Dzisiaj jest 29 mar 2024, 12:37


[1.4 TSI 122KM] [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Moderatorzy: rafaello, BRUNO55

Regulamin forum Problemy, usterki dotyczące Volkswagen Golf MK6.

Bezwzględnie należy przestrzegać poniższych zasad:
  1. Pojedynczy wątek może dotyczyć dokładnie jednego problemu/usterki (nie rozwiązujemy wielu problemów w jednym temacie).
  2. Pytania, porady, sugestie nie związane z tematyką problemu umieszczaj w osobnym temacie właściwego działu (nie dyskutujemy na tematy poboczne w ramach danego tematu).
  3. W przypadku samodzielnego rozwiązania opisanego problemu, opisz sposób jego rozwiązanie wraz z przyczyną jego powstania (o ile jest ci znana).
  4. W ramach nowego tematu zastosuj jeden z dostępnych prefixów - precyzujący model w którym wykryto problem lub którego opisana usterka dotyczy.
  5. Tak tytułuj opis swojego problemu aby identyfikował opisywaną w nim treść. Zabrania się używania wyrazów "Problem", "Usterka", "Pomocy" w tytule wątku - to jest oczywiste!

Pamiętaj:
  • Przed założeniem nowego tematu, sprawdź (przy pomocy funkcji Szukaj) czy istnieje wątek opisujący analogiczny problem, a jeżeli istnieje to kontynuuj w nim dyskusję.
  • Szczegółowo opisz swój problem/usterkę (nie pomijaj żadnych informacji) - im więcej szczegółów, tym większe szanse na jego pozytywne i szybkie rozwiązanie.
  • Problemy/Usterki dotyczące Golf 7 znajdują się w dziale MK7
  • Jeżeli otrzymasz odpowiedź, poradę na opisany problem - odwdzięcz się przyznaniem pochwały. Tu przeczytasz jak przyznać pochwałę
  • Równolegle obowiązują wszystkie zasady opisane w ramach Regulaminu forum
  • Autor
  • Wiadomość
Offline
Awatar użytkownika

benchmark

Aktywny

  • Posty: 161
  • Rejestracja: 14 lis 2012, 16:46
  • Online: 5h 23m 50s
  • Auto: Gofr Mark 6
  • Silnik: 14TSI122

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post16 lut 2013, 15:57

Kurna, albo ja mam omamy, albo u mnie zaczynam coś słyszeć... Przebieg niecałe 13 000 km. Auto rocznik 2011. Jak odpalam całkiem zimny silnik po nocy, to przez moment 2-3 sek. coś lekko głośniej zaterkocze, ale nie jakoś, że wali, tylko lekko głośnie, potem się stabilizuje. Nawet mi nie mówcie, że to może być ten pierdzielony rozrząd... Dbam jak mogę, nie zostawiam auta na biegu, tylko na ręcznym*, bo boję się tego rozrządu jak ognia. I chyba zaczynam coś słyszeć, będę musiał to nagrać. Swoją drogą, zaczyna mnie to wqrwiać, że nie mogę wsiąść do auta i nie mieć obciążenia psychicznego, że muszę nasłuchiwać, czy będzie coś terkotało, czy też nie. Za każdym razem się wsłuchuję i chyba zaczynam słyszeć głosy...


* Zostawiać auto na ręcznym zamiast na biegu zalecił mi pracownik serwisu VW przed odbiorem auta. Tłumaczył to tym, iż gdy silnik nie pracuje, to hydrauliczny napinacz łańcucha rozrządu nie jest pod ciśnieniem i nie napina łańcucha, co może skutkować przeskoczeniem rozrządu o ząbek. Nie wiem, czy to prawda, ale tyle naczytałem się o tych silnikach, że robię tak jak powiedział mając nadzieję, że rozrząd się nie wypierniczy.
Offline
Awatar użytkownika

tomekb29

Stały Bywalec

  • Posty: 439
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 11:39
  • Online: 23h 21m 45s
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf
  • Silnik: 1.4 TSI

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post16 lut 2013, 20:49

benchmark pisze:Kurna, albo ja mam omamy, albo u mnie zaczynam coś słyszeć... Przebieg niecałe 13 000 km. Auto rocznik 2011. Jak odpalam całkiem zimny silnik po nocy, to przez moment 2-3 sek. coś lekko głośniej zaterkocze, ale nie jakoś, że wali, tylko lekko głośnie, potem się stabilizuje. Nawet mi nie mówcie, że to może być ten pierdzielony rozrząd... Dbam jak mogę, nie zostawiam auta na biegu, tylko na ręcznym*, bo boję się tego rozrządu jak ognia. I chyba zaczynam coś słyszeć, będę musiał to nagrać. Swoją drogą, zaczyna mnie to wqrwiać, że nie mogę wsiąść do auta i nie mieć obciążenia psychicznego, że muszę nasłuchiwać, czy będzie coś terkotało, czy też nie. Za każdym razem się wsłuchuję i chyba zaczynam słyszeć głosy...


* Zostawiać auto na ręcznym zamiast na biegu zalecił mi pracownik serwisu VW przed odbiorem auta. Tłumaczył to tym, iż gdy silnik nie pracuje, to hydrauliczny napinacz łańcucha rozrządu nie jest pod ciśnieniem i nie napina łańcucha, co może skutkować przeskoczeniem rozrządu o ząbek. Nie wiem, czy to prawda, ale tyle naczytałem się o tych silnikach, że robię tak jak powiedział mając nadzieję, że rozrząd się nie wypierniczy.


Idź śladem brata i zamawiaj MK7 :twisted:
Offline
Awatar użytkownika

benchmark

Aktywny

  • Posty: 161
  • Rejestracja: 14 lis 2012, 16:46
  • Online: 5h 23m 50s
  • Auto: Gofr Mark 6
  • Silnik: 14TSI122

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post16 lut 2013, 21:02

tomekb29 pisze:
benchmark pisze:Kurna, albo ja mam omamy, albo u mnie zaczynam coś słyszeć... Przebieg niecałe 13 000 km. Auto rocznik 2011. Jak odpalam całkiem zimny silnik po nocy, to przez moment 2-3 sek. coś lekko głośniej zaterkocze, ale nie jakoś, że wali, tylko lekko głośnie, potem się stabilizuje. Nawet mi nie mówcie, że to może być ten pierdzielony rozrząd... Dbam jak mogę, nie zostawiam auta na biegu, tylko na ręcznym*, bo boję się tego rozrządu jak ognia. I chyba zaczynam coś słyszeć, będę musiał to nagrać. Swoją drogą, zaczyna mnie to wqrwiać, że nie mogę wsiąść do auta i nie mieć obciążenia psychicznego, że muszę nasłuchiwać, czy będzie coś terkotało, czy też nie. Za każdym razem się wsłuchuję i chyba zaczynam słyszeć głosy...


* Zostawiać auto na ręcznym zamiast na biegu zalecił mi pracownik serwisu VW przed odbiorem auta. Tłumaczył to tym, iż gdy silnik nie pracuje, to hydrauliczny napinacz łańcucha rozrządu nie jest pod ciśnieniem i nie napina łańcucha, co może skutkować przeskoczeniem rozrządu o ząbek. Nie wiem, czy to prawda, ale tyle naczytałem się o tych silnikach, że robię tak jak powiedział mając nadzieję, że rozrząd się nie wypierniczy.


Idź śladem brata i zamawiaj MK7 :twisted:
Czekaj, tylko wybiorę pieniądze z konta.
Offline
Awatar użytkownika

tomekb29

Stały Bywalec

  • Posty: 439
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 11:39
  • Online: 23h 21m 45s
  • Pochwały: 2
  • Auto: VW Golf
  • Silnik: 1.4 TSI

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post16 lut 2013, 21:43

tylko wybiorę pieniądze z konta


Myślałem , że masz w skarpecie :D
Offline
Awatar użytkownika

jmf

VIP

  • Posty: 441
  • Rejestracja: 25 cze 2012, 17:58
  • Online: 9d 18h 33m 54s
  • Pochwały: 9
  • Auto: VW Golf 6 Highline
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM DSG
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post17 lut 2013, 00:36

benchmark pisze:Kurna, albo ja mam omamy, albo u mnie zaczynam coś słyszeć... Przebieg niecałe 13 000 km. Auto rocznik 2011. Jak odpalam całkiem zimny silnik po nocy, to przez moment 2-3 sek. coś lekko głośniej zaterkocze, ale nie jakoś, że wali, tylko lekko głośnie, potem się stabilizuje.


Ja mam to samo w samochodzie z 2012 roku - przez pierwszą sekundę-dwie zimny silnik pracuje nieco głośniej. Z tego co pamiętam jest tak od odbioru z salonu. Rok modelowy 2013 - ostatni w przypadku MK6. W związku z tym nie wierzę, żeby to nie było poprawione. Zakładam, że TTTM i nie zawsze musi to oznaczać problemy.
Offline

Zioowo

Sympatyk

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 08:12
  • Online: 11h 4m 48s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post17 lut 2013, 07:46

Benchmark i JMF, a możecie wrzucić film/dźwięk z zimnego startu z modelu 2011 i 2012 ?
Offline
Awatar użytkownika

jmf

VIP

  • Posty: 441
  • Rejestracja: 25 cze 2012, 17:58
  • Online: 9d 18h 33m 54s
  • Pochwały: 9
  • Auto: VW Golf 6 Highline
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM DSG
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post17 lut 2013, 16:33

Powiem tak, nagrałem ~2 pierwsze minuty pracy silnika komórką umieszczoną na akumulatorze (a więc bardzo blisko) i już sam nie wiem... Ogólnie dźwięk nie wydaje się zbyt sympatyczny, przy czym nie sądzę, żeby przez pierwsze sekundy było jakoś gorzej. Jest trochę głośniej, ale to chyba ta sama charakterystyka przez cały czas nagrania.

http://remedy.linuxpl.net/TSI_MK6_2013.mp3

Edit: mam wrażenie, że te nieregularności w dźwięku wynikają z tego, że telefon wpadał w lekki rezonans. Może jednak lepiej go trzymać podczas nagrywania
Ostatnio zmieniony 17 lut 2013, 20:14 przez jmf, łącznie zmieniany 2 razy
Offline
Awatar użytkownika

marrcin

Stały Bywalec

  • Posty: 322
  • Rejestracja: 10 maja 2012, 23:13
  • Online: 29d 8h 38m 48s
  • Pochwały: 6
  • Auto: VW GOLF VI
  • Silnik: 1.4TSI 122KM CAXA
  • Lokalizacja: Sosnowiec

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post17 lut 2013, 17:45

jmf pisze:
benchmark pisze:Kurna, albo ja mam omamy, albo u mnie zaczynam coś słyszeć... Przebieg niecałe 13 000 km. Auto rocznik 2011. Jak odpalam całkiem zimny silnik po nocy, to przez moment 2-3 sek. coś lekko głośniej zaterkocze, ale nie jakoś, że wali, tylko lekko głośnie, potem się stabilizuje.


Ja mam to samo w samochodzie z 2012 roku - przez pierwszą sekundę-dwie zimny silnik pracuje nieco głośniej. Z tego co pamiętam jest tak od odbioru z salonu. Rok modelowy 2013 - ostatni w przypadku MK6. W związku z tym nie wierzę, żeby to nie było poprawione. Zakładam, że TTTM i nie zawsze musi to oznaczać problemy.


Nawet mnie nie strasz , bo już myślałem że jak mam 2012 to bedzie OK , a tu dalej musze nasłuchiwać jakiś dźwięków w nowym aucie :despair:
Offline

Zioowo

Sympatyk

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 08:12
  • Online: 11h 4m 48s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post17 lut 2013, 19:47



to nie działa ..."Zaloguj się na konto w domenie
Kflis"
Offline
Awatar użytkownika

jmf

VIP

  • Posty: 441
  • Rejestracja: 25 cze 2012, 17:58
  • Online: 9d 18h 33m 54s
  • Pochwały: 9
  • Auto: VW Golf 6 Highline
  • Silnik: 1.4 TSI 122KM DSG
  • Lokalizacja: Warszawa

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post17 lut 2013, 20:14

Zioowo pisze:to nie działa ...


Poprawiłem.
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post17 lut 2013, 22:14

jmf pisze:
Zioowo pisze:to nie działa ...


Poprawiłem.


Też mam taki dźwięk, a nalot to prawie 40 tyś km :)
Offline

Zioowo

Sympatyk

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 08:12
  • Online: 11h 4m 48s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post18 lut 2013, 08:42

u mnie jest podobnie, auto z 2009, a rozrząd 2011 (łańcuch, wariator, napinacz) wymianiony przy przebiegu 20tyś, obecnie przebieg 36tys.

benchmark możesz załączyć jeszcze swój coldstart :) ?
Offline
Awatar użytkownika

benchmark

Aktywny

  • Posty: 161
  • Rejestracja: 14 lis 2012, 16:46
  • Online: 5h 23m 50s
  • Auto: Gofr Mark 6
  • Silnik: 14TSI122

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post18 lut 2013, 12:00

Nagrałem wczoraj, ale nagranie nie było satysfakcjonujące. Nagram dziś jeszcze raz. Wolicie z kabiny, czy nagranie silnika przy podniesionej masce?
Offline

Zioowo

Sympatyk

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 08:12
  • Online: 11h 4m 48s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post18 lut 2013, 12:17

benchmark pisze:czy nagranie silnika przy podniesionej masce?
o to, to to :)
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post18 lut 2013, 12:52

benchmark pisze:* Zostawiać auto na ręcznym zamiast na biegu zalecił mi pracownik serwisu VW przed odbiorem auta. Tłumaczył to tym, iż gdy silnik nie pracuje, to hydrauliczny napinacz łańcucha rozrządu nie jest pod ciśnieniem i nie napina łańcucha, co może skutkować przeskoczeniem rozrządu o ząbek. Nie wiem, czy to prawda, ale tyle naczytałem się o tych silnikach, że robię tak jak powiedział mając nadzieję, że rozrząd się nie wypierniczy.


Czy ktoś kto się zna może to potwierdzić?
My TSI
Offline

Zioowo

Sympatyk

  • Posty: 82
  • Rejestracja: 20 kwie 2012, 08:12
  • Online: 11h 4m 48s
  • Pochwały: 1
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: 3miasto

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post18 lut 2013, 16:51

wszystko się zgadza, tylko nie bardzo rozumiem co może tu zmienić wrzucenie na luz, przecież luz nie wygeneruje napięcia napinacza.
Offline

Kozo

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
  • Online: 4d 14h 20m 3s
  • Pochwały: 4

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post18 lut 2013, 17:12

Zioowo pisze:wszystko się zgadza, tylko nie bardzo rozumiem co może tu zmienić wrzucenie na luz, przecież luz nie wygeneruje napięcia napinacza.


też tego nie rozumiem, to jakaś bzdura, przecież przy DSG silnik jest cały czas na luzie (przy położeniu P) i rozrząd tak samo się sypie w silnikach ze skrzyniami DSG jak i w manualach.
Offline
Awatar użytkownika

lynx07

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 11 kwie 2012, 23:00
  • Online: 3d 12h 33m 45s
  • Auto: Golf VI GTI
  • Silnik: 2.0 TSI 210KM

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post18 lut 2013, 17:31

Niedługo się okaże, że wstecznego nie należy używać :)
Offline
Awatar użytkownika

benchmark

Aktywny

  • Posty: 161
  • Rejestracja: 14 lis 2012, 16:46
  • Online: 5h 23m 50s
  • Auto: Gofr Mark 6
  • Silnik: 14TSI122

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post18 lut 2013, 20:30

Tutaj bardziej chyba mu chodziło o to, że rozrząd nie przeskoczy o ząbek w razie poruszenia się auta na biegu, czy jakoś tak. Nie o rozciągnięcie łańcuszka. Zresztą kij wie. Ja tak robię, bo imam się każdej logicznej metody by nie było problemu z rozrządem.

Nagrałem dziś filmik cold startu, ale z kabiny, bo nie miałem możliwości zrobić tego przy otwartej masce. Jutro może pomoże mi Żonka, to wstawię filmik spod podniesionej maski. Zaraz wrzucę na YT to, co dziś nagrałem. Choć dziś odgłos był deko inny.

EDIT:

Nic dziś nie wrzucę, bo sprawdziłem filmik i nie słychać na nim nic szczególnego. Musze jutro nagrać spod maski.
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post19 lut 2013, 09:00

A tu dwa moje Cold Starty:

http://dl.dropbox.com/u/90615263/201301 ... dStart.mp3
http://dl.dropbox.com/u/90615263/201301 ... dStart.mp3

telefon położony na akumulatorze. Ja tu żadnego "kaszlu ani kataru" nie słyszę :)
My TSI
Offline

mich

Stały Bywalec

  • Posty: 468
  • Rejestracja: 14 mar 2012, 15:06
  • Online: 4d 18h 35m 38s
  • Auto: Golf VI
  • Silnik: 1.4 122 TSI

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post19 lut 2013, 09:58

Tak samo głośno wali jak mój podczas odpalania ;)
Offline
Awatar użytkownika

benchmark

Aktywny

  • Posty: 161
  • Rejestracja: 14 lis 2012, 16:46
  • Online: 5h 23m 50s
  • Auto: Gofr Mark 6
  • Silnik: 14TSI122

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post19 lut 2013, 11:40

To takie pieprzenie o niczym. Każdy aparat, komórka, czy kij wie co jeszcze, ma inny mikrofon, inaczej zbiera dźwięk. Poza tym też samo miejsce usytuowania sprzętu nagrywającego ma sporo znaczenia. Przecież tam pod maską wszystko wibruje, co wpływa na jakość nagrania. Stąd różne dźwięki i u jednego niby ok, u innego, jak wyżej- wali. Pasowałoby to jakoś ustandaryzować. Ja dziś postaram się wrzucić mój jako film na yt.
Offline
Awatar użytkownika

benchmark

Aktywny

  • Posty: 161
  • Rejestracja: 14 lis 2012, 16:46
  • Online: 5h 23m 50s
  • Auto: Gofr Mark 6
  • Silnik: 14TSI122

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post19 lut 2013, 19:02

Obiecany film zimnego startu. Auto nie odpalane jeden dzień i noc.

https://www.youtube.com/watch?v=cYiss36Y6pY
Offline

Kozo

Stały Bywalec

  • Posty: 309
  • Rejestracja: 02 kwie 2012, 15:45
  • Online: 4d 14h 20m 3s
  • Pochwały: 4

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post20 lut 2013, 07:42

kakaruto pisze:A tu dwa moje Cold Starty:

http://dl.dropbox.com/u/90615263/201301 ... dStart.mp3
http://dl.dropbox.com/u/90615263/201301 ... dStart.mp3

telefon położony na akumulatorze. Ja tu żadnego "kaszlu ani kataru" nie słyszę :)


mam tak samo, a mam nowy silnik, najnowszy soft i zapewne ostatnią wersję rozrządu (mam nadzieję) ;) ...ostatnio mój ojciec stał koło samochodu podczas odpalania i mi się pyta :

"to Ty w końcu masz benzynę czy diesla ? ....;)

ale on jeździ od kilkunastu lat toyotami i się nie zna ;)
Offline
Awatar użytkownika

kakaruto

Mieszkaniec

  • Posty: 1927
  • Rejestracja: 27 lut 2012, 22:57
  • Online: 91d 17h 25m 28s
  • Pochwały: 6
  • Auto: Golf 6
  • Silnik: CAVD
  • Lokalizacja: Silesia

Re: [TPI] Terkocze jak diesel zaraz po odpaleniu na zimnym

Post20 lut 2013, 08:58

Nagram jeszcze raz, tylko tym razem wyciągnę kamerę z paszczy lwa ;) i dam komuś do potrzymania, tylko to nie będzie prędko, bo poranną porą nie ma wielu chętnych do pomocy :( .
U mnie raz na 30-50 "cold startów" słychać 1s ciut głośniejszy rozruch, ale moim zdaniem ma on się ni jak do odgłosu wadliwych/rozciągniętych łańcuchów, napinaczy itp które znajdują się na początku tematu.
Zwróćcie uwagę na to, że w momencie zapalania auta przeważnie siedzicie w środku waszego bardzo dobrze wyciszonego auta.
W przypadku moich nagrań, Cold Start był nagrywany zawsze w ciasnym garażu gdzie każdy dźwięk o wiele głośniej słychać niż na otwartej przestrzeni.
Aha dodam jeszcze że po ponad 10 dniach nie używania auta, żadna głośniejsza "1s" (o której pisałem powyżej) nie wystąpiła.

A teraz prośba do tych, co mieli problem z głośnym "Cold Startem", czy któryś z załączonych odgłosów naszych "cold startów" przypomina wasz z przed usunięcia usterki?
Za opinie ekspercką odwdzięczę się ... pochwałą :D
My TSI
PoprzedniaNastępna

Wróć do Problemy / Usterki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości