem sie w ASO i nie ma gwarancji na wymieniana część na gwarancji


W zasadzie może to być tłumaczone tym, że ASO ma obowiązek utrzymać samochód w ramach GW przez okres 2 lat, dają wymianę za free wiec nie masz prawa do przedłużenia gwarancji.
Inna sprawa to założenie nowej części zakupionej przez Ciebie, zarówno w czasie gwarancji auta jak i po, gdzie masz gwarancję producenta tej części.
Poniekąd wiąże się to z oddawaniem wymienionej części przy wymianie/naprawie.
Jak w którymś z wątków forum pisano w ramach gwarancji nie licz na zwrot wymienionej części.
Co innego gdy część jest kupiona przez ciebie, serwis świadczy robociznę a wymieniona część ląduje w bagażniku.
Offline

tomvideo

Nieśmiały

  • Posty: 23
  • Rejestracja: 10 lis 2012, 20:49
  • Online: 2d 3h 8m 42s
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.2 TSI 105KM
  • Lokalizacja: Plock

Re: 1.2TSI 6tyś.po wymianie rozrządu

Post20 wrz 2013, 21:47

Czyli jednym słowem jeśli pod koniec gwarancji wymienią ci coś w aucie (na gwarancji) to mogą wsadzić ci bubla po to żebyś znowu do nich przyjechał , -ale ty za to zapłacisz po gwarancji

Oczywićsie można i tak naciągnąć klijęta - Brawo

Wniosek : Oddając auto nawet w autoryzowanym serwisie nie spuszczaj go z oczu i patrz co ci montują!!!

Wszystko jest fajnie jak coś kupujesz to mało ci w d........ nie wejdą , a jak już kupisz i coś jest nie tak to wtedy jesteś natrętny ,upierdliwy itp w. a najlepiej eee panie pan jest pierwszy co nam coś sgłasza , nie mieliśmy takiego przypadku '' ten typ tak ma ' ,

POZDRAWIAM
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post23 wrz 2013, 07:59

zaciekawilo mnie jedno zdanie Pani Rzecznik: Do gwarancji udzielonej konsumentowi (osób dokonujących zakupu towaru bez związku z działalnością gospodarczą lub zawodową od przedsiębiorcy), nie stosuje się przepisów kodeksu cywilnego o gwarancji jakości... nie wiem czy je dobrze interpretuje ale wynika z tego ze w przypadku gdy uzytkujemy prywatne auto w celach sluzbowych przestajemy byc konsumentem wiec zaczyna nas obowiazywac kodeks cywilny, wiec gdy dana czesc popsuje sie w trakcie takiego uzytkowania gwarancja biegnie od nowa.
oczywiscie jest to moje gdybania ale wyslalem kolejnego maila w piatek do Pani Rzecznik z prosba o interpretacje mojego rozumowania.
jeszcze nie dostalem odpowiedzi.
Offline
Awatar użytkownika

shark__

Stały Bywalec

  • Posty: 393
  • Rejestracja: 22 paź 2012, 09:54
  • Online: 7d 5h 57m 25s
  • Pochwały: 7
  • Auto: VW Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM
  • Lokalizacja: Piekary Slaskie

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post23 wrz 2013, 12:52

art. 22(1) KC stwierdza, iż:
Za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
W związku z takim zastrzeżeniem działalności przedsiębiorcy należy stwierdzić, że występują następujące rodzaje czynności prawnych:
związane bezpośrednio z głównym celem działalności przedsiębiorcy, profilem działalności,
zwązane pośrednio z głównym celem działalności przedsiębiorcy.

Kiedy przedsiębiorca dokonuje zakupu, jako konsument, nie bierze faktury na firmę.
A jeżeli kupując bierze fakturę, to zakup jest na potrzeby jego działalności gospodarczej.

poczytaj sobie tutaj http://animatek.w.interia.pl/sprzedawca.html
Offline
Awatar użytkownika

arturro

Gadatliwy

  • Posty: 220
  • Rejestracja: 15 maja 2013, 07:21
  • Online: 13d 40m 7s
  • Pochwały: 7
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: 1.4 TSI
  • Lokalizacja: B-stok

Re: Koniec gwarancja fabrycznej a gwarancja na wymienioną cz

Post15 paź 2013, 07:51

dzis dostalem maila od Pani Rzecznik o takiej oto tresci:

Zgodnie z artykułem 221 kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną dokonującą czynności prawnej (np. zakupu towarów i usług) niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Jeżeli wykorzystuje Pan auto do działalności zawodowej, to w myśl powyższego zapisu nie jest Pan konsumentem, ale jeśli wykorzystuje Pan auto do celów zarówno prywatnych, jak i służbowych, to w tym przypadku rodzi się wątpliwość i należy rozważyć, która droga dochodzenia roszczeń jest korzystniejsza.


czyli jednak moje wczesniejsze gdybanie ma troche sensu (tak mi sie przynajmniej wydaje) i wynika z tego ze gdyby sie uprzec mozna sokrzystac z zapisow kodesku cywilnego w tym okreslonym przypadku.

Wróć do Ubezpieczenia i porady prawne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości